laser-w-walce-z-otyloscia

Otyłość jest najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Redukcja masy ciała prowadzi do zmniejszenia rozmiarów, lecz nie liczby komórek tłuszczowych. Jak skutecznie walczyć z otyłością? Czy zabiegi laserowe są skuteczne?

Jak wygląda odchudzający zabieg laserem?

Do prawej strony brzucha pacjentki przyłożono 4 głowice o wymiarach 13 cm x 8 cm każda, co umożliwiło objęcie obszaru od prawego, tylnego talerza biodrowego do pępka. Głowice ustabilizowano specjalistycznym pasem elastycznym mocowanym za pomocą rzepa. Do najbliższych węzłów chłonnych (pachwinowych) przyłożono obustronnie głowice stymulujące, które ustabilizowano za pomocą plastra.

Następnie pacjentkę poddano ekspozycji na oddziaływanie promieniowania laserowego przez 10 minut. W kolejnym etapie głowice zabiegowe przyłożono do lewej strony brzucha pacjentki i powtórzono procedurę. Po zabiegu dokonano pomiaru obwodu w oznaczonych wcześniej punktach.

Po zabiegu laserowym

U wszystkich pacjentek po jednym zabiegu, w obwodzie na wysokości 4 centymetrów powyżej pępka, odnotowano różnicę od 0,5 cm do 5,1 cm. R*óżnice w obwodzie na wysokości pępka wahały się w zakresie od 0,5 do 3,5 cm*. Przy pomiarze obwodu 4 cm poniżej pępka różnica w obwodzie u prawie wszystkich pacjentek wahała się od 0,5 cm nawet do 5,5 cm.

W wyniku oddziaływania niskoenergetycznego lasera na tkankę tłuszczową w okolicy brzusznej największy spadek w długości obwodu odnotowano w punkcie pomiarowym umiejscowionym 4 cm powyżej pępka (średnio o 1,76 cm). Każda z badanych kobiet zmniejszyła długość obwodu w okolicy brzusznej w przynajmniej 2 punktach pomiarowych!

Aleksandra Krzyśków, Monika Wojciechów-Gazel