Kultura Styl życia

Kwestia winy – Małgorzata Rogala

Kwestia winy – Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala to popularna autorka kryminałów, której książki czyta się z wielką przyjemnością. Rozwiązanie ukazanych przez nią zagadek nierzadko mocno zaskakuje. Nie inaczej było w przypadku powieści Kwestia winy. Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

Komu podpadł policjant drogówki?

Jakub Drzewiecki to policjant, który pracuje w drogówce. Pewnego dnia wraca do domu po dniu pełnym wrażeń i przystaje na parkingu pod domem.  Ktoś podchodzi do niego, prosząc o ogień. Po chwili ta sama osoba zachodzi go od tyłu i wbija mu nóż. W wyniku odniesionych obrażeń policjant umiera. Główną podejrzaną w sprawie zostaje jego żona. Już podczas rozmowy policjantka dostrzega na jej twarzy ślady pobicia. Jest przekonana, że Grażyna Drzewiecka padła ofiarą przemocy domowej. Miała zatem silny motyw, aby pozbyć się męża. Czy jednak to ona wymierzyła sprawiedliwość, czy zrobił to ktoś inny z zupełnie nieznanego powodu?

Kto zabił właściciela agencji marketingowej?

Wkrótce policja otrzymuje kolejne wezwanie. Ktoś znajduje zamordowanego biegacza, Huberta Kamińskiego. Mężczyzna jak co dzień udał się na swoją trasę, niestety, tym razem nie miał szczęścia. Ktoś rozciął mu szyję tulipanem, czyli fragmentem szklanej butelki. Co ciekawe, zarówno przy Drzewieckim, jak i Kamińskim znaleziona zostaje dziecięca zabawka, charakterystyczna dla chłopca. Jaki komunikat ma do przekazania sprawca? Komu naraził się Hubert Kamiński? Tutaj także podejrzenia wiodą do żony i jej kochanka. Czy jednak motyw zbrodni okaże się tak banalny?

Nieoczekiwane zabójstwo ginekolog z wieloletnim stażem

To nie koniec morderstw. Policjanci trafiają też na 52-letnią ginekolog. Gdy jej pomagają, kobieta wciąż żyje, umiera jednak po przewiezieniu do szpitala. Ktoś zmasakrował ją młotkiem i pozostawił po sobie dziecięcą zabawkę. Ofiary na pierwszy rzut oka nic nie łączy. Drzewiecki maltretował swoją żonę, Kamiński w gniewie zwolnił pracownika prowadzonej przez siebie agencji marketingowej, natomiast ginekolog była nawróconą proliferką, która niegdyś dokonywała aborcji w prywatnym gabinecie, a później zaciekle walczyła nawet z tymi dozwolonymi przez polskie prawo.

Kwestia winy – kryminał i ważny głos ws. przemocy domowej

Małgorzata Rogala stworzyła kolejną, świetną powieść obyczajową, która trzyma w napięciu do ostatniej chwili. Wcale nie jest łatwo domyślić się tożsamości mordercy i jego motywu. Kwestia winy obfituje w liczne zwroty akcji.  Jednocześnie książka porusza ważne tematy społeczne. Małgorzata Rogala w powieści Kwestia winy opisuje w niezwykle trafny sposób problem przemocy domowej. Jej ofiarami może paść każda kobieta, niezależnie od swojego statusu, zawodu czy wykształcenia. Problem przemocy domowej nie omija też policjantek. Co ciekawe, jest szczególnie nasilony wśród stróżów prawa. Tutaj sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Nawet jeśli kobieta zdecyduje się składać zeznania, to później sprawa zostaje zamieciona pod dywan przez zwierzchników męża-tyrana.  Ofiara przemocy domowej często wierzy, że sprawca się zmieni, bo ten przynosi kwiaty i nie potrafi od niego odejść, nawet gdy w grę wchodzi dobro dziecka. Część ofiar pozostaje przy kacie, bo nie ma dokąd uciec, brakuje im niezależności finansowej oraz własnego mieszkania. Niestety, nawet wysoki status materialny nie chroni przed uzależnieniem emocjonalnym od oprawcy.  Kwestia winy to nie tylko kryminał, który zafunduje ci moc wrażeń, ale też powieść, która porusza ważny i aktualny temat. Ofiary przemocy domowej wciąż nie mogą liczyć na realną pomoc ze strony państwa. Prawo bardziej chroni sprawcę niż osoby poszkodowane. To one muszą uciekać z domu, kat zatrzymuje mieszkanie. Po złożeniu zawiadomienia nie jest separowany od ofiary.

Komentarze (5)

Zostaw komentarz