Kobieta w rodzinie Psychologia

Mama zawsze prawdę powie

mama-zawsze-prawde-powie

Bo jeśli nie mama to kto? Matczyne uczucie względem dziecka jest, jak dowiedli badacze, jakościowo różne od wszystkich innych uczuć, jakie okazujemy i jakich doświadczamy na przestrzeni naszego życia.

Matczyna miłość to bezinteresowne uczucie, w którym w 100% chodzi o dobro innej osoby. Nie ma w tym uczuciu destruktywnej rywalizacji, zazdrości, kochania “za” wybrane cechy (jak w miłości romantycznej). Dlatego matka jest tą właśnie osobą, która, kierując się naszym dobrem, skłonna jest do mówienia nam prawdy.

Szczęśliwie również my – jako dzieci jesteśmy najbardziej skłonni do przyjęcia słów krytyki, dezakceptacji z ust właśnie tej, najbliższej nam osoby.
Prawda formułowana przez matkę jest prawdą bliska absolutnemu obiektywizmowi. Rzadko kiedy w życiu inne osoby posługują się w stosunku do nas taką prawdą, nawet nie tyle z intencji oszukania nas, co z “naleciałości” osobowościowych, pochodnych np. obawy przed krytykowaniem.

Matka tymczasem po pierwsze ma wiedzę na nasz temat, wiedzę nawet większą w stosunku do naszej własnej, bo obejmującej nasze wczesne dzieciństwo i okres płodowy, których pamiętać nie możemy, a które niejednokrotnie mają na nas przemożny wpływ. Z wiedzy na czyjś temat wynika możliwość udzielenia mu pomocy, rady, wsparcia.

Po drugie matka ma na względzie wyłącznie nasze dobro, co implikuje zdolność i brak obaw przed mówieniem prawdy.

Po trzecie jest to osoba “uprzywilejowana” w wyrażaniu własnego zdania na temat nas samych, sposobu naszego postępowania czy życiowych wyborów. Rzadko zdarza się, abyśmy pozwalali innym osobom wkraczać na tyle głęboko w nasze życie i na tyle dogłębnie brali sobie do serca to, co usłyszymy.

Joanna P.

Bo jeśli nie mama to kto? Matczyne uczucie względem dziecka jest, jak dowiedli badacze, jakościowo różne od wszystkich innych uczuć, jakie okazujemy i jakich doświadczamy na przestrzeni naszego życia.

Zdarza się często, że inni ludzie z naszego otoczenia, o których mamy przekonanie, że są nam życzliwi i skłonni do mówienia prawdy, traktują tę prawdę wybiórczo. Wynika to bezpośrednio z psychologicznej zasady wzajemności, która mówi, że poprawne stosunki, jak sympatię i przyjaźń, okazujemy tym osobom, które są dla nas miłe, które nam schlebiają i które nas lubią. Zasada ta podświadomie respektowana przez każdego z nas sprawia, że w życiu codziennym jesteśmy raczej skłonni to zauważania pozytywnych cech naszych bliźnich, niż ich krytykowania. Prostym przykładem potwierdzającym to zachowanie jest sytuacja, w której Twoje koleżanki z pracy zwracają uwagę na nową rzecz, którą sobie kupiłaś i w której wyglądasz dobrze, pomijając uwagi na temat na krzywego makijażu, czy źle dobranych kolorów. Nikt nie chce bowiem narazić się znajomemu i zaryzykować utracenie pozytywnych relacji. Szczera i konstruktywna krytyka jest bardzo rzadka w naszym życiu codziennym.

Joanna P.

Bo jeśli nie mama to kto? Matczyne uczucie względem dziecka jest, jak dowiedli badacze, jakościowo różne od wszystkich innych uczuć, jakie okazujemy i jakich doświadczamy na przestrzeni naszego życia.

Na końcu dodam jedynie, że jakkolwiek życząca nam w życiu wszystkiego co najlepsze mama, też nie jest całkowicie obiektywna. Zawsze będzie bowiem skłonna interpretować rzeczywistość na Twoją korzyść. Jeśli więc rozpadło się Twoje małżeństwo, to z całą pewnością mama nie będzie przypisywać winy Tobie, nawet jeśli obiektywnie Twój udział jest znaczny.

Idealnym połączeniem w procesie decyzyjnym, będzie więc matczyna wiedza i zdolność mówienia prawdy z własnym zdroworozsądkowym osądem sytuacji.

Joanna P.

Komentarze (6)

summer

9 lat temu

Matka – to tylko człowiek, nierzadko się myli i popełnia błędy, także te wychowawcze.
I czy aby na pewno dzieci są aż tak przepełnione szacunkiem do mądrości swojej matki i ślepo wierzą jej naukom? Przecież istnieje między nimi konflikt pokoleń! Każda strona ma swoje racje …… samo życie.

pati25

9 lat temu

Od naszej matki przyjmujemy każdą krytykę.Mama może nam powiedzieć wszystko.Uważamy,że to co powie matka to sama prawda.Że mama nigdy nam nie skłamie.Dla niej zawsze pozostaniemy jej najukochańszym dzieckiem bez względu na to co zrobimy.Bo czyż matka wyprze się swojego dziecka,gdyby np okazało się nie wiadomo kim?Zawsze będzie kochać swoije dziecko

danatwa

10 lat temu

W artykule jest dużo prawdy ale czasem jest tak że matka w nas widzi swoją młodszą wersje : co często rodzi zazdrość a z drugiej strony chęc dyktowania co jak ma być..

Zielarka

10 lat temu

Kobiety matki, pełne zrozumienia i bezinteresownej miłości, jeszcze bardziej je rozumiemy kiedy same zostajemy matkami, dla swojego dziecka zawsze znajdą wytłumaczenie, chociażby nie wiem co zrobiło, matki tak już mają 🙂

hallina

10 lat temu

Zgadza się.Pamiętam moją mamę,której bardzo mi brakuje -dla niej zawsze to co robiłam było najważniejsze.To ja byłam najpiękniejsza,najukochańsza,najlepsza.Nawet kiedy wyszłam za mąż to tak wmówiła to mojej tesciowej ,że dla niej do tej pory jestem najlepsza i mąż często się śmieje,że gdyby Jej przyszło stanąc po jednej ze stron to murem stanęłaby za mną.Na szczęście nie musi takich wyborów dokonywac i mam nadzieję ,że tak już pozostanie

Zostaw komentarz