leczenie-osteoporozy

Osteoporoza może w znaczący sposób obniżyć komfort życia osób na nią cierpiących. Wiąże się z nią bowiem wzmożone ryzyko złamań kości, nawet przy najdrobniejszych urazach czy stłuczeniach.

Osteoporoza sprawia, że dochodzi do ubytku tkanki w kościach, spada ich gęstość, a w organizmie nie wytwarza się wystarczająca ilość komórek odpowiedzialnych za odbudowę tkanek w kościach. Zazwyczaj dzieje się tak przez zmiany hormonalne (lub w wyniku przebytych schorzeń).

Zdiagnozowanie osteoporozy stanowi jednak pierwszy krok do poprawy funkcjonowania. Przede wszystkim terapia musi być natychmiast podjęta, leczenie należy bowiem do procesów długotrwałych i wymaga pełnego zaangażowania, tak ze strony pacjenta, jak i lekarza prowadzącego.

Dzięki odpowiedniemu leczeniu można nie tylko poradzić sobie z przewlekłym bólem kości, ale też zmniejszyć ryzyko złamań i urazów.

Leczenie osteoporozy opiera się na podawaniu środków farmakologicznych. Jedne mają za zadania zahamować proces niszczenia kości i pomóc w metabolizmie wapnia (np. kalcytoniny). Inne – pobudzają tworzenie komórek kostnych oraz wykazują działanie przeciwbólowe.

Oczywiście – jak przy każdego rodzaju farmaceutykach, i tutaj mogą pojawić się przeciwwskazania. Popularne np. leki z grupy bifosfonianów nie powinny być stosowane przez cierpiących na wrzody żołądka.

Redakcja