Encyklopedia menopauzy Menopauza

Leki na menopauzę

leki-na-menopauze

Po co brać leki na menopauzę? Przecież wystarczy herbatka na uspokojenie, nowy ciuch. A w ogóle – „baby i tak są jakieś inne”. I drażliwe… Niestety – takie poglądy wcale nie są rzadkością.

Często żartuje się z menopauzy, a wręcz udowadnia, że to jeszcze jeden sposób na usprawiedliwienie babskich humorów. Nic bardziej mylnego.

Podczas klimakterium zachodzą w organizmie kobiety zmiany hormonalne, które nie tylko powodują dolegliwości w życiu codziennym (uderzenia gorąca, potliwość, nietrzymanie moczu, bóle głowy, mięśni, stawów, bóle w piersiach, ogólny spadek formy), ale też niosą ze sobą zwiększone ryzyko chorób serca, kości, a także nowotworów.

Dodatkowym problemem są wahania wagi – zwalnia metabolizm, pojawiają się kłopoty z trawieniem, przyswajaniem niektórych składników.

Lekarstwo na menopauzę

Odpowiednio dobrane leki umożliwiają zarówno leczenie tych doraźnych dolegliwości, jak i zapobieżenie potencjalnym szkodliwym skutkom menopauzy. Na rynku dostępne są zarówno preparaty naturalne, na bazie wyciągów roślinnych, jak i suplementy z fitoestrogenami (naśladującymi w organizmie estrogeny, których poziom u kobiet w menopauzie drastycznie spada).

Redakcja

Po co brać leki na menopauzę? Przecież wystarczy herbatka na uspokojenie, nowy ciuch. A w ogóle – „baby i tak są jakieś inne”. I drażliwe… Niestety – takie poglądy wcale nie są rzadkością.

Gdy uciążliwe objawy są nasilone w niewielkim stopniu – wtedy wystarcza suplementacja oraz przyjmowanie leków ziołowych, aby załagodzić bóle, zmniejszyć drażliwość oraz wzmocnić układ kostny, sercowy i nerwowy.

Fitoestrogeny są bezpiecznym rozwiązaniem także dla pań, u których występują przeciwwskazania do terapii hormonalnej. Jednakże przy ostrzejszym przebiegu menopauzy poprowadzenie hormonalnej terapii zastępczej może być konieczne. Polega ona na podawaniu estrogenów wraz z progesteronami (sposób i ilość ich podania zależy od pacjentki – mogą to być zarówno tabletki, jak i plastry, zastrzyki, wkładki dopochwowe, żele itd.).

Uzupełnianie poziomu hormonów w organizmie zmniejsza dolegliwości, a dodatkowo zapobiega osteoporozie. HTZ może dawać skutki uboczne, z czasem ustępujące.

Terapię tę trzeba zacząć odpowiednio wcześnie oraz być w stałym porozumieniu z lekarzem prowadzącym.

Redakcja

Komentarze (3)

drobina

8 lat temu

…a ja nie dam się wciągnąć w żadne leki na menopauzę
– w HTZ też nie. Dla mnie najlepszym lekarstwem na menopauzę jest aktywność fizyczna:-X:-)

migotka

9 lat temu

Ja przeszłam od Climea forte , Remifemini po Aktiv meno
niec nie działa nie polecam !
Naprwdę jak chcecie zapanować nad swoim ciałem w okresie menopauzy to tylko htz :-d
Reszta produktów z masowej sprzedaży to ściema. Nabijanie kieszeni lobbystom farmaceutycznym .

pati25

11 lat temu

Okres menopauzy wiąże się z różnymi objawami,czasami barrdzo dokuczliwymi.Możemy złagodzić te przykre objawy stosując leki.Mamy do wyboru.Warto porozmawiać z ginem.On wybierze odpowiedni lek:))):-*

Zostaw komentarz