mgły toskanii

Natasza Socha słynie z poruszania w swoich książkach kontrowersyjnych tematów. W powieści Troje na huśtawce opisała historię miłości starszej kobiety i młodszego mężczyzny. Natomiast jej najnowsza książka pt. Mgły Toskanii to opowieść o kobiecie, która jednocześnie jest w związku z synem i jego ojcem.  Czy warto sięgnąć po tę powieść?

Dualny charakter Leny

Mgła, czyli zjawisko fizyczne o dualnym charakterze, jest jak główna bohaterka powieści Nataszy Sochy. Lena to skrót od Magdaleny i Heleny, który wymyślili jej rodzice przekonani, że na świecie miały pojawić się bliźniaczki, z czego jedna została wchłonięta przez drugą w okresie ciąży.  W rezultacie główna bohaterka ma dwoistą naturę. Z jednej strony nie chciała być z Igorem, z drugiej ciągnęło ją do niego. Część Leny krzyczy i domaga się pewnych rzeczy, druga im się sprzeciwia.

Miłość do Igora

Lena ma 29 lat i pracuje jako konserwator zabytków.  Jest naprawdę świetna w swoim fachu. Mimo iż pracuje, osiąga sukcesy zawodowe, rodzice wciąż traktują ją jak małą dziewczynkę. Są w stosunku do niej nadopiekuńczy, a ojciec ciągle wymyśla kolejne niepraktyczne prezenty.  Podczas pracy nad jednym z obrazów poznaje Igora. To młody fotograf, który dzięki zdjęciom w podczerwieni pomaga określić, jakie warstwy zostały dodane do obrazów.

Igor jest zauroczony Leną i zaprasza ją na kawę. Kobieta początkowo wzbrania się przed rodzącym się uczuciem, ale w końcu mu ulega. Zakochuje się w Igorze, który ma bardzo podobny charakter do niej samej. Wszystko ich łączy – pasja, praca, zamiłowanie do sztuki, stosunek do zwierząt. W ich przypadku działa zasada, że to podobieństwa się przyciągają.

Romans ze starszym mężczyzną

Pewnego dnia Lena otrzymuje propozycję pracy nad obrazem znalezionym w Toskanii. To prestiżowe zlecenie, którego postanawia się podjąć. Igor chcąc jej pomóc, podaje jej numer telefonu do swojego znajomego, który de facto jest jego ojcem. Młody mężczyzna nie zdaje sobie sprawy, że w ten sposób ukręca bat na samego siebie.  Gdy Lena przylatuje do Toskanii, okazuje się, że ma kłopoty. Zwraca się o pomoc do Maksymiliana. Początkowo jej nie otrzymuje, ale później ich drogi się przecinają. Między Leną a Maksymilianem wybucha ognisty romans.

Mgły Toskanii, czyli powieść o moralności

Mgły Toskanii to powieść o granicach moralności i tym, czym naprawdę jest miłość. Czy można kochać dwóch mężczyzn jednocześnie? A może, gdy myślisz, że darzysz miłością obu, to tak naprawdę nie czujesz nic do żadnego z nich?  Mgły Toskanii skłaniają czytelnika do refleksji. Czy gdyby rodzice Leny cały czas nie mówili o siostrze bliźniaczce, którą pochłonęła na wczesnym etapie ciąży, jej natura nie byłaby bardziej jednolita i klarowna.