Lekarz prawdę ci powie – Sarah Holper

Ludzkie ciało jest niezwykle fascynujące. Pewne procesy, które w nim zachodzą, z pewnością cię zaskoczą. Sarah Holper z niezwykłą pasją dzieli się z czytelnikiem swoją wiedzą medyczną. Często podaje ciekawostki, które zapadają w pamięć i tłumaczy skomplikowane zjawiska na prostych przykładach. To czyni jej książkę popularnonaukową pt. Lekarz prawdę ci powie niezwykle pasjonującą lekturą.

Spis treści:

  1. Czy ludzki mózg odczuwa ból?
  2. Skąd się biorą bóle głowy?
  3. Przyczyny bólu głowy
  4. Po czym rozpoznać zbliżającą się migrenę?
  5. Jet lag jako odpowiedź na zakłócenie zegara biologicznego
  6. Po co nam gorączka?
  7. Lekarz prawdę ci powie – literatura popularnonaukowa napisana przystępnym językiem

Czy ludzki mózg odczuwa ból?

Czy wiesz, że ludzki mózg jest niezdolny do odczuwania bólu? To właśnie z tego powodu przeprowadza się operacje neurochirurgiczne bez znieczulenia. Takie podejście do zabiegu ma jeszcze jedną zaletę. Przez to, że pacjent pozostaje przytomny, lekarz ma z nim pełny kontakt i może w porę zauważyć, że podjęte przez niego działanie w obrębie mózgu prowadzi np. do problemów z mową.

Skąd się biorą bóle głowy?

Skoro mózg nie boli, to dlaczego skarżymy się na ból głowy? Sarah Holper w książce Lekarz prawdę ci powie tłumaczy, iż to zasługa nerwów, naczyń krwionośnych i opon mózgowych, które otaczają mózg. Gdy dochodzi do infekcji zatok czy oka, nierzadko pojawia się wydzielina, która uciska na sąsiadujące nerwy i naczynia krwionośne. Z tego właśnie bierze się ból głowy.

Przyczyny bólu głowy

Choć wpisując do wyszukiwarki frazę „ból głowy przyczyny”, często jesteśmy straszeni rakiem mózgu, to w rzeczywistości ten grozi nam niezwykle rzadko. Najczęściej mamy do czynienia z infekcją zatok, oka, nadmiernym uciskiem na kark, płytką miażdżycową itp. Sarah Holper zwraca uwagę na charakterystyczne objawy raka mózgu. Oczywiście ich brak nie wyklucza jednoznacznie tej choroby, niemniej bez tych dodatkowych symptomów występuje niezwykle rzadko.

Po czym rozpoznać zbliżającą się migrenę?

W książce Lekarz prawdę ci powie ukazano różne bóle głowy. Migrena bardzo często daje o sobie znać na kilka dni przed atakiem. Wówczas pojawia się apetyt na produkty, których normalnie byśmy nie spożywali.  Ponadto mamy problem z ziewaniem, koncentracją, rozdrażnieniem i odczuwamy silne zmęczenie. Sama migrena nie jest jedynie niegroźnym bólem głowy. To choroba, która wyklucza nas z normalnego funkcjonowania. Nie możemy o niczym myśleć, nierzadko pojawiają się problemy z wysławianiem. Migrena trwa od 4 godzin do kilku dni. W tym czasie osoba dotknięta tą przypadłością preferuje miejsca ciche i zacienione.

Jet lag jako odpowiedź na zakłócenie zegara biologicznego

Jet lag to często spotykana przypadłość u osób, które w ramach podróżowania dość znacznie zmieniają strefę czasową. Wynika to z funkcjonowania wewnętrznego zegara biologicznego. Ten reguluje rytm dzień-noc. Pod wpływem ciemności szyszynka produkuje melatoninę, czyli hormon snu. Z kolei nad ranem wytwarzany jest kortyzol, który ma nas wybudzić i zapewnić zdolność do funkcjonowania w ciągu dnia. Gdy gwałtownie zmieniamy strefę czasową, nasz zegar biologiczny nie nadąża. W rezultacie skarżymy się na zmęczenie, rozdrażnienie, huśtawkę nastrojów, senność w ciągu dnia i bezsenność w nocy.

Po co nam gorączka?

Sarah Holper w swojej książce Lekarz prawdę ci powie tłumaczy też, jaką rolę odgrywa gorączka i dlaczego człowiek ma zazwyczaj temperaturę ciała ok. 37 stopni Celsjusza. Co ciekawe, ta może się różnić w zależności od miejsca pomiaru. Wpływa na nią wiele czynników. Niemniej temperatura rzędu 37 stopni Celsjusza ma nas chronić przed infekcjami grzybiczymi. Wprawdzie Candida czy Trychophyton są w stanie pokonać ten mechanizm, ale większość grzybów nie posiada takiej zdolności. Gorączka natomiast ma przyspieszyć reakcję obronne organizmu, w wysokiej temperaturze reakcje biochemiczne zachodzą szybciej. Jednocześnie podwyższona temperatura ciała osłabia wirusy i bakterie chorobotwórcze, które wniknęły do naszego organizmu.

Lekarz prawdę ci powie – literatura popularnonaukowa napisana przystępnym językiem

Sarah Holper jest neurolożką, która dysponuje potężną wiedzą medyczną. Potrafi ją przekazać czytelnikowi w prosty sposób. Często korzysta z anegdot i odnosi się do różnego rodzaju eksperymentów, które obrazują dane zagadnienie. Książka Lekarz prawdę ci powie została napisana językiem przystępnym dla każdego czytelnika. To pozycja, która pozwala poszerzyć wiedzę, niesie ze sobą też wiele praktycznych informacji, jakie możemy wykorzystać w codziennym życiu. Za polską wersję książki Lekarz prawdę ci powie odpowiada Wydawnictwo Słowne.