leczenie-raka-piersi-z-koniecznoscia-amputacji

Kiedy choroba jest bardzo posunięta, a guz dużych rozmiarów, pozostaje amputacja. Usunięcie piersi ratuje życie. Jest to trudny zabieg dla każdej kobiety, ale konieczny.

Pozbawienie kobiety jej najważniejszego atrybutu może wydawać się dramatem, ale czasem jest to jedyne wyjście dla ocalenia życia. Kobieta bez piersi jest równie wartościowa. Udowadniają to każdego dnia Amazonki.

Rodzaje amputacji

  • Amputacja prosta piersi

Jest to zabieg polegający na amputacji całej piersi bez ingerowania w układ chłonny pachy.
Zabieg polega na wykonaniu cięcia wrzecionowatego wokół gruczołu piersiowego oraz odpreparowaniu skóry i tkanki podskórnej, a następnie usunięciu piersi. Następnie zszywa się ranę, zwykle pozostawiając w loży dren.

Najczęstsze wskazania do amputacji prostej obejmują: rozsianego, nieinwazyjnego raka wewnątrzprzewodowego i wznowę miejscową raka piersi u pacjentek, u których wcześniej wykonano zabieg oszczędzający pierś.

  • Zmodyfikowana radykalna mastektomia

Jest zabiegiem z wyboru u pacjentek, które nie kwalifikują się do leczenia oszczędzającego. Polega, podobnie jak amputacja prosta, na usunięciu gruczołu piersiowego, ale dodatkowo w czasie tego zabiegu usuwa się układ chłonny pachy. Występują różne modyfikacje tego zabiegu jak amputacja piersi metodą Pateya czy Maddena. Różnią się one między sobą sposobem wycięcia tzw. drugiego i trzeciego piętra węzłów chłonnych pachy. Po takim zabiegu pozostawia się najczęściej jeden lub dwa dreny w dole pachowym i ewentualnie w loży po amputacji piersi.

Zuzanna Górka