Menopauza - wszystko, co musisz wiedzieć

Menopauza to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Inaczej nazywana jest przekwitaniem lub klimakterium. Jej początek określa ostatnia miesiączka. Objawy klimakterium mogą być bardzo uciążliwe. W okresie menopauzy to wiele zmian, które często są niekomfortowe. Zastanawiasz się, jakie są objawy menopauzy? Czy można coś zrobić, że złagodzić dokuczliwe objawy menopauzy? Jakie dokładnie zmiany hormonalne następują w czasie klimakterium? Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej. 

  1. Co to jest menopauza?
  2. Jakie są objawy menopauzy?
  3. Jak sobie pomóc w czasie menopauzy?

Co to jest menopauza?

Menopauza to trwałe ustąpienie miesiączkowania. Czas jej wystąpienia określa się po ostatniej miesiączce. W okresie okołomenopauzalnym w organizmie kobiety występuje wiele zmian. Są to zarówno objawy fizyczne, jak i psychiczne. Uciążliwe jest uczucie osłabienia, a także nagłe uderzenia gorąca. W trakcie menopauzy warto udać się do lekarza. Przydatnym narzędziem do diagnostyki jest stetoskop internistyczny. Menopauza czeka każdą kobietę, jednak nie każda przechodzi ją tak samo. Część pań obserwuje u siebie tylko niektóre objawy zmian hormonalnych. Z pewnością jednak jest to bardzo duże wyzwanie dla organizmu kobiety.

Jakie są objawy menopauzy?

Zastanawiasz się, jakie są objawy przekwitania? Typowe objawy menopauzy obejmują uderzenia gorąca, suchość pochwy, wahania nastroju, zaburzenia snu, a także zawroty głowy. Do objawów menopauzy może należeć także kołatanie serca, wahania nastroju i nietrzymanie moczu. W trakcie menopauzy bardzo ważny jest relaks i odpoczynek. Może w tym pomóc na przykład masażer do nóg beurer. Niestety pierwsze objawy menopauzy mogą pojawić się na długo przed ostatnią miesiączką. Mogą charakteryzować się suchością pochwy, często zdarza się też wysiłkowe nietrzymanie moczu. Objawy klimakterium są bardzo nieprzyjemne, mają duży wpływ na obniżenie komfortu życia kobiety.

Jak sobie pomóc w czasie menopauzy?

Organizm kobiety w okresie przekwitania przechodzi przez wiele zmian i wyzwań. Jak sobie pomóc? Rozwiązaniem, które czasami stosują lekarze, może być hormonalna terapia zastępcza. Na hormonalną terapię zastępczą kieruje lekarz. W okresie klimakterium mogą być też pomocne suplementy diety. W czasie menopauzy kobieta powinna o siebie zadbać. Jeśli to konieczne, odwiedzić lekarza. Przede wszystkim nie forsować się i być dla siebie wyrozumiałym. Odpoczynek, relaks i regeneracja są bardzo ważne, jeśli chodzi o łagodzenie uciążliwych objawów przekwitania.