ABC menopauzy Menopauza

Magnez a menopauza – kiedy potrzebna jest suplementacja?

suplementacja

O niedobór magnezu nie trudno. Żyjemy zbyt szybko, często nie zwracając uwagi na potrzeby naszego organizmu. Gdy wchodzimy w menopauzę, wszelkie braki witamin czy minerałów stają się znacznie bardziej widoczne. Magnez a menopauza – kiedy potrzebna jest suplementacja?

Magnez tak bardzo potrzebny

Magnez to cenny pierwiastek, którego ludzki organizm potrzebuje do sprawnego funkcjonowania. Pierwiastek ten bierze udział w wielu procesach życiowych komórek. Dodatkowo usprawnia działanie systemu immunologicznego i innych układów naszego organizmu. Odznacza się także przy okazji ciąży, ponieważ zapobiega poronieniu i gwarantuje nam zdrowe dzieci. Magnez nie tylko uspokaja, ale także zmniejsza ciśnienie krwi. Jego niedobór skutkuje licznym problemom zdrowotnym.

Magnez a menopauza

W okresie menopauzy, kobiety często sięgają po hormony. Hormonalna terapia zastępcza ma za zadanie, łagodzić objawy przekwitania, dając poczucie komfortu w dzień i w nocy. Jak wszystkie leki, również środki hormonalne mają swoje skutki uboczne. Skutkiem ich stosowania może być niedobór magnezu. Inną przyczyną braku tego pierwiastka w organizmie, jest zbyt duża ilość wapnia. W czasie menopauzy zwiększa się ryzyko osteoporozy, dlatego koncerny farmaceutyczne zalecają suplementację, która nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Kobiety rozdrażnione z powodu menopauzy, często sięgają po zbyt duże ilości kawy. Kofeina jak i sacharoza, wypłukują magnez z organizmu. To samo dotyczy tłustych potraw, w szczególności mięs i nabiału, których składniki tworzą z magnezem niekorzystne związki chemiczne. Zbyt małe spożycie surowych produktów roślinny również nie sprzyja naszemu zdrowiu. Panie nie zdają sobie sprawy, jak same przyczyniają się do niedoboru magnezu.

Kiedy potrzebna jest suplementacja?

menopauzaW aptekach nie brakuje suplementów diety z magnezem, ale trzeba wiedzieć, kiedy powinno się po nie sięgnąć. Szereg objawów powinien skłonić nas, do uzupełnienia braków cennego pierwiastka. Najbardziej charakterystycznym objawem są skurcze, uczucie mrowienia, stany lękowe i omdlenia. To sygnał organizmu, któremu dostarczamy za mało magnezu. Skutkiem niedoboru są także zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz cyklu miesiączkowego. Burzliwa menopauza to również możliwa przyczyna braku magnezu. Po jego uzupełnieniu, dokuczliwe objawy przekwitania mogą ulec zmniejszeniu, ponieważ magnez stabilizuje uwalnianie estrogenów i ich przenikanie do krwi. Stan naszej skóry, paznokci i włosów to także dobry wskaźnik niedoboru magnezu. Gdy nasze włosy zaczną nadmiernie wypadać, warto sięgnąć po odpowiednie suplementy. Chcąc żyć w pełnym zdrowiu, nie tylko w okresie menopauzy, dbajmy o to, by nasz organizm otrzymywał właściwą dawkę minerałów. Dzięki temu będzie prawidłowo funkcjonował, a my zapomnimy o przykrych dolegliwościach.

Katarzyna Antos

Komentarze (3)

pati25

6 lat temu

Picie kawy wypłukuje magnnez.A efektem tego są skurcze.Łykam tabletki magnezu.Teraz biorę Vitrummmm osteo.To tabletki z wapniem,magnezem i wit D3.Wcześniej Magne B6

filodendron

6 lat temu

Ja ostatnio łykam aspargin – to magnez z kalcium, bardzo mi pomaga. Kiedyś miałam spore problemy z sercem i pomógł mi. Teraz, gdy coś mam z sercem lub nerwami od razu po niego sięgam.
Ja brałam na polecenie lekarza 3 razy dziennie po 2 sztuki i po 2 tygodniach byłam już super zdrowa.

dulcynea

6 lat temu

Magnez to ważny pierwiastek , który jest niezbędnie potrzebny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Magnez jest wypłukiwany z organizmu przez nadmierne picie kawy , spożywanie dużych ilości sacharozy, przez stres (podobno)
I to są moje błędy często czuję braki tego pierwiastka, tylko nie wiem który suplement najlepszy , jest tyle sprzecznych opinii.

Zostaw komentarz