Kurkumina, czyli moc zawarta w kurkumie

Kurkuma (ostryż domowy, barwierski, jawajski, kurkuma długa) należy do rodziny imbirowatych i naturalnie występuje w Indiach. Od tysiącleci ceniona jest za wiele właściwości prozdrowotnych. Wykorzystuje się ją nie tylko w kuchni, ale także kosmetyce i medycynie naturalnej.

Właściwości kurkumy

Kurkuma właściwości zdrowotne zawdzięcza 300 różnym związkom chemicznych, takim jak olejki eteryczne, skrobia, fruktoza, glukoza i minerały. Zawiera także polifenole, określane jako kurkuminoidy, z których najbardziej aktywną i najlepiej poznaną jest kurkumina. Ponadto jest źródłem witaminy A, B6, E i K, a także zawiera tiaminę, kwas foliowy, niacynę oraz ryboflawinę. W kurkuminie znajduje się także spora ilość minerałów. Do najważniejszych zaliczyć można fosfor, potas, magnez i wapń.

Kurkumina – działanie

Kurkuminę cechuje szerokie spektrum działania, nie tylko na poziomie komórkowym, ale również całego organizmu. Wykazuje bardzo silne działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, a także oczyszczające. Kurkumina przeciwdziała też procesowi starzenia. Zazwyczaj jest głównym składnikiem suplementów diety.

Tumerony – działanie

Są to związki, które znajdują się w olejkach eterycznych kurkumy. Zwiększają absorpcję kurkuminy i sprzyja namnażaniu oraz różnicowaniu komórek macierzystych w mózgu. Nie oznacza to, że inne związki zawarte w kurkuminie są nieistotne, jednak działanie powyższych jest najlepiej zbadane.

Kurkuma i komórki nowotworowe

Kurkuma może być skuteczna w walce z komórkami nowotworowymi. Dowodem może być, chociażby dużo mniejsza zachorowalność na raka w Indiach (gdzie kurkuma jest podstawową przyprawą), niż w krajach, gdzie spożycie kurkumy jest niewielkie.

Kurkuma – działanie przeciwzapalne

Przeprowadzone badania wykazały, że kurkuma wyróżnia się silniejszym działaniem przeciwzapalnym od popularnych leków, tj. ibuprofenu i aspiryny.

Kurkuma na serce

Przyprawa ta w pozytywny sposób wpływa na układ krążenia i może chronić przed zawałem serca. Ponadto usprawnia funkcjonowanie komórek śródbłonka, których uszkodzenia są jedną z przyczyn chorób serca.

Kurkuma na skórę

Silne działanie antyoksydacyjne powoduje, że kurkuma spowalnia procesy starzenia. Z kolei kurkumina pobudza syntezę włókien kolagenowych, które odpowiadają za jędrność i elastyczność skóry.

Kurkuma na cukrzycę

Kurkuma może zapobiegać cukrzycy typu II, która jest jedną z najbardziej powszechnych chorób na świecie. Znacząco ułatwia wydzielanie insuliny i regulowanie poziomu cukru we krwi.

Kurkuma na układ pokarmowy

Przyprawa ta łagodzi stany zapalne jelit i żołądka, ale może także niszczyć bakterie Helicobacter pyroli. Oprócz tego częste spożywanie kurkumy pomaga pozbyć się wzdęć i biegunki. Może łagodzić dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego i stanu zapalnego błon śluzowych jelit oraz żołądka.

Kurkuma wspomaga również trawienie i pobudza wydzielanie żółci, dzięki czemu korzystnie wpływa na pracę wątroby.

Kurkuma – działanie oczyszczające

Roślina wykazuje właściwości detoksykujące, wspomagając usuwanie związków toksycznych z organizmu. Ponadto dodaje energii i witalności oraz poprawia procesy metaboliczne, dzięki czemu może wspomagać odchudzanie.

Kurkuma na depresję

Kurkumina zawarta w przyprawie może wykazywać działanie antydepresyjne. Mechanizm ten nie jest do końca poznany, jednak przypuszcza się, że działa przez hamowanie enzymu monoaminooksydazy. Ponadto w naturalny sposób powoduje wzrost poziomu serotoniny, dopaminy i noradrenaliny.

Kurkuma na infekcje

Roślina ta wspiera organizm w walce z infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi i grzybiczymi. Ma to związek z niewielkim podnoszeniem poziomu peptydu CAMP, odgrywającego ważną rolę w walce z powyższymi chorobami.

Kurkuma – suplementy

Na rynku dostępna jest kurkuma w tabletkach i kapsułkach, ale także w formie płynnej. Warto wybierać produkty ze standaryzowanymi ekstraktami. Standaryzacja stanowi informację, ile określonej substancji aktywnej znajduje się w danym preparacie.

Suplementy z kurkumą może stosować każdy w celu wzmocnienia układu odpornościowego. Poleca się je także osobom dbającym o młody wygląd skóry, a także narażonym na długotrwały stres lub zmęczenie. Preparaty z kurkumą polecane są osobom, które znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka chorób krążenia.

Dobrej jakości suplementy z kurkumą dostępne są na stronie Sklepu Życia: https://www.sklepzycia.pl/kurkuma.

Kurkuma i piperyna

Warto wiedzieć, że działanie kurkumy jest najbardziej skuteczne w połączeniu z piperyną, zawartą w czarnym pieprzu. Zwiększa ona wchłanialność oraz dostępność biologiczną kurkuminy. Preparaty o takim połączeniu również możemy zamówić w Sklepie Życia: https://www.sklepzycia.pl/piperyna

Kurkuma – przeciwwskazania

Kurkuma należy do przypraw nietoksycznych i dobrze tolerowanych. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do stosowania kurkumy:

  • kamica żółciowa,
  • niedrożność dróg żółciowych.

Przyjmowana w dużych dawkach może wchodzić w interakcje z lekami. Wysokich dawek nie powinny stosować kobiety w ciąży, gdyż może wywoływać skurcze prowadzące do poronienia.

Kurkuma od wieków wykorzystywana była w medycynie naturalnej do leczenia różnych schorzeń. Z tego dorobku zaczął czerpać również świat medycyny oraz nauki. Dzięki temu obecnie można stosować kurkumę w wygodnej formie suplementów, która wykazuje wysoką biodostępność.

Bibliografia:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15489888/