Kultura Styl życia

Lepsza połowa. O genetycznej wyższości kobiet – Sharon Moalem

Lepsza połowa. O genetycznej wyższości kobiet

Przywykliśmy do tego, że kobiety zwykło się przedstawiać jako słabszą płeć. Tymczasem, jak pokazuje życie i genetyka, panie może nie mają takiej tężyzny fizycznej jak mężczyźni, ale znacznie lepiej radzą sobie z wieloma chorobami i wiele z nich dożywa sędziwego wieku. Lepsza połowa. O genetycznej wyższości kobiet to świetnie skonstruowana książka popularnonaukowa, która w prosty i przystępny sposób wyjaśnia skomplikowane mechanizmy biologiczne. Sharon Moalem przygląda się różnym kwestiom i szczegółowo je omawia na łamach wyżej wspomnianego tytułu.

Kobiety żyją dłużej

Kobiety nie tylko żyją dłużej od mężczyzn, wśród 40-latków proporcja kobiet do mężczyzn wynosi 1 do 1. Jednak, gdy przyjrzymy się 100-latkom, to 80% z nich stanowią kobiety. Jak widać, w pewnym wieku panie zaczynają przeważać w populacji, ponieważ ich organizm lepiej radzi sobie z wieloma chorobami.

Układ immunologiczny kobiet działa sprawniej

Kobiety mają silniejszy układ immunologiczny, co widać na przykładzie różnego rodzaju infekcji. Mężczyźni często przechodzą je dużo gorzej i nierzadko trafiają przez nie do szpitala, podczas gdy u pań zdecydowanie rzadziej dochodzi do takich sytuacji. Naukowcy zaczęli się zastanawiać, czy nie podawać panom wyższych dawek szczepionki, skoro ich układ immunologiczny nie jest tak sprawny jak u kobiet.

Kobiety widzą większą paletę kolorów

Kobiety dużo lepiej radzą sobie z rozróżnianiem otaczających je odcieni. Szacuje się, że od 5 do 15% żeńskiej populacji widzi 100 milionów odcieni kolorów, a przeciętna przedstawicielka płci pięknej ok. miliona. Mężczyźni nie radzą sobie tak dobrze z tym zadaniem.

Dlaczego rodzi się mniej dziewczynek niż chłopców?

Z zebranych danych wynika, iż na 100 dziewczynek rodzi się 105 chłopców. Niegdyś uważano, że płody męskie są silniejsze i ten wynik świadczy o ich naturalnej przewadze. Dziś naukowcy bardziej skłaniają się ku twierdzeniu, że płody żeńskie są po prostu bardziej złożone pod kątem genetycznym.

Kobiety mają przewagę genetyczną nad mężczyznami

Kobiety otrzymują od każdego z rodziców chromosom X, z którego każdy koduje aż 1000 genów. Nawet gdy jeden będzie wadliwy, to istnieje szansa, że ten sam gen pochodzący od drugiego rodzica będzie działał sprawnie i zapewni normalne funkcjonowanie organizmu. Chromosom Y zawiera tylko 70 genów, z czego 1 koduje wyrastanie włosów w obrębie ucha.

Kobiety dużo częściej są dawcami nerek, a mężczyźni ich biorcami. Ponadto organizm pań lepiej radzi sobie ze zwalczaniem komórek nowotworowych, co przekłada się na ich dłuższe życie.

Komentarze (4)

alibabka

9 miesięcy temu

To prawda, faceci widzą mniej kolorów. To było widać na studiach, gdzie mieliśmy przedmiot, w którym kluczową rolę do rozróżnienia pewnych organizmów odgrywał kolor.

Goplana

9 miesięcy temu

To prawda, kobiety mają lepiej, bo posiadają dwie wersje genów na chromosomie X. Zawsze jest szansa, że gen od jednego rodzica jest dobry i będziemy żyły normalnie:)

Zostaw komentarz