Depresja

Leki na depresje

leki-na-depresje

Na depresję cierpi coraz więcej osób. Choroba objawia się najczęściej w przedziale od 15. do 30. roku życia. Także dostępność do leków na depresję jest coraz większa. Czy wiedziałaś, że każdego dnia w Polsce po lek na depresję sięga milion osób?

Po czym poznasz depresję

Depresja to właściwie zmora osób w każdym wieku. Zdarza się że dotyka dzieci, a nawet osoby starsze. Najczęściej ujawnia się jednak pomiędzy 15. a 30. rokiem życia. Nie ma również większego znaczeni znaczenia status społeczny i zasobność portfela osoby, która na depresję zapada. Choroba obawia się długotrwałym obniżeniem nastroju i brakiem zainteresowania sprawami codziennymi, poczuciem winy, zaniżonej samooceny czy uczucia wewnętrznego rozbicia.
Badania pokazują, że choruje na nią co dziesiąty z nas. Choroba ma skłonność do nawrotów, ok. 75% po dwóch latach od wyleczenia choruje ponownie, ok. 15% osób z ciężką depresją odbiera sobie życie, a aż 40-80% osób ma myśli samobójcze.

Naukowcy wskazują, że przyczyn depresji należy się doszukiwać w przemianach społecznych i ekonomicznych oraz prowadzeniu przez coraz większą liczę osób stresogennego i wycieńczającego trybu życia. Co gorsza, aż 50-60 osób, które cierpią na depresję, nie próbują się leczyć zasięgając fachowej porady lekarza.

Leczenie depresji

Szacuje się, że ok. milion osób w Polsce sięga po środki antydepresyjne każdego dnia. Formalnie do użytku w naszym kraju dopuszczono kilkadziesiąt różnorodnych preparatów, które pomagają w walce z chorobą.

Wśród środków antydepresyjnych są np. selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) czy zupełnie nowoczesne inhibitory wychwytu zwrotnego serotonimy i noradrenaliny (SNRI). Znane są także inhibitory monoaminooksydazy i trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Do nowości zalicza się agomelatynę czyli hormon, który ma związek np. z zasypianiem.

Innymi formami leczenia depresji są np. fototerapia, elektrowstrząsy czy operacja. W leczeniu depresji koniecznością powinna być psychoterapia, o której wciąż wiele osób zapomina. Często powodem jest wstyd lub poczucie, że taka forma leczenia i tak nie przyniesie skutków.

Anna Konopka

Na depresję cierpi coraz więcej osób. Choroba objawia się najczęściej w przedziale od 15. do 30. roku życia. Także dostępność do leków na depresję jest coraz większa. Czy wiedziałaś, że każdego dnia w Polsce po lek na depresję sięga milion osób?

Regularność kluczem do sukcesu

Lekarze alarmują, że w walce z depresją jest regularne przyjmowanie przepisanych leków. Często pacjenci wykupują receptę, ale o zażywaniu preparatów i tak zapominają lub celowo robią przerwy w ich przyjmowaniu. Taka kuracja nie przynosi żadnego skutku.

Złudne jest też poczucie, że skoro objawy ustępują, to przyjmowanie leków już jest niepotrzebne. Warto pamiętać o tym, że tylko pełna i zgodna ze wskazówkami lekarza kuracja przynosi efekty!

Dużym wsparciem dla osoby cierpiącej na depresję powinna być rodzina i najbliższe otoczenie. To oni mogą przypominać o konieczności zażywania leków i pozytywnie wpływać na myślenie osoby cierpiącej na depresję.

Anna Konopka

Komentarze (7)

dulcynea

7 lat temu

Myślę , że najbliźsi powinni zmobilizować chorego do pójscia do lekarza i jeśli zaleci farmakoterapię . Należy także wspierać go , dyskretnie kontrolować zażywanie leków.
Bo może to zapobiec nieszczęściu:-X

Emilly27k

10 lat temu

Ja się zgodzę z Filo , gdyż faktycznie coraz częściej ludzie młodzi tacy jak ja popadają w depresję. Na szczęście ja unikam depresji jak diabeł święconej wody.
Oczywiście ,że zdarza się mieć momenty melancholii, ale nic więcej:)

filodendron

10 lat temu

W ostatnim czasie w związku ze światowym kryzysem ekonomicznym depresja dotyka mnóstwo młodych ludzi,którzy pokończyli studia,a teraz nie mają ,co ze sobą zrobić.Dojdzie chyba do tego,że studia będą traktowane jak hobby,a ludzie i tak będą pracować w innych zawodach – po prostu, co komu uda się złapać.Przykre to ,ale niestety -prawdziwe.

drobina

10 lat temu

Dla wielu osób depresja, to wciąż wstydliwy temat. Wiele osób cierpiących na depresję, nawet nie podejmuje leczenia. Najwazniejsze (tak jak zauważyła Pati), żeby ludzie cierpiący na depresję chcieli wyzdrowieć i pozwolili sobie pomóc.

pati25

10 lat temu

Wciąż coraz więcej osób choruje na depresję.Jej leczenie trwa bardzo długo.Człowiek chorujący na depresję musi sam chcieć wyzdrowieć.

Zostaw komentarz