Kobiece dolegliwości Zdrowie

Mastopatia – leczenie

mastopatia-leczenie

Mastopatia jest schorzeniem piersi. Polega na zwyrodnieniu tkanki gruczołowej oraz zwłóknieniu piersi. Typowymi zmianami są także torbiele wypełnione płynem, które to cysty mogą pojawiać się zarówno w obrębie jednej, jak i obu piersi.

Choć schorzenie to nie jest groźne ( w większości przypadków nie wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia nowotworu), to objawy mastopatii są dość uciążliwe. Przede wszystkim ból piersi, nasilający się zwłaszcza w czasie przed menstruacją oraz ich wzmożona wrażliwość mogą znacząco obniżać komfort życia. Ponad to – występujące zgrubienia, guzki a także obrzmiałość piersi mogą przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu.

Na szczęście możliwe jest leczenie mastopatii, a raczej łagodzenie jej objawów. Polega ono w dużej mierze na działaniach doraźnych – eliminujących bolesność piersi. Stosowane mogą być zarówno leki przeciwbólowe doustne, jak i różnego rodzaju maści, kremy, a w porozumieniu z lekarzem (i tylko wtedy) również terapia hormonalna (współcześnie najczęściej używa się kremów z progesteronem). Czasami lekarz może zalecić stosowanie leków hamujących wydzielanie hormonów płciowych ( jak wykazujący słabe działanie przeciwestrogenowe i przeciwprogestagenne Danazol).

Symptomy mastopatii można również łagodzić za pomocą maści przeciwobrzękowych, stosowania takowych okładów czy kąpieli. Duże znaczenie ma również wybór odpowiedniego stanika – nie powinien zbyt mocno uciskać, ani posiadać drażniących fiszbin.

Nie bez znaczenia jest również prowadzenie zdrowego trybu życia – stosowanie zdrowej, bogatej w mikroelementy diety (niskotłuszczowej, lecz obfitującej w kwasy omega – 3) , wyeliminowanie używek, oraz uprawianie sportu.

Redakcja

Komentarze (5)

pati25

9 lat temu

Objawem mastopatii jest też obrzęk piersi,który możemy
zmniejszać poprzez zastosowanie okładów np. z liści białej kapusty, letnich natrysków, chłodnych okładów na piersi, okładów z lodu lub żelu (zawiniętego w bawełnianą tkaninę lub ręcznik), obmywań z wystudzonego naparu z arniki lub nawet smarowania piersi maścią z arniką (Arcalen)

pati25

11 lat temu

Mastopatia jest dość uciążliwym schorzeniem.Dobrze,że można łagodzić jej objawy.Lekarz poleci odpowiedni preparat.

filodendron

11 lat temu

Moja siostra po urodzeniu dziecka miała ciężką mastopatię ,wiele lat się leczyła . Z wiekiem to jakoś ustąpiła i mam nadzieje ,że tak już zostanie.

aneczka

11 lat temu

Na szczęście mastopatia nie jest groźnym schorzeniem piersi, jednak dość dokuczliwym zwłaszcza w czasie przed miesiączką(sick)

Zostaw komentarz