Dzieje się Warsztaty

Kurs haftu historycznego

kurs-haftu-historycznego

Haft historyczny to coś, co kojarzy się nam z ciężkimi tkaninami eksponowanymi w muzeach i zasadniczo zamierzchłą przeszłością. Tymczasem współcześnie umiejętność ta zyskuje na popularności.

Wykorzystuje się ją w modzie haute couture i sztuce. To, co pociąga w przedmiotach haftowanych to misterne wykonanie, a przy tym ciężka praca, jaka została w nie włożona. – Nawet, jeśli do końca nie trafiają w nasze gusta, wiemy, że są cenne – mówi Anna Nurzyńska, kostiumolog i specjalistka w tej dziedzinie.

Historia haftu sięga starożytności. Nie znamy dokładnej daty. Historycy sztuki uznają za najstarszy przykład europejskiego hafciarstwa ornat św. Relindy i Harlindy z I połowy X wieku, wykonany w pracowniach anglosaskich, który znajduje się w zbiorach kolegiaty w Maesyk. – Jednak moim zdaniem można przytoczyć jeszcze wcześniejsze obiekty jak np. haftowane złotem taśmy z grobu królowej Arnegundy z VI wieku w krypcie Saint denis w Paryżu – mówi znawczyni haftu historycznego.

W dawnych czasach w zasadzie wszystko było ozdabiane haftem. To dawało i nadal daje bardziej artystyczne możliwości, niż np. zwykłe tkactwo – mówi Nurzyńska. – Haft indywidualizuje projekty. Tu każdy fragment ma szansę być niepowtarzalny, wyjątkowy. Inaczej, niż w tkaninie, gdzie motywy powtarzają się rytmicznie w raporcie – tłumaczy.

O modzie na haft historyczny świadczyć może fakt, że na rynku pojawia się też coraz więcej akcesoriów z nim związanych, np. substytuty nici metalowych, które od dawna nie są już produkowane (oryginalne nici metalowe dostępne na rynku pochodzą najczęściej z lat 50., a nawet wcześniej, i są bardzo drogie).

Jak przebiegają takie zajęcia?

Na początek zapoznajemy się z podstawowymi ściegami, potem przybywają zadania coraz trudniejsze. Grupy celowo nie są zbyt liczne, abym mogła każdemu poświęcić czas indywidualnie – wyjaśnia Anna Nurzyńska, prowadząca.

Na zajęcia przychodzą bardzo różne osoby. Są tacy, którzy swoją przygodę z haftem dopiero zaczynają, są także zapaleni miłośnicy tej sztuki.

Dziś do haftowania służą nam co prawda substytuty, jak np. nici metalizowane, ale na zajęciach pokażę te prawdziwe nici metalowe – zdradza Nurzyńska, przyznając, że na specjalne okazje ma w swojej prywatnej kolekcji nici z XIX w. Dodaje też, że doskonałe materiały sprowadza z Japonii, a należą do nich np. nici jedwabne.

Na zajęciach haftujemy nićmi bawełnianymi i metalizowanymi – mówi prowadząca.

Co współcześnie można robić z haftem? Modę, projekty haut-couture na potrzebę unikatowych kolekcji, portrety haftowane. Bo „malarstwo igłą” może mieć zarówno charakter tradycyjny jak i super nowoczesny. Zdaniem specjalistki warto stosować haft w sposób nieoczywisty i zaskakujący – właściwie tylko nasza wyobraźnia wyznacza nam granice jego zastosowania.

Poniżej przykłady dzieł sztuki hafciarskiej autorstwa Anny Nurzyńskiej.

Aleksandra Biernacka – Splot Artystyczny

Haft historyczny to coś, co kojarzy się nam z ciężkimi tkaninami eksponowanymi w muzeach i zasadniczo zamierzchłą przeszłością. Tymczasem współcześnie umiejętność ta zyskuje na popularności.

Czerwony Rak z przędzy/ haft do filmu

„Rak jest haftowany technikami eksperymentalnymi, między innymi za pomocą aplikowania jedwabnej przędzy na tkaninę – waty jedwabnej, oraz naszywania szklanych koralików z lat 50’ i cekinów.”

http://fashion-hi-story.blogspot.com/2014/03/nowy-haft-do-filmu.html

Haft średniowieczny z aniołem

„Jest to haft wykonany technikami tradycyjnymi. Zależało mi na zachowaniu średniowiecznego charakteru dzieła. W tym celu posłużyłam się bizantyjskim wizerunkiem archanioła Michała adorującego, użyłam ograniczonej palety kolorystycznej, w tym wypadku trzy kolory: oliwkowy, amarantowy i złoto. Wykorzystane ściegi również są typowe dla średniowiecza, jednak pozwoliłam sobie na swobodne zestawianie technik, czego się wówczas nie spotykało.”

http://fashion-hi-story.blogspot.com/2014/02/moj-nowy-haft.html

TERMINY ZAJĘĆ:

Kurs składa się z 10 spotkań, zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki w godzinach 18:00-21:00.
Rozpoczęcie zajęć – 7 października
CENA:
450 zł ( w cenie kursu, 30 h zajęć, igły, nici i tkaniny)
ORGANIZATOR ZAPEWNIA: – 30 godzin pasjonującej przygody z haftem i jego historią – Konkurencyjna cena za kurs – 450 zł (15 zł za 1h zajęć!!!!) – Małe grupy – Doświadczona Prowadząca-kostiumolog, pasjonatka historii mody, projektantka, hafciarka – W prezencie- voucher rabatowy z 10% zniżką na wszystkie warsztaty w Splocie – Rabat 10%, jeśli zapiszesz się na kurs z przyjaciółką – Certyfikat ukończenia kursu – Wszystkie pomoce dydaktyczne w cenie kursu – Piękna pracownia w centrum Warszawy
PROGRAM: http://www.splotartystyczny.pl/events/event/kurs-haftu-historycznego-rozpoczecie-7-10-2014-godz-1800-koszt-450-zl/
SPLEĆ się z nami: https://www.youtube.com/watch?v=-CVPoq_9m98

Aleksandra Biernacka – Splot Artystyczny

Komentarze (8)

Mindi

6 lat temu

potrafię haftować różnymi technikami, ale nie wyszywałam już kilka lat. Nie wiem jednak na czym dokładnie polega forma haftu historycznego i chętnie poznałabym technikę jaką tworzono w dawnych czasach. Niestety, nie pasuje mi miejsce kursu, za daleko mam.

filodendron

6 lat temu

Przepiękny jest haft historyczny . W powiązaniu z nowoczesnymi dodatkami moę być bardzo interesujący. Wspaniały kurs. 🙂

pati25

6 lat temu

Ten kurs jest interesujący.Wiele będzie można dowiedzieć się o historii mody,o hafcie.Będzie to miłe spędzenie czasu

drobina

6 lat temu

Pierwszy (i ostatni) kurs haftowania – wprawdzie nie historycznego – przeszłam w podstawówce na tzw. pracach ręcznych. Dzisiaj w szkołach takich pożytecznych rzeczy nie uczą:\

Zostaw komentarz