Kultura Styl życia

Lekarstwo na zazdrość – Robert L. Leahy

Lekarstwo na zazdrość – Robert L. Leahy

Zazdrość to uczucie, którego często bardzo się wstydzimy. W zachodnim świecie przyjęło się, że pewne emocje są niewłaściwe i należy je wyprzeć. Gdy się pojawiają, czujemy się słabi. Tymczasem są całkowicie normalne. Warto jednak nauczyć się nad nimi panować, aby wieść szczęśliwe życie. W realizacji tego celu pomocny może okazać się poradnik Lekarstwo na zazdrość. Jego autor, Robert L. Leahy, dzieli się sprawdzonymi wskazówkami, które uczynią twój związek lepszym i bardziej satysfakcjonującym. Zazdrość może bowiem być niczym trucizna wyniszczająca relację.

Zazdrość została w nas zakorzeniona przez ewolucję

Choć w zachodnim świecie pewne emocje, w tym zazdrość, są przypisywane tylko słabym jednostkom, to musimy zrozumieć, że powstały w wyniku ewolucji. Każdy z nas jest zdolny do ich odczuwania. Tak bowiem został zaprojektowany nasz mózg. Co ciekawe, zazdrość dotyka też zwierząt, w tym ptaków czy psów. Jeśli masz w domu kilka papug, to zapewne czasem widzisz, że jedna z nich tak bardzo chce być dla ciebie najważniejsza, że przegania inne z pola widzenia, gdy zbliżasz się do klatki.

Dlaczego zazdrość jest biologicznie uzasadniona?

Zazdrość z biologicznego punktu widzenia jest uzasadniona. Z jednej strony przemawia za nią teoria inwestycji rodzicielskich, z drugiej konkurencja o ograniczone zasoby. Np. mężczyzna boi się zdrady  o charakterze fizycznym, ponieważ podczas seksu kobieta może zajść w ciążę z innym partnerem, a jemu przyjdzie wychowywać i utrzymywać nie swoje dziecko, czyli inwestować w cudze geny. Kobiety natomiast odczuwają lęk na myśl o zdradzie emocjonalnej, ponieważ może to oznaczać, że ukochany odejdzie do innej, z którą ma lepszą relację i tym samym zostawi wspólne potomstwo bez należytego wsparcia. Tak działa teoria inwestycji rodzicielskich. Natomiast konkurencja o ograniczone zasoby najlepiej jest widoczna w rodzinach, które mają kilkoro dzieci. Rodzice, nawet gdyby bardzo chcieli, nie zawsze mogą poświęcić wystarczająco dużo uwagi każdemu ze swoich potomków. W rezultacie dzieci na różne sposoby starają się walczyć o atencję swoich opiekunów. Konkurencja o ograniczone zasoby najbardziej jest widoczna, gdy w domu pojawia się noworodek, a pozostałe dzieci czują się odstawione na boczny tor.

Jesteśmy zazdrośni tylko o osoby, które są dla nas ważne

Zazdrość z ewolucyjnego punktu widzenia ma nas uchronić przed stratą tego, co postrzegamy jako ważne. Zazwyczaj nie odczuwamy tego uczucia w powierzchownych relacjach, które są ukierunkowane wyłącznie na seks. Fakt, że jesteśmy zazdrośni o drugą osobę, świadczy o tym, że nam na niej zależy, odgrywa ona wyjątkową rolę w naszym życiu i nie da się jej zastąpić kimś innym.

Podatność na zazdrość zależy od stylu przywiązania

To, w jakim stopniu zazdrość jest nam bliska, zależy od naszego stylu przywiązania, który kształtuje się w dzieciństwie w wyniku kontaktów z matką lub najbliższym opiekunem. Jeśli dziecko zawsze mogło liczyć na bliskość mamy, jej troskę i zainteresowanie, wyrasta na osobę z bezpiecznym stylem przywiązania. Tacy ludzie rzadko bywają zazdrośni i obawiają się, że ich relacja z partnerem może zakończyć się z dnia na dzień. Z kolei osoby z lękowo-unikowym stylem przywiązania też nie są specjalnie zazdrosne, ponieważ ich relacje nie mają głębszego podłoża, nie stoi za nimi prawdziwe uczucie, ponieważ takie osoby w gruncie rzeczy boją się bliskości w związku i jej unikają.

Robert L. Leahy w swojej książce Lekarstwo na zazdrość opisuje, jak  różnice w stylach przywiązania mogą przyczyniać się do powstawania zazdrości. Przygląda się też, jak relacje między rodzicami oraz pierwsza miłość kształtują naszą optykę dotyczącą intymnych relacji.

Jak radzić sobie z zazdrością?

Niezależnie od tego, czy twoja zazdrość jest uzasadniona, czy też nie, zatruwa ci życie i pozbawia cię radości.  Lekarstwo na zazdrość to także zbiór sprawdzonych i wartościowych porad, które pomogą ci oswoić trudne emocje, jakie tobą targają. Robert L. Leahy przygląda się też wadliwym strategiom radzenia sobie z negatywnymi uczuciami. Rozkłada je na części pierwsze i wskazuje ich słabe strony. Dzięki jego książce zamienisz niewłaściwe mechanizmy na prawidłowe, które skutecznie pomogą ci w zwalczaniu toksycznej zazdrości.

Lekarstwo na zazdrość to poradnik psychologiczny napisany prostym i przystępnym językiem. Jest on adresowany zarówno do osób, którymi targa zazdrość, jak i partnerów takich osób, które czują się przytłoczone obsesją ukochanej osoby. W książce umieszczono psychotesty, które pomogą ci określić swój styl przywiązania oraz podatność na zazdrość. Wyżej wspomniany poradnik stanowi ważny krok ku samopoznaniu i samodoskonaleniu. Zawarte w nim informacje znajdują praktyczne zastosowanie w codziennym życiu.

Komentarze (4)

Goplana

2 lata temu

Moja koleżanka ma zazdrosnego męża. Gdy idziemy razem na jakieś targi, po chwili wyrasta za nami. Nie jest to przyjemne, bo często nie mamy możliwości odbycia swobodnej rozmowy.

alibabka

2 lata temu

Ja nie mam problemów z zazdrością, ale mój mąż tak, więc czasem czuję się przytłoczona jego dochodzeniem. Chyba muszę mu podsunąć tę książkę.

Lanza

2 lata temu

Niestety, zazdrość pogrzebała już niejedno małżeństwo. Trzeba się nauczyć nad nią panować, a gdy partner za bardzo testuje naszą cierpliwość, po prostu się z nim rozstać.

Zostaw komentarz