HTZ Zalety HTZ

Leczenie hormonalne przyszłości

leczenie-hormonalne-przyszlosci

Interesują cię naturalne substancje o działaniu hormonalnym? Śledzisz nowinki dotyczące walki z rakiem i leczenia hormonalnego? Jeśli jeszcze o tym nie słyszałaś, warto byś poznała pojęcia takie, jak SERM, Er beta czy genisteina.

SERM to skrót od angielskiej nazwy selective estrogen receptor modulator, czyli Wybiórczy Modulator Receptora Estrogenowego. Są to specjalnie skonstruowane hormony o działaniu estrogennym i antyestrogennym.

Dlaczego estrogen jest taki ważny?

Estrogen, zwany popularnie hormonem kobiecym, jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania serca, układu krążenia, układu rozrodczego, prokreacji, jest również istotny w profilaktyce osteoporozy. W okresie menopauzy, z uwagi na zmiany w organizmie, często zachwiana zostaje równowaga hormonalna. Typowe objawy przekwitania to często efekt niedoboru hormonu kobiecego. Estrogenu nie może być jednak ani za mało, ani za dużo. Należy go hamować w kwestiach dotyczących macicy, tkanek piersi i w sytuacji podwyższonego ryzyka zachorowania na raka.

Rozwój nauki

Estrogenne i antyestrogenne właściwości niektórych hormonów roślinnych są znane od dawna. W ostatnich latach naukowcy poza receptorem estrogenu ER alfa, odkryli inny – ER beta. Znajduje się on w obrębie gruczołów mlecznych, macicy, jajników i w prostacie czyli wszędzie tam, gdzie hormony mogą przyspieszyć rozwój raka.

Anna Kwiatkowska

Interesują cię naturalne substancje o działaniu hormonalnym? Śledzisz nowinki dotyczące walki z rakiem i leczenia hormonalnego? Jeśli jeszcze o tym nie słyszałaś, warto byś poznała pojęcia takie, jak SERM, Er beta czy genisteina.

Izoflawony lubią ER beta

Izoflawony to naturalne fitoestrogeny, które przeciwdziałają rozwojowi nowotworów, wpływają na różnicowanie się komórek i chronią przed skutkami chemioterapii. Izoflawony preferują ER beta, wiążą się z nimi o 20 razy częściej niż z ER alfa. W ten sposób zapobiegają możliwemu działaniu rakotwórczemu tych hormonów tam, gdzie trzeba. Receptory beta znajdują się też w kościach i na gładkich komórkach mięśni naczyń krwionośnych, gdzie niedobór estrogenów oznacza zagrożenie wystąpieniem osteoporozy i miażdżycy. Roślinne substancje przeciwdziałają osłabieniu stymulacji hormonalnej w podeszłym wieku. A to wszystko za sprawą genisteiny.

Szlaban dla raka

Genisteina to organiczny związek chemiczny z grupy flawonoidów, a dokładniej – izoflawonoidów. Występuje w roślinach z rodziny bobowatych, w tym w ziarnie soi. Ten składnik hamuje przyłączenie się tworzącego się guza nowotworowego do sieci naczyń krwionośnych . W ten sposób pożywka nie dociera do guza, w wyniku czego guz zanika.

Taki rodzaj „łagodzenia” ognisk chorobowych jest obiecującą perspektywą w leczeniu raka, jak również innych dolegliwości – w tym menopauzalnych. W kręgach naukowych trwają obecnie badania dotyczące wykorzystania naturalnych składników roślinnych w terapii antynowotworowej.

Anna Kwiatkowska

Komentarze (4)

piszanka48

10 lat temu

Może w końcu ta wstrętna choroba przestanie zbierać swoje „żniwo” Ostatnio deszła moja znajoma właśnie na nowotwór.

pati25

10 lat temu

Ogromnie zainteresował mnie ten artykuł..Wszyscy czekają na to aby rak był uleczalny.To o czym mowa w artykule będzie dużym sukcesem w leczeniu raka i innych dolegliwości.I może dzięki temu znajdzie się lek również na moją chorobę.Tylko kiedy będzie to stosowane

Zostaw komentarz