Andropauza Męska Strefa

Leczenie andropauzy

leczenie-andropauzy

Procesy starzenia się organizmu mężczyzn wiążą się z postępującym spadkiem stężenia testosteronu. Andropauza charakteryzuje się obniżeniem libido, zaburzeniami erekcji, osłabieniem fizycznym oraz zmniejszeniem masy kostno-mięśniowej. Czy andropauzę da się skutecznie leczyć?

Terapia hormonalna na andropauzę

Leczenie andropauzy polega na podawaniu do organizmu testosteronu lub innych androgenów. Suplementacja testosteronu jest zalecana u wszystkich mężczyzn, u których wykryto obniżony poziom tego hormonu. Preparaty hormonalne są podawane w różnych formach:

  • Zastrzyki domięśniowe – metoda iniekcyjna to jedna z najskuteczniejszych terapii, ale może dojść przy niej do wahań stężenia testosteronu w organizmie (w pierwszych dniach po zastrzyku poziom jest znacznie podwyższony, po tygodniu obserwuje się znaczny spadek nawet poniżej poziomu fizjologicznego). Wadą tej metody jest konieczność stosowania częstych zastrzyków, aby unormować wahania hormonalne.
  • Iniekcje podskórne – metoda polegająca na zaszyciu ampułki z hormonem (tzw. peletki) pod skórę. Stosowanie peletek wymaga małego nacięcia skóry i założenia szwu. Istotną zaletą stosowania iniekcji podskórnych jest utrzymanie stabilnego poziomu testosteronu nawet na czas 3-4 miesięcy.

  • Doustne preparaty hormonalne – to jedna z najbardziej uciążliwych i obecnie najmniej skuteczna metoda hormonalna. Tabletki z testosteronem uwalniają hormony do krążenia układowego. Ich zdecydowaną wadą jest to, że zawierają bardzo dużą dawkę testosteronu i muszą być przyjmowane kilka razy na dobę.
  • Metody przezskórne – przezskórną suplementację testosteronu można prowadzić za pomocą plastrów albo żeli. Hormony podawane w ten sposób są dobrze przyswajane i utrzymują jednorodne stężenie przez cały okres podania. Jedyną ich wadą jest konieczność codziennej aplikacji.

Monika Witczak

Procesy starzenia się organizmu mężczyzn wiążą się z postępującym spadkiem stężenia testosteronu. Andropauza charakteryzuje się obniżeniem libido, zaburzeniami erekcji, osłabieniem fizycznym oraz zmniejszeniem masy kostno-mięśniowej. Czy andropauzę da się skutecznie leczyć?

Przeciwwskazania i skutki uboczne terapii hormonalnej

Terapia hormonalna jest wykluczona jeśli pacjent jest chory na raka prostaty lub męską odmianę raka piersi. Istnieje kilka skutków ubocznych terapii hormonalnej, m.in. niekorzystny wpływ na serce i układ naczyniowy, ryzyko rozwoju raka prostaty, erytrocytoza, czy zespół bezdechu sennego. Powikłania występują stosunkowo rzadko.

Naturalne metody leczenia

Istnieją naturalne metody zapobiegające spadkowi testosteronu. Ważna jest aktywność fizyczna i zdrowa dieta. Przede wszystkim produkty wysokobiałkowe pozwalają utrzymać poziom testosteronu. Najlepsze efekty osiąga fitoterapia, czyli leki na bazie ziół, które zawierają naturalne roślinne hormony. Warto także spróbować homeopatii oraz znanej ze swych dobroczynnych właściwości akupunktury.

Andropauza to ciężki czas dla każdego mężczyzny. Na szczęście wszystkie jej objawy można leczyć i są one częściowo odwracalne.

Monika Witczak

Komentarze (3)

pati25

10 lat temu

Objawy andropauzy też moż na leczyć.Najlepiej jednak stosować naturalne środki,dużo ruchu,zdrowa dieta.Ale każdy mężczyzna niech sm wybierze

mejgosia

10 lat temu

Też jestem za naturalnymi metodami, ale nie mi o tym decydować!:-d Czasami się boję że mój Zbyś w tym okresie będzie nie do wytrzymania, tak ma jego ojciec! Zrobił się okropny i wszystko mu przeszkadza, niestety on problemu nie widzi, a na terapię hormonalną nie ma szans! Zobaczymy jak to bedzie ze Zbysiem! Zawsze mogę się rozwieść!;)

drobina

10 lat temu

Przy terapii hormonalnej zawsze mogą pojawić się jakieś skutki uboczne. Nie ma jak to naturalne metody – aktywność fizyczna i zdrowa dieta:-)

Zostaw komentarz