Złe samopoczucie może być wynikiem różnych chorób czy dolegliwości. Menopauza także może zepsuć nam dobry humor. Jakie są przyczyny złego samopoczucia w okresie menopauzy?
Menopauza i co teraz?
Każdego roku, miliony kobiet przechodzi menopauzę. Nadejście tego okresu to trudny czas dla kobiety. Panie obawiają się dolegliwości związanych z menopauzą. Przekwitanie, według zegara biologicznego następuje około 50. roku życia. To okres umowny, ponieważ niektóre kobiety zauważają zmiany już we wcześniejszych latach życia. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu.
Przyczyny złego samopoczucia
Menopauza od razu przywołuje na myśl dolegliwości. Rozdrażnienie kobiety po 50. roku życia może być wynikiem przekwitania. I choć często zwalamy spadek nastroju na stres czy złą pogodę, przyczyny mogą okazać się zupełnie inne. Objawy menopauzy skutecznie oddziałują na samopoczucie. Jak kobieta ma się czuć dobrze, skoro doskwierają jej nocne poty i uderzenia gorąca? Problemem okazuje się menopauza. Spadek produkcji hormonów, który towarzyszy klimakterium, wywołuje różne objawy. Oprócz wspomnianej potliwości czy uderzeń gorąca, podczas menopauzy pojawi się zmęczenie, problemy ze snem czy wahania emocji. Te dokuczliwe symptomy przekładają się na samopoczucie. Dobry nastrój spada, brakuje nam energii i chęci do działania. Bóle głowy, migreny czy nietrzymanie moczu to również objawy menopauzy, z którymi borykają się kobiety. Przy zmienności nastroju, może dojść do rozwoju depresji. Codzienne sytuacje, które jeszcze niedawno cieszyły kobietę, mogą przestać wywoływać euforię. Takie oznaki skłaniają do niepokoju najbliższe osoby z otoczenia kobiety. Depresja to poważna choroba, więc warto wcześnie zareagować na zmiany nastrojów, które niekoniecznie mogą być efektem menopauzy. Jeśli złe samopoczucie utrzymuje się przez dłuższy czas, najlepiej udać się do lekarza. Specjalista pomoże nam znaleźć odpowiedni środek na objawy menopauzy, dzięki któremu poczujemy się lepiej. Odzyskamy pozytywny nastrój i energię, ciesząc się z każdej chwili życia.
Menopauza nie jest chorobą, co nie oznacza, że nie można leczyć jej objawów. Niektóre z nich, wspomniane wcześniej, bywają bardzo dokuczliwe. Powodują, że każdy dzień staje się walką z menopauzą. Kobieta traci wtedy radość życia. Przekwitanie powinno być nowym etapem, a nie powodem do zmartwień. Dlatego istnieją różne środki, które pomagają zwalczyć objawy menopauzy i tym samym przyczyny złego samopoczucia. Każda z nas zasługuje na szczęście i radość z piękna życia. Zamiast więc męczyć się z dolegliwościami, najlepiej wytoczyć im odpowiednie działa i raz na zawsze je pożegnać. Lekarz dobierze właściwe leki na menopauzę oraz podpowie w jaki sposób radzić sobie z tym okresem.
Katarzyna Antos