menopauza-czy-to-juz

A gdyby tak dało zatrzymać się czas… niestety, jest to niemożliwe. Stosujemy więc przeróżne triki i techniki, żeby nie myśleć o upływających dniach. Bardzo łatwo jest przegapić moment, kiedy zaczyna się przekwitanie. Jak rozpoznać jego objawy i jak z nimi walczyć?

Biologiczne życie kobiety dzieli się na kilka etapów. Są one ściśle związane z funkcjonowaniem kobiecego układu rozrodczego. Granicę między byciem dzieckiem a kobietą wyznacza moment pierwszego krwawienia. Z kolei wraz z ostatnim krwawieniem zaczyna się okres postmenopauzy.

Nie dzieje się to jednak z dnia na dzień – zanim kobiece jajniki, odpowiedzialne za cykl miesięczny, przestaną funkcjonować, mija trochę czasu. Okres ten, trwający mniej więcej dwa lata, nazywany jest przekwitaniem lub menopauzą.

Kiedy zaczyna się menopauza?

Pierwsze sygnał, że zaczynamy przekwitać, to nieregularne miesiączkowanie. Ponieważ w ciągu życia często doświadczałyśmy zmian długości cyklu miesięcznego (choćby z powodu choroby, używek, zmian klimatycznych), często lekceważymy ten objaw.

Powoli dochodzą kolejne wskazówki – zmiany hormonalne zaczynają coraz mocniej oddziaływać na kobiece ciało. Pojawiają się uderzenia gorąca, nocne poty, problemy ze skórą, pamięcią, kłopoty natury intymnej. Następują one jednak bardzo stopniowo, wręcz niezauważalnie. Są jak fala przypływu – niewinne, łagodne… aż odkrywamy, że jesteśmy po pas w wodzie.

Czy istnieje lekarstwo na menopauzę?

Klimakterium jest procesem naturalnym i nieuchronnym, dlatego nie ma na nie lekarstwa. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy całkowicie bezradne – możemy skutecznie walczyć z nieprzyjemnymi objawami menopauzy.

Oleofarm