uprawa lilii

Lilie to kwiaty, które zna każdy. Należą do jednych z najpiękniejszych roślin sadzonych w ogrodach. Zachwycające, duże kwiaty w intensywnych kolorach są szalenie efektowną ozdobą letniego ogrodu. Ich wspaniały wygląd może nasuwać myśl, że są to rośliny trudne w uprawie, ale jest to błędne założenie. Cebule lilii mogą być sadzone nawet przez początkujących ogrodników, którzy zapoznają się z kilkoma wskazówkami ich uprawy.

Mnogość gatunków i odmian

Liliami nazywamy wiele gatunków roślin bylinowych. Mają pokrój wzniesiony, lekko rozgałęziony w górnej części. Sztywna i dość długa łodyga jest pokryta przez ciemnozielone, błyszczące liście. Na końcach pędów, rośliny wypuszczają okazałe, podłużne pąki, które przeobrażą się we wspaniałe kwiaty. Najczęściej spotykane są duże, sześciopłatkowe kielichy. Większość odmian zdobią wyrastające ze środka, długie pręciki zakończone żółtymi lub rdzawymi pylnikami. Lilie to rośliny wysokie. W ogrodach przeważają odmiany o wysokości ok. metra, a grupa lilii drzewiastych to już rośliny dorastające do dwóch metrów. Kolorystyka kwiatów lilii jest ogromna, ale przewagę trzymają odcienie różu, bieli, żółci i pomarańczy. Wiele kwiatów na dwa lub nawet trzy koloru. Całość jest nierzadko uatrakcyjniona przez paski, kroki czy cętki. Bogaty świat lilii został podzielony na 9 różnorodnych grup, wśród których wyróżnia się m. in. lilie azjatyckie, orientalne, trąbkowe i grupy mieszańcowe. Wszystkie typy cebul lilii są łatwo dostępne przez Internet: https://sklep.swiatkwiatow.pl/lilie/

Jakie miejsce wybrać liliom

Lilie stanowią cenny materiał na rabaty i kwiaty cięte. Wielka różnorodność lilii, sprawia, że są bardzo plastyczne jako rośliny ogrodowe. Świetnie prezentują się na jednym zagonie z roślinami jednorocznymi i kwitami bylinowymi. Wielkie kielichy o jasnych kolorach przepięknie prezentują się w zestawieniu z kwiatami o odcieniach niebieskiego i purpury. Oryginalna aranżacja powstaje z hosty i górujących nad nimi lilii. Innym tłem dla olśniewających kwiatów jest grupa krzewów zarówno liściastych jak i iglastych. Niskie odmiany lilii to fantastyczne rośliny na skalniak i do pojemników.

Stanowisko dla lilii

Lilie najlepiej kwitną, gdy rosną w pełnym słońcu, ale są również tolerancyjne na częściowe zacienienie. Lubią dobrze przepuszczalną glebę gliniasto-piaszczystą, która jest dobrze zdrenowana. Unikajmy sadzenia ich  w ciężkiej gliniastej glebie, gdzie woda łatwo się gromadzi. Sadzenie lilii między innymi bylinami pozwala korzeniom i cebulkom pozostać chłodnymi, podczas gdy liście i kwiaty mogą wygrzewać się w słońcu. Są to warunki, które lilie lubią najbardziej. Lilie i inne wysokie, wieloletnie kwiaty również najlepiej rosną na obszarze osłoniętym od silnych wiatrów.

Kiedy i jak zasadzić lilie w ogrodzie

Łuskowate cebule lilii sadzi się najczęściej wiosną. Najodporniejsze na niskie temperatury odmiany można zasadzić już w marcu, ale większość cebul sadzi się między drugą połową kwietnia a początkiem maja. Sadzenie  wiosną jest zalecane zwłaszcza dla odmian późno kwitnących. Dla amatorów rewelacyjnych lilii jest dostępny też drugi termin sadzenia – wrzesień i początek października. Lilie posadzone jesienią należy chronić przed mrozem, zakrywając ich stanowiska słomą, torfem, liśćmi czy drobną korą. Głębokość sadzenia cebul mieści się w granicach 10-15 cm, jedynie lilia biała wymaga płytkiego sadzenia (ok. 2,5 cm) do prawidłowego wzrostu.

Jak opiekować się liliami

Pielęgnacja lilii to systematyczne podlewanie i nawożenie. Rośliny wymagają lekko wilgotnej ziemi, szczególnie latem, kiedy zdobią je gigantyczne kwiaty.  Nawożenie prowadzimy od wiosny do początku lipca, używając nawozów wieloskładnikowych o zmniejszonej dawce azotu. By rośliny kwitły obficie i długo, usuwamy przekwitłe kwiaty. Uchroni to roślinę przed wysiłkiem potrzebnym na formowanie nasion – energia zostanie poświęcona na wydanie nowych pąków kwiatowych. Polecane jest również ściółkowanie gleby korą sosnową albo torfem. Warstwa ściółki pozwala na utrzymanie optymalnego stanu wilgotności i przyczynia się do lekkiego zakwaszenia podłoża, które jest korzystne dla wielu odmian (poza L. candidum i L. chalcedonicum). Dodatkowo ściółka chroni cebule przed przegrzaniem na mocno nasłonecznionych stanowiskach i zapobiega nadmiernemu wyrastaniu chwastów. Mieszańce azjatyckie nie wymagają wykopywania z gruntu na zimę, warto jest je za to dobrze okryć. Lilie orientalne słynące z pachnących kwiatów muszą wyjęte z gruntu i przechowane w suchym torfie do ponownego sadzenia. Temperatura, w której będą składowane nie  może być mniejsza niż 2⁰C.

Lilie to kwiaty, które potrafią zawrócić w głowie. Mają zapierające dech w piersi kwiaty i cudowny zapach.  Nie są trudne w uprawie, jeśli przed sadzeniem zapoznamy się z ich wymaganiami. Kwitnące pomiędzy czerwcem a sierpniem lilie to niezaprzeczalne królowe letnich ogrodów.