maslo-czy-margaryna-a-nie-bo-awokado

Miażdżyca, nadciśnienie, zawał serca – to następstwa zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi. Aby go obniżyć trzeba zmienić tryb życia i wprowadzić zdrową, pełnowartościową dietę. Nie obejdzie się bez rezygnacji z niezdrowych tłuszczy zwierzęcych i roślinnych. Może więc warto zamienić niezbyt zdrową margarynę i masło na… awokado?

Awokado jest owocem często wykorzystywanym w kosmetykach – dzięki jego walorom zapachowym oraz właściwościom regenerującym, wygładzającym i opóźniającym procesy starzenia skóry. Ale to nie jedyne jego zalety. Awokado pojawia się również w kuchni. Swoim smakiem wzbogaca nie tylko wiele potraw i sałatek, ale także – choć to dla wielu osób niewyobrażalne – jest zamiennikiem masła do smarowania kanapek. I to o wiele zdrowszym!

Owoce awokado zawierają wiele składników, które są potrzebne ludzkiemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. To niezwykle cenne źródło witamin: A, B1, B2, C, H, K oraz PP. Awokado zawiera wapń, potas, substancje mineralne oraz fosfor i miedź, a także ważne jednonienasycone kwasy tłuszczowe.

Zalety masła z awokado

Choć nie każdy potrafi docenić specyficzny smak tego egzotycznego owocu, awokado jako stały składnik diety potrafi zdziałać wiele dobrego. Pierwsi na jego zaletach poznali się Majowie, Aztekowie oraz Inkowie – uważali m.in., że jest to bardzo cenny afrodyzjak, podnoszący sprawność seksualną. Dziś wiemy na pewno, że awokado zapobiega stłuszczeniu wątroby oraz chroni przed miażdżycą, nadciśnieniem i zbyt wysokim cholesterolem. Pomaga w zachowaniu prawidłowego stężenia cukru, reguluje ciśnienie krwi i pracę serca, a dzięki zawartości przeciwutleniaczy może działać jak bariera antynowotworowa. No i oczywiście jest łatwostrawny.

Dla kogo?

Ze względu na to, że może stanowić zdrowy zamiennik tłuszczów zwierzęcych i roślinnych, awokado jest polecane szczególnie osobom o zbyt wysokim stężeniu cholesterolu we krwi, chorym na miażdżycę i z nadciśnieniem. Owoc ten w aż 30% składa się z łatwo przyswajalnego tłuszczu (stąd jego konsystencja), natomiast zupełnie nie zawiera cukrów – dlatego też jest polecany diabetykom. Kolejną grupę osób, dla których awokado to doskonały składnik diety, stanowią chorzy na stłuszczenie wątroby i zaburzenie metabolizmu. Miedź zawarta w owocu powoduje unormowanie funkcji enzymatycznych w wątrobie. Awokado może być stosowane przez osoby z dolegliwościami żołądkowymi, zatruciami, cierpiące z powodu nudności, wzdęć oraz anemików.

M. Witczak