Amazonki Zdrowie

Mastektomia i zabieg rekonstrukcji piersi

mastektomia-i-zabieg-rekonstrukcji-piersi

Dzięki dynamicznemu rozwojowi medycyny estetycznej, kobiety po mastektomii mogą poddać się zabiegowi rekonstrukcji piersi. Jego rodzaj należy dostosować do kształtu i rozmiaru piersi, ogólnego stanu zdrowia, trybu życia oraz celu, jaki pragnie uzyskać pacjentka.

Zabieg rekonstrukcji piersi

Zabieg rekonstrukcji może być przeprowadzony przy użyciu protezy piersi (implantu wypełnionego żelem silikonowym lub solą fizjologiczną lub kombinacji wyżej wymienionych) lub też przy zastosowaniu fragmentu tkanek własnych organizmu (płata skórno-tkankowego) albo kombinacji tych dwóch metod. Płat tkankowy jest to fragment skóry, tkanki tłuszczowej i/lub mięśniowej, który może zostać przesunięty z brzucha, pleców lub innego miejsca w okolice klatki piersiowej, aby uformować nową pierś. Niezależnie od tego, czy u pacjentki zastosowana zostanie proteza piersi, prawdopodobnie potrzebne będą dodatkowe zabiegi, aby poprawić symetrię i wygląd piersi. Na przykład, ponieważ brodawka sutkowa zazwyczaj bywa usuwana podczas zabiegu mastektomii, może zostać zrekonstruowana przy pomocy tkanek z drugiej piersi lub wytatuowana. Rekonstrukcja brodawki najczęściej odbywa się w warunkach ambulatoryjnych po zakończeniu procesu rekonstrukcji piersi.

Poniższa lista pytań ma za zadanie pomóc pacjentkom w wybraniu tematów do przedyskutowania z chirurgiem:

 • Jakie są możliwości rekonstrukcji moich piersi?
 • Jakie są zagrożenia i komplikacje w przypadku każdego z rodzajów rekonstrukcji piersi i jak często one występują?
 • Co się stanie, jeżeli rak powróci lub pojawi się w drugiej piersi?
 • Czy rekonstrukcja będzie miała wpływ na leczenie przeciwnowotworowe?
 • Ile etapów występuje w każdym z rodzajów zabiegów i jakie to etapy?
 • Jak długo potrwa całkowita rekonstrukcja?
 • Jak duże doświadczenie ma chirurg z każdym rodzajem zabiegu?
 • Czy mogę obejrzeć fotografie przed i po każdym z rodzajów zabiegów i jakich rezultatów mogę oczekiwać u siebie?
 • Jak będą wyglądały moje blizny?
 • Jakich zmian w wyglądzie piersi mogę oczekiwać wraz z upływem czasu?
 • Jakich zmian w wyglądzie piersi mogę oczekiwać po okresie ciąży?
 • Jakie są możliwości, jeżeli nie będę zadowolona z kosmetycznego efektu zabiegu?
 • Czy mogę porozmawiać z innymi pacjentkami o ich osobistych doświadczeniach?
 • W przypadku kilkuetapowej rekonstrukcji, jaki jest przybliżony koszt każdego z nich?
 • Jak silne dolegliwości bólowe mogę odczuwać po zabiegu i przez jak długo?
 • Jak długo potrwa pobyt w szpitalu?
 • Czy konieczna będzie transfuzja krwi i czy mogę oddać własną krew?
 • Kiedy będę mogła powrócić do normalnych czynności (w tym seksualnych lub sportowych)?

Odpowiedzią na takie potrzeby pacjentek w Polsce, powinny być profesjonalne ośrodki leczenia nowotworów piersi. Breast Units, które już od wielu lat z powodzeniem funkcjonują w krajach Europy Zachodniej, skupiają specjalistów i lekarzy dedykowanych wyłącznie do pracy z pacjentkami zdiagnozowanymi z rakiem piersi. Kobiety otrzymują fachową opiekę od momentu ustalenia dokładnej diagnozy, poprzez badania, leczenie, rekonstrukcje piersi i okres rehabilitacji. Wielką zaletą Breast Units jest stała współpraca specjalistów, którzy zajmują się pacjentkami na różnych etapach leczenia- specjaliści od początku konsultują swoją pracę, dzięki czemu proces leczenia pacjentek zaplanowany jest w dokładny i kompleksowy sposób.

O firmie Johnson & Johnson

Grupa Johnson & Johnson jest światowym producentem i dystrybutorem produktów ochrony zdrowia, działającym w ponad 60 krajach świata. Oferuje sprzęt medyczny i diagnostyczny, leki oraz kosmetyki. Jej zaawansowane technologicznie rozwiązania są wykorzystywane w szpitalach, i w gabinetach lekarskich. Do portfolio firmy zalicza się także szeroką gamę produktów powszechnego użytku. W Polsce firma działa jako Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o. i kieruje swoją ofertę do sektora medycznego i konsumenckiego.

Autor zewnętrzny

Komentarze (7)

Emilly27k

8 lat temu

Dla kobiet, które straciły pierś w przypadku choroby to jest przykre. Szkoda mi takich kobiet , gdyż nie wiem jak z nimi rozmawiać w tym trudnym dla nich wyglądzie kobiecym jakim jest brak piersi.

elle@elle

8 lat temu

oczywiscie ,brak piersi to jest duzy dyskomfort psychiczny, pozbawienie czesci kobiecosci i ja uwazam ze zabieg rekonstrukcji powinien byc refundowany w pelni ,tzn powinien byc automatycznie robiony po mastektomii :)))

sirena46

8 lat temu

Ja uważam, że takie zabiegi są potrzebne. Jeśli kobieta ma taką potrzebę powinna takiej rekonstrukcji się poddać 🙂
Po mastektomii kobieta jest już dosyć okaleczona nie tylko fizycznie więc jak to ma jej pomóc podnieść się na duchu to jestem za takim rozwiązaniem 🙂

elle@elle

8 lat temu

oczywiscie ze tak,PAti ,nawet bez jednej piersi kobieta ma dyskomfort psychiczny i chce wrocic do rownowagi ,ja tego absolutnie nie potepiam,trzeba postawic sie w czyjejs sytuacji :)))

pati25

8 lat temu

Dla kobiet po mastektomii taka rekonstrukcja może podnieść ich psychicznie.Będą czuły się dzięki temu lepiej.Dobrze,że jest możliwość przeprowadzania takich zabiegów

elle@elle

8 lat temu

mojej mamy przyjaciólka mial rekonstrukcje piersi,z brzucha jej przeszczep skóry robiono ,nie potepiam jej chciala czuc sie normalnie jakby zabiegu nie bylo:)))

Zostaw komentarz