Kobiece dolegliwości Zdrowie

Mastopatia – leczenie

mastopatia-leczenie

Mastopatia jest schorzeniem piersi. Polega na zwyrodnieniu tkanki gruczołowej oraz zwłóknieniu piersi. Typowymi zmianami są także torbiele wypełnione płynem, które to cysty mogą pojawiać się zarówno w obrębie jednej, jak i obu piersi.

Choć schorzenie to nie jest groźne ( w większości przypadków nie wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia nowotworu), to objawy mastopatii są dość uciążliwe. Przede wszystkim ból piersi, nasilający się zwłaszcza w czasie przed menstruacją oraz ich wzmożona wrażliwość mogą znacząco obniżać komfort życia. Ponad to – występujące zgrubienia, guzki a także obrzmiałość piersi mogą przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu.

Na szczęście możliwe jest leczenie mastopatii, a raczej łagodzenie jej objawów. Polega ono w dużej mierze na działaniach doraźnych – eliminujących bolesność piersi. Stosowane mogą być zarówno leki przeciwbólowe doustne, jak i różnego rodzaju maści, kremy, a w porozumieniu z lekarzem (i tylko wtedy) również terapia hormonalna (współcześnie najczęściej używa się kremów z progesteronem). Czasami lekarz może zalecić stosowanie leków hamujących wydzielanie hormonów płciowych ( jak wykazujący słabe działanie przeciwestrogenowe i przeciwprogestagenne Danazol).

Symptomy mastopatii można również łagodzić za pomocą maści przeciwobrzękowych, stosowania takowych okładów czy kąpieli. Duże znaczenie ma również wybór odpowiedniego stanika – nie powinien zbyt mocno uciskać, ani posiadać drażniących fiszbin.

Nie bez znaczenia jest również prowadzenie zdrowego trybu życia – stosowanie zdrowej, bogatej w mikroelementy diety (niskotłuszczowej, lecz obfitującej w kwasy omega – 3) , wyeliminowanie używek, oraz uprawianie sportu.

Redakcja

Komentarze (5)

pati25

7 lat temu

Objawem mastopatii jest też obrzęk piersi,który możemy
zmniejszać poprzez zastosowanie okładów np. z liści białej kapusty, letnich natrysków, chłodnych okładów na piersi, okładów z lodu lub żelu (zawiniętego w bawełnianą tkaninę lub ręcznik), obmywań z wystudzonego naparu z arniki lub nawet smarowania piersi maścią z arniką (Arcalen)

filodendron

8 lat temu

Moja siostra po urodzeniu dziecka miała ciężką mastopatię ,wiele lat się leczyła . Z wiekiem to jakoś ustąpiła i mam nadzieje ,że tak już zostanie.

aneczka

8 lat temu

Na szczęście mastopatia nie jest groźnym schorzeniem piersi, jednak dość dokuczliwym zwłaszcza w czasie przed miesiączką(sick)

Zostaw komentarz