Sezonowe problemy Zdrowie

Łzawienie oczu – przyczyny

lzawienie-oczu-przyczyny

Przyczyny łzawienia oczu mogą być bardzo rozmaite. W grę wchodzą stany zapalne, alergiczne i różne choroby narządu wszroku. Sprawdź czy jesteś narażone na łzawienie oczu i jak wtedy należy postępować? Czy znasz sposoby na łzawiące oczy?

Co to jest łzawienie oczu?

Łzawienie oczu polega na nadmiernym wydzielaniu płynu (łez) przez gruczoły łzowe. Czasami oczy łzawią ze względu na nadmierną ilość światła, gdy patrzymy pod słońce. Czasami z powodu zwykłego podrażnienia, wywołanego przez krojenie cebuli, kurz, piasek albo inne ciało obce. Łzy powstają w efekcie różnorodnych czynników. Należą do nich także stres, śmiech oraz inne emocje.

Normalnie łzy są wytwarzane w naturalnych ilościach, które gwarantują wilgoć spojówek i rogówki. Bywa tak, że łzawienie nie jest nawet odczuwalne i zanika samoistnie. Natomiast jeśli nie ustępuje należy zgłosić się do specjalisty, ponieważ może być powodem poważniejszego stanu zapalnego lub choroby (jak np. jaskra).

Sposoby na łzawiące oczy

Łzawiące oczy mogą być przyczyną nadmiernego oświetlenia pomieszczenia, zbyt długiego kontaktu oka z ekranem komputera lub ekranem telewizora. Pomocne mogą się okazać krople, które poprawią kondycję oka. Czasami powodem łzawienia może być niewłaściwie nawilżone pomieszczenie (np. za suche i za gorące). Powietrze należy zwilżać, montując przy kaloryferach pojemniczki z wodą, która pod wpływem ciepła będzie parować.

Anna Konopka

Przyczyny łzawienia oczu mogą być bardzo rozmaite. W grę wchodzą stany zapalne, alergiczne i różne choroby narządu wszroku. Sprawdź czy jesteś narażone na łzawienie oczu i jak wtedy należy postępować? Czy znasz sposoby na łzawiące oczy?

Wiosna i lato – zmora alergików

To okres dość trudny dla osób, które są uczulone na pyłki i alergeny. Tych dostarczają kwitnące drzewa i kwiaty. Można spróbować kilku sposobów w tym okresie. Pomocne będą wspomniane już krople (tzw. sztuczne łzy), które dostępne są w aptekach bez recepty – przepłukujemy nimi oczy, by pozbyć się pyłków.

“Alergicy”: /natura/uwazaj_chemia_/dlaczego_coraz_wiecej_ludzi_choruje_na_alergie_.html którym zwykłe krople nie pomagają, muszą przyjmować leki przepisane od alergologa. Można sobie pomóc minimalizując efekty przebywania na dworze w okresie wiosenno-letnim – twarz w miarę możliwości zakrywając, a po powrocie do domu dokładnie ją obmyć.

Takie czynniki atmosferyczne jak upał i silne słońce, wiatr – tak charakterystyczne przecież dla pory wiosenno-letniej, również nie działają korzystnie na oczy. W takiej sytuacji nie można zapominać o przykryciach głowy, przy okazji dbając o cień dla oka (np. czapka z daszkiem czy kapelusz plażowy). Absolutną koniecznością są też dobre okulary przeciwsłoneczne z chroniącym wzrok filtrem.

Anna Konopka

Komentarze (15)

Emilly27k

8 lat temu

Na obecną chwilę oczy mi łzawią- przeziębienie letnią porą. Jest to uczucie jak dla mnie nie przyjemne.
Młody organizm, ale daje radę, Trzeci dzień tak łzawią. Tym razem nie światło ekranu i cale szczęście.

filodendron

11 lat temu

To chyba każda z Was wie ,ale na oczy pomagają okładziki z czarnej ,zwykłej herbaty.Można sobie nałozyć torebeczki z herbatą i trochę tak poleżeć -zawsze pomaga -na szczypanie ,swędzenie ,czasem stany zapalne podleczy.

nowa

11 lat temu

Ja mam problem jak świeci słońce albo wieje wiatr, wtedy oczy mi łzawią i do tego pieką.Okulista stwierdził,że zapalenia spojówek nie ma , krople do oczu przepisał ale nie pomogły, póki co to okulary przeciwsłoneczne zakładam i daję radę.Być może to od alergii ale żadnych lekarstw na to nie biorę.Może to nie raz śmiesznie wygląda jak nie ma słońca a ja w okularach ale co mi tam , oczy ważniejsze! 🙁

KajaB

11 lat temu

Kropelki Lacrimal są bez recepty. Odradzam częste stosowanie, bo zawierają konserwanty. Tak jak i te ze świetlikiem. A krople bez konserwantów kosztują niemało 🙁

aga335

11 lat temu

Z okiem jak z kazdym narzadem trzeba o nie dbac , moje oczy nie lubia dymu z papierosa i wiatru , staram sie nie uzywac kropelek bo gdzies zaslyszalam ze szkodza a najlepszym lekarstwem jest ponoc lza , tylko co gdy lez braknie ?

babka

11 lat temu

Ja na zespół suchego oka używam kropelki Starazolin. Tak jak dulcynea nie wiem z czym to jest związane czy od menopauzy czy może od pracy na komputerze a może jeszcze od czegoś innego.

mejgosia

11 lat temu

Moje oczy ostatnio mnie pieką, raczej nie łzawię ,ale cały czas czuję pieczenie i wilgoć! Nie lubie okularów słonecznych , a podejrzewam , że ma to związek ze słońcem. Kupiłam kropelki homeopatyczne ze świetlikiem i mam nadzieje że mi to pomoże !

dulcynea

11 lat temu

Mam zespól suchego oka , od dobrych kilku lat. nie wiem czy jest to zwiazane z menopauzą , z alergią czy też z tym ,że dużo pracuję przy komputerze. Okulista wypisał mi kropelki z którymi się nie rozstaję . Lacrimal i jest dobrze!

jiji59

11 lat temu

A ja mam problem z łzawieniem oczu ale w okresie zimowym,kiedy wychodzę z ciepłego pomieszczenia na zimne powietrze.
Moja koleżanka ma natomiast tzw.zespół suchego oka i lekarka powiedziała jej,że może to być powiązane z menopauzą.Chętnie poczytałabym coś na ten temat.Koleżanka musi zakrapiać sobie systematycznie oczy jakimiś kroplami.A więc łzy mają też swoje dobroczynne właściwości,oczywiście tylko wtedy kiedy nie są wywołane naszym smutkiem 🙁

babka

11 lat temu

Moja córka jako malutkie dziecko miała przepychane kanaliki łzowe. Wynikiem zapchanych kanalików było ciągłe łzawienie. Po tym zabiegu jest spokój aż do teraz kiedy jest już dorosła.

Zostaw komentarz