Menopauza Menopauza w umyśle

Menopauza, czyli trudny okres w życiu kobiety

menopauza

Menopauza to szczególny okres dla każdej kobiety. Nasz organizm i całe ciało zmieniają się wraz z upływem lat. Trudny czas możemy przekształcić w pozytywne zmiany i wyzwania, którym warto stawić czoła.

Menopauza, czy to już?

Wiele kobiet obawia się przekwitania. Niestety natura rządzi się swoimi prawami, dlatego każdą z nas czeka taki moment w życiu, że organizm zaczyna nieco inaczej pracować. Następuje zatrzymanie procesu jajeczkowania, więc zanikają comiesięczne krwawienia i możliwość zajścia w ciążę. Co do terminu takich zmian, nie ma jednego i konkretnego dla wszystkich pań. To kwestia indywidualna. Jedne kobiety mogą wejść w przekwitanie już po 30 roku życia, inne zaś koło 50.

Menopauza, czyli trudny okres w życiu kobiety

Przekwitanie to trudny czas dla kobiet, którym dokuczają charakterystyczne objawy, Do tych najbardziej uciążliwych zaliczamy uderzenia gorąca, nadmierną potliwość, zmiany nastrojów czy problemy z zasypianiem. Tego typu dolegliwości wpływają na ogólny nastrój a także codzienne funkcjonowanie. Kobieta może być rozdrażniona a nawet sfrustrowana całą sytuacją i następującymi zmianami.

Sposoby na menopauzę

Na ten trudny okres można zaradzić. Wyróżnia się sposoby na menopauzę, zarówno te farmakologiczne jak i naturalne. Kobietom, które skarżą się na dolegliwości towarzyszące przekwitaniu zaleca się rozpoczęcie hormonalnej terapii zastępczej. Menopauza wiąże się ze zmianami hormonalnymi. To właśnie niedobór estrogenów jest źródłem licznych symptomów. Odpowiednie dawki hormonów mogą temu zaradzić. Oprócz farmakologicznych środków, które nie wszystkie kobiety chcą zażywać, istnieją także naturalne formy niwelowania objawów. Fitohormony czyli związki roślinne lub zmiana trybu życia na bardziej aktywny, mogą zupełnie zmienić życie. Warto zadbać również o zdrową dietę, która także wpłynie na funkcjonowanie całego organizmu.przekwitanie

Menopauza to nic strasznego. Choć objawy mogą być niepokojące i uciążliwe, musimy pamiętać, ze nie każda kobieta je obserwuje. Bywają przypadki, że panie bardzo łagodnie przechodzą ten czas, czując się w pełni dobrze. Odpowiednie nastawienie psychiczne do menopauzy pomoże nam przebrnąć przez ten trudny okres. Nie zapominajmy jednak, że jesteśmy kobietami i każda z nas skrywa w sobie piękno, które powinna eksponować, niezależnie od wieku czy etapie życia, w którym aktualnie się znajduje.

Katarzyna Antos

Komentarze (3)

filodendron

7 lat temu

Portal Menopauza oswoił mnie z menopauzją i jej objawami , zrozumiałam, że to są normalne dolegliwości , które dotyczą każdej kobiety. W grupie raźniej ,zamiast się martwić dbamy o siebie, myślimy pozytywnie, rozumiemy ,że jeszcze przed nami kawał pięknego życia,ktore możemy sobie urozmaicić rozrywkami, sportem ,turystyka, sztuką i tp. Możemy byc piękne, dzięki odpowiednim kosmetykom i modne dzięki radom stylistów. Świat się dla nas nie kończy a wręcz przeciwnie – zaczyna się nowy etap życia być może jeden z najlepszych 🙂

dulcynea

7 lat temu

Dzięki portalowi czuję mniejszy lęk przed tym co mnie może czekać w związku z menopauzą.
Jednocześnie jestem dobrej myśli , może mnie to delikatnie dotknie.

Zostaw komentarz