Lekarstwo na zazdrość – Robert L. Leahy

Zazdrość to uczucie, którego często bardzo się wstydzimy. W zachodnim świecie przyjęło się, że pewne emocje są niewłaściwe i należy je wyprzeć. Gdy się pojawiają, czujemy się słabi. Tymczasem są całkowicie normalne. Warto jednak nauczyć się nad nimi panować, aby wieść szczęśliwe życie. W realizacji tego celu pomocny może okazać się poradnik Lekarstwo na zazdrość. Jego autor, Robert L. Leahy, dzieli się sprawdzonymi wskazówkami, które uczynią twój związek lepszym i bardziej satysfakcjonującym. Zazdrość może bowiem być niczym trucizna wyniszczająca relację.

Zazdrość została w nas zakorzeniona przez ewolucję

Choć w zachodnim świecie pewne emocje, w tym zazdrość, są przypisywane tylko słabym jednostkom, to musimy zrozumieć, że powstały w wyniku ewolucji. Każdy z nas jest zdolny do ich odczuwania. Tak bowiem został zaprojektowany nasz mózg. Co ciekawe, zazdrość dotyka też zwierząt, w tym ptaków czy psów. Jeśli masz w domu kilka papug, to zapewne czasem widzisz, że jedna z nich tak bardzo chce być dla ciebie najważniejsza, że przegania inne z pola widzenia, gdy zbliżasz się do klatki.

Dlaczego zazdrość jest biologicznie uzasadniona?

Zazdrość z biologicznego punktu widzenia jest uzasadniona. Z jednej strony przemawia za nią teoria inwestycji rodzicielskich, z drugiej konkurencja o ograniczone zasoby. Np. mężczyzna boi się zdrady  o charakterze fizycznym, ponieważ podczas seksu kobieta może zajść w ciążę z innym partnerem, a jemu przyjdzie wychowywać i utrzymywać nie swoje dziecko, czyli inwestować w cudze geny. Kobiety natomiast odczuwają lęk na myśl o zdradzie emocjonalnej, ponieważ może to oznaczać, że ukochany odejdzie do innej, z którą ma lepszą relację i tym samym zostawi wspólne potomstwo bez należytego wsparcia. Tak działa teoria inwestycji rodzicielskich. Natomiast konkurencja o ograniczone zasoby najlepiej jest widoczna w rodzinach, które mają kilkoro dzieci. Rodzice, nawet gdyby bardzo chcieli, nie zawsze mogą poświęcić wystarczająco dużo uwagi każdemu ze swoich potomków. W rezultacie dzieci na różne sposoby starają się walczyć o atencję swoich opiekunów. Konkurencja o ograniczone zasoby najbardziej jest widoczna, gdy w domu pojawia się noworodek, a pozostałe dzieci czują się odstawione na boczny tor.

Jesteśmy zazdrośni tylko o osoby, które są dla nas ważne

Zazdrość z ewolucyjnego punktu widzenia ma nas uchronić przed stratą tego, co postrzegamy jako ważne. Zazwyczaj nie odczuwamy tego uczucia w powierzchownych relacjach, które są ukierunkowane wyłącznie na seks. Fakt, że jesteśmy zazdrośni o drugą osobę, świadczy o tym, że nam na niej zależy, odgrywa ona wyjątkową rolę w naszym życiu i nie da się jej zastąpić kimś innym.

Podatność na zazdrość zależy od stylu przywiązania

To, w jakim stopniu zazdrość jest nam bliska, zależy od naszego stylu przywiązania, który kształtuje się w dzieciństwie w wyniku kontaktów z matką lub najbliższym opiekunem. Jeśli dziecko zawsze mogło liczyć na bliskość mamy, jej troskę i zainteresowanie, wyrasta na osobę z bezpiecznym stylem przywiązania. Tacy ludzie rzadko bywają zazdrośni i obawiają się, że ich relacja z partnerem może zakończyć się z dnia na dzień. Z kolei osoby z lękowo-unikowym stylem przywiązania też nie są specjalnie zazdrosne, ponieważ ich relacje nie mają głębszego podłoża, nie stoi za nimi prawdziwe uczucie, ponieważ takie osoby w gruncie rzeczy boją się bliskości w związku i jej unikają.

Robert L. Leahy w swojej książce Lekarstwo na zazdrość opisuje, jak  różnice w stylach przywiązania mogą przyczyniać się do powstawania zazdrości. Przygląda się też, jak relacje między rodzicami oraz pierwsza miłość kształtują naszą optykę dotyczącą intymnych relacji.

Jak radzić sobie z zazdrością?

Niezależnie od tego, czy twoja zazdrość jest uzasadniona, czy też nie, zatruwa ci życie i pozbawia cię radości.  Lekarstwo na zazdrość to także zbiór sprawdzonych i wartościowych porad, które pomogą ci oswoić trudne emocje, jakie tobą targają. Robert L. Leahy przygląda się też wadliwym strategiom radzenia sobie z negatywnymi uczuciami. Rozkłada je na części pierwsze i wskazuje ich słabe strony. Dzięki jego książce zamienisz niewłaściwe mechanizmy na prawidłowe, które skutecznie pomogą ci w zwalczaniu toksycznej zazdrości.

Lekarstwo na zazdrość to poradnik psychologiczny napisany prostym i przystępnym językiem. Jest on adresowany zarówno do osób, którymi targa zazdrość, jak i partnerów takich osób, które czują się przytłoczone obsesją ukochanej osoby. W książce umieszczono psychotesty, które pomogą ci określić swój styl przywiązania oraz podatność na zazdrość. Wyżej wspomniany poradnik stanowi ważny krok ku samopoznaniu i samodoskonaleniu. Zawarte w nim informacje znajdują praktyczne zastosowanie w codziennym życiu.