Mammografia Profilaktyka

Leczenie raka piersi z koniecznością amputacji

leczenie-raka-piersi-z-koniecznoscia-amputacji

Kiedy choroba jest bardzo posunięta, a guz dużych rozmiarów, pozostaje amputacja. Usunięcie piersi ratuje życie. Jest to trudny zabieg dla każdej kobiety, ale konieczny.

Pozbawienie kobiety jej najważniejszego atrybutu może wydawać się dramatem, ale czasem jest to jedyne wyjście dla ocalenia życia. Kobieta bez piersi jest równie wartościowa. Udowadniają to każdego dnia Amazonki.

Rodzaje amputacji

  • Amputacja prosta piersi

Jest to zabieg polegający na amputacji całej piersi bez ingerowania w układ chłonny pachy.
Zabieg polega na wykonaniu cięcia wrzecionowatego wokół gruczołu piersiowego oraz odpreparowaniu skóry i tkanki podskórnej, a następnie usunięciu piersi. Następnie zszywa się ranę, zwykle pozostawiając w loży dren.

Najczęstsze wskazania do amputacji prostej obejmują: rozsianego, nieinwazyjnego raka wewnątrzprzewodowego i wznowę miejscową raka piersi u pacjentek, u których wcześniej wykonano zabieg oszczędzający pierś.

  • Zmodyfikowana radykalna mastektomia

Jest zabiegiem z wyboru u pacjentek, które nie kwalifikują się do leczenia oszczędzającego. Polega, podobnie jak amputacja prosta, na usunięciu gruczołu piersiowego, ale dodatkowo w czasie tego zabiegu usuwa się układ chłonny pachy. Występują różne modyfikacje tego zabiegu jak amputacja piersi metodą Pateya czy Maddena. Różnią się one między sobą sposobem wycięcia tzw. drugiego i trzeciego piętra węzłów chłonnych pachy. Po takim zabiegu pozostawia się najczęściej jeden lub dwa dreny w dole pachowym i ewentualnie w loży po amputacji piersi.

Zuzanna Górka

Kiedy choroba jest bardzo posunięta, a guz dużych rozmiarów, pozostaje amputacja. Usunięcie piersi ratuje życie. Jest to trudny zabieg dla każdej kobiety, ale konieczny.

W każdym przypadku rodzaj cięcia i decyzja o zakresie wycięcia węzłów chłonnych należy do operatora. Ma na nią wpływ wiele czynników m.in.: lokalizacja i wielkość guza, lokalizacja blizn po wycięciu guza lub po biopsji, obecność makroskopowo zmienionych węzłów chłonnych.

  • Radykalna mastektomia (amputacja piersi metodą Halsteda)

Obecnie jest zabiegiem prawie niewykonywanym. Polega na amputacji piersi wraz z węzłami chłonnymi dołu pachowego i dodatkowo na wycięciu mięśnia piersiowego większego. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że usunięcie mięśnia piersiowego nie wpływa na przeżycia pacjentek, natomiast wiąże się ze znacznie większą ilością powikłań i gorszą jakością życia pacjentek.

Rehabilitacja

Pacjentka w trakcie leczenia, a także po jego zakończeniu, wymaga stałej rehabilitacji. Najważniejszą jej formą w przypadku raka piersi jest fizjoterapia. Kończyna górna po stronie operowanej powinna być w odpowiedni sposób masowana, ćwiczona i układana. Większość zabiegów pacjentki muszą wykonywać codziennie samodzielnie. Zapobiega to narastaniu obrzęku limfatycznego, który zagraża szczególnie chorym po usunięciu węzłów chłonnych pachy. Także w leczeniu paliatywnym raka piersi bardzo ważną rolę odgrywa rehabilitacja. Ze względu na to, że nieumiejętnie stosowana może pogorszyć stan chorej, prowadzona powinna być przez rehabilitanta o bardzo dużych kwalifikacjach.

Zuzanna Górka

Kiedy choroba jest bardzo posunięta, a guz dużych rozmiarów, pozostaje amputacja. Usunięcie piersi ratuje życie. Jest to trudny zabieg dla każdej kobiety, ale konieczny.

Skuteczność leczenia raka piersi stale rośnie

Świadczy o tym spadek śmiertelności przy jednoczesnym wzroście zachorowalności. Zawdzięczamy to nowym lekom oraz strategiom leczenia. Chore, które zgłosiły się w 0 i I stopniu mają ponad 90% szans na trwałą remisję (wyleczenie), w stopniu II – ponad 70%, a w III około 40%.

Także w leczeniu paliatywnym istnieje wyraźny postęp. Nierzadko udaje się osiągnąć wieloletnie przeżycie u pacjentek z uogólnioną chorobą nowotworową.

Drogie Panie, dbajcie o swoje piersi – wykonujecie mammografię oraz bezcenne samobadanie raz w miesiącu.

Przeczytajcie koniecznie artykuł o sposobach leczenia raka piersi z jej zachowaniem.

Zuzanna Górka

Komentarze (6)

pati25

11 lat temu

Usłyszeć od lekarza że konieczna jest histerektomia to okropna wiadomość dla kobiety.Jednak tten zabieg najczęściej jest bardzo konieczny by ratować życie.Raczej trudno jest pogodzić się z tym .Ale to lepsze niż śmierć

filodendron

11 lat temu

Znam osobiscie kobiety,ktore z tego wyszly,ciesza sie zyciem dalej,uwazam,ze nie traca kobiecosci,tylko niemyslacy ,nieczuly cham moze taka kobiete zle traktowac,a jakby odszedl,to nie ma czego zalowac ,zawsze od zlych sa gorsi,ale od dobrych lepsi.Widuje w Holandii wiele kobiet,na ,lysych glowach maja chusteczki,nikt sie tego nie wstydzi,ze choruje na raka,jest to tam zupelnie normalne,jest duzo grup wsparcia,a mezczyznom nawet do glowy nie przyjdzie,by traktowac taka kobiete inaczej,niz zdrowa.

pati25

11 lat temu

Piersi są atutem każdej kobiety.A amputacja koszmarem dla kobiet.To coś strasznego.Jednak częstto staje się koniecznością w walce z rakiem.Im szybciej zdecydujemy się na operację tym lepiej.Istnieją duże szanse na wyleczenie.Kobiety nie powinny się obawiać życia po operacji.Tego,że utracą swoją kobiecość,że będą mniej atrakcyjne

Emilly27k

12 lat temu

Najlepiej unikać chorób związanych z rakiem i amputacją piersi.Jestem za tym
aby kobiety nie wstydziły robić sobie mammografi.

drobina

12 lat temu

Rak piersi to straszna choroba, ale można z nim skutecznie walczyć. W głowie mi się nie mieści, że jest jednak wiele kobiet, które nie wykonują badań mammograficznych. Nie widzą potrzeby, bo przecież „nic je nie boli”.

Zostaw komentarz