Dbaj o włosy i paznokcie Uroda

Letnia pielęgnacja włosów

letnia pielęgnacja włosów

Nadszedł wreszcie długo wyczekiwany moment, po roku spędzonym w ponurych biurach i miejskim zgiełku, możemy wreszcie spakować walizki i zapomnieć na moment o obowiązkach.

 

Co roku, gdy termometr sięga 30-tu stopni, media branżowe przypominają o prawidłowych zasadach plażowania, jednak statystyki  wciąż są dalekie od ideału. Rozsądne korzystanie ze słońca, nieodłącznie związane z prawidłową aplikacją odpowiedniej dawki kosmetyków promieniochronnych, uchroni nas przed groźnymi dla zdrowia aspektami kąpieli słonecznych, zatem warto raz jeszcze prześledzić informacje na temat wpływu słońca na stan skóry .

Warto zwrócić uwagę również na ochronę włosów. Odpowiednikiem ochronnej warstwy stratum corneum, w przypadku włosów jest osłonka zbudowana z dachówkowato zachodzących na siebie komórek. Czynniki, które zaburzają mechanizm ochronnego działania osłonki, to m.in. składniki farb do włosów, uszkodzenia mechaniczne wynikające z niewłaściwej pielęgnacji, ale też promieniowanie ultrafioletowe.

Promieniowanie UV przyczynia się do degradacji lipidów obecnych w epikutikuli osłonki włosa, przez co włos staje się bardziej przepuszczalny, traci połysk. Porowata osłonka sprzyja wnikaniu wody do wnętrza włosa, czego następstwem jest przerywanie wiązań wodorowych we włóknie włosa, zwiększenie objętości włosów i nielubiane przez żadną z nas „puszenie się” fryzury. Promieniowanie wnikające do wnętrza włosa przez uszkodzoną osłonkę powoduje degradację melaniny, przez co zdarza się ze wracamy z wakacji z nieco zmienionym kolorem włosów.

ochrona włosów przed słońcem

Letnia pielęgnacji włosów – chroń włosy przed słońcem

Kosmetyków mających za zadanie chronić nasze włosy przed wpływem promieniowania słonecznego jest dotychczas jak na lekarstwo, dlatego warto przyjrzeć się raz jeszcze kilku starym wypróbowanym trikom. Sprawdzą się olejki do włosów i środki, które aplikujemy na włosy podczas zabiegów z udziałem prostownicy. Maski do włosów stosowane po każdym myciu pomogą zamknąć łuski, zapewniając tym samym gładkość włóknom włosa. Od pewnego czasu wśród substancji aktywnych wykorzystywanych w pielęgnacji włosów wykorzystywane są z powodzeniem związki spotykane dotychczas w pielęgnacji skóry, jak kwas hialuronowy, koenzym Q10, czy przeciwutleniacze, warto o nich pamiętać, zwłaszcza w obliczu trendy „anti-aging we włosach”. Substancje określane mianem kondycjonerów, ukryte w składach INCI pod nazwami np.: Polysilicone-19, czy Silicone Quaternium-22, będą wykazywać powinowactwo do keratyny budującej włókna włosów, tworzyć na ich powierzchni ochronny film absorbujący promieniowanie UV i chroniący przed blednięciem koloru.

Korzystając z uroków lata warto pamiętać o podstawowej zasadzie – w pielęgnacji zarówno skóry, jak i włosów najważniejsze jest prawidłowe nawilżenie, bez tego ani rusz!

 

Aneta Kołaczek

Komentarze (5)

Emilly27k

6 lat temu

Nie stosuje olejków do włosów, ale z tego co pamiętam zawsze pomagały mi żele do włosów lub lakier do włosów. Sprawdziła się w moim przypadku firma Joanna co mnie ucieszyło. Pianka też jest skuteczna z tej firmy.

pati25

6 lat temu

Słońce niekorzystnie wpływa nie tylko na cerę ale i na włosy.Należy włosy chronić przed promieniami słonecznymi.Pomogą nam różne kosmetyki do włosów.

Mindi

6 lat temu

Myślałam, że skoro kupuję dobre szampony i odżywki to wystarczy aby ochronić moje włosy przed warunkami atmosferycznymi, w tym promieniowaniu. Z wymienionych kosmetyków wybiorę olejki bo są łatwe w stosowaniu i mają podwójne działanie, pielęgnują i chronią.

Emilly27k

6 lat temu

Czas wakacji oznacza zmiany dla włosów również. Pamiętam,że przycinałam włosy na okres letni. W czasie wakacji włosy są częściej wysuszone.

dulcynea

6 lat temu

W tym roku nie będę narażała włosów na kąpiele słoneczne, bo latem nie pojadę na urlop. Może to dobrze , bo kondycja moich włosów nie jest dobra.
Muszę zacząć o nie intensywnie zadbać 🙂

Zostaw komentarz