męskie kompleksy

Mogłoby się wydawać, że panowie nie miewają kompleksów. Przypisuje się je głównie kobietom, ale okazuje się, że mężczyźni również bywają drażliwi w przypadku niektórych cech czy aspektów dotyczących wyglądu. Męskie kompleksy – co najczęściej je powoduje?

Kompleksy

Wiele osób ma problem z akceptacją samych siebie. Ludzie z kompleksami nie potrafią w pełni zaakceptować swojego ciała czy charakteru, ponieważ wszystkie zalety przysłaniają im wady. To one znajdują się an pierwszym planie, więc poświęca się im najwięcej uwagi. Skupienie się na negatywach, które często nie mają żadnego uzasadnienia i są tylko wywodem wyobraźni, spada poczucie własnej wartości. Zakompleksione osoby ukrywają się przed światem, alienują się i mają problemy w nawiązaniu głębszych relacji, także partnerskich. Kompleksy niszczą naszą osobowość, co przekłada się na wszystkie aspekty życia. Dlaczego popadamy w kompleksy?

Męskie kompleksy

Nie tylko kobiety mają kompleksy. Mężczyźni również je miewają. Wszelkie wady i emocje, które towarzyszą nam w życiu, wpływają na stan psychiki i także rozwój kompleksów. Kompleksy mogą zaburzyć nasz obraz, utrudniając nasze funkcjonowanie, głównie psychiczne, ponieważ kryją się one w naszym umyśle. Kompleks małego członka, poczucia bezsilności czy braku atrakcyjności to tylko niektóre z przykładów. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mężczyźni również mają swoje słabe punkty, które mogą uważać za wielkie wady czy dysfunkcje. Odnalezienie ich przyczyny, może pomóc w pozbyciu się kompleksów i otwarcie na życie oraz innych.

Co najczęściej powoduje kompleksy?

Mężczyzna zawsze będzie starał się udowodnić innym, że jest najlepszy w tym co robi. W końcu facet ma siłę i moc, więc nie ma mowy o byciu słabeuszem, szczególnie przy kobiecie. Ale zdarzają się sytuacje, kiedy przegrywamy, nie daje rady i wtedy coś pęka. Ego maleje, a mężczyzna zaczyna usprawiedliwiać się swoimi słabościami, wyciąga je na zewnątrz, mając poczucie klęski. Dobrym przykładem będzie utrata pracy. To wielki cios dla faceta, szczególnie tego, który utrzymuje dom i rodzinę. Nagła strata źródła finansowego jest dla mężczyzny porażką na całej linii, dlatego niektórzy panowie popadają w depresję. Nasze zdrowie psychiczne jest bardzo ważne, więc jego utrzymanie w normie to podstawa zdrowego życia. Każdy kompleks zaburza ten stan, a wtedy nie możemy mówić o czerpaniu pełnej satysfakcji czy radość z naszej egzystencji. Jeśli chodzi o wygląd, panowie też mają sobie wiele do zarzucenia. Kult młodej i wysportowanej sylwetki wszedł na dobre we współczesny świat, dlatego z powodu braku kaloryfera na brzuchu, panowie mogą czuć się mniej atrakcyjni w oczach kobiet. Kompleksy mogą rozwinąć się także z powodu problemów seksualnych. Spadek libido czy kłopoty z erekcją to także czynniki, które mają wpływ na męską psychikę.

facetByć może niektóre z powodów są czasem błahe, ale z punktu widzenia mężczyzny, okazują się poważne, dlatego nie należy ignorować takich problemów. W pozbyciu się kompleksów pomaga wizyta u psychologa lub zmiany pewnych nawyków, pozawalajcie na spojrzenie na siebie nieco z dystansem. Swój wygląd zawsze można poprawić lub go po prostu zaakceptować. W walce z męskimi kompleksami pomoże także bliska relacja z partnerką. Jeśli kobieta, z którą jest mężczyzna, całkowicie go akceptuje, kocha i szanuje, nie ma powodu do kompleksów.

Katarzyna Antos