Lifestyle, czyli o tym się mówi Psychologia Styl życia

Kupno mieszkania z facetem – co warto przemyśleć?

kupno mieszkania

Zakup mieszkania to ważna decyzja. Dla wielu młodych ludzi to kolejny krok ku samodzielności i rozpoczęcie odpowiedzialnego życia. Kupno mieszkania z facetem wiąże się z wieloma innymi decyzjami i ważnymi kwestiami, które warto wcześniej przemyśleć. Szczególnie, jeśli nie jesteśmy w związku formalnym.

Poświęcenie

Zakup mieszkania wiąże się z przeprowadzką. Czasem może to być zmiana miejsca zamieszkania z wioski na duże miasto czy do innego zakątka kraju lub świata. To zawsze poświecenie, więc warto zadać sobie pytanie, czy jesteśmy na to gotowi. Dotyczy to także kwestii finansowych. Urządzanie mieszkania to wielkie koszty, więc być może będziecie musieli zrezygnować z wakacji czy innych przyjemności, by móc spełnić marzenie o wspólnym kącie. Lepiej wcześniej to przemyśleć, by nie rozczarować się rzeczywistością, która bywa przytłaczająca.

Kompromis

Już sam wybór mieszkania to prawdziwa sztuka kompromisu. Każde z partnerów może mieć inną wizję swojego domu. Balkon, lokalizacja z dala od zgiełku miasta,kamienica czy nowoczesny blok – opcji jest mnóstwo. Grunt, by wybrać taką, która będzie spełniała wasze wspólne oczekiwania. A to dopiero początek. Przecież trzeba wybrać kolor ścian, sprzęt, meble i masę innych rzeczy. Temat mieszkania może być dla pary testem. Takie negocjacje, doprowadzone do podjęcia tej poważnej decyzji, niewątpliwie będą wspólnym sukcesem.

Dzieci

Para może być młoda, ale decydując się na zakup mieszkania, musi poruszyć temat potomstwa. Planowanie dzieci, także w dalszej przyszłości, będzie ważnym aspektem, uwzględnionym w wyborze mieszkania, jego lokalizacji czy samego układu. To niezwykle ważne, czy w danym miejscu znajdzie się pokój, który kiedyś będzie pokojem dziecinnym czy kątem do zabawy. Rozsądnie myślący ludzie, będący w związku muszą ustalić, czy planują mieć dzieci, zanim kupią wymarzone mieszkanie.

Mieszkanie na kredyt

Kredyt to dość śliski temat, jeśli chodzi o związki nieformalne. Zawsze można wziąć kredyt, ale jeśli w grę wchodzi mieszkanie, mowa o dużej kwocie. Kredyty trzeba spłacać, a tego typu związek niesie ryzyko, że coś pójdzie nie tak i znajomość dobiegnie końca. Wówczas możemy zostać bez lokum, ale z kredytem na głowie. W podjęciu decyzji co do kredytu, warto poradzić się fachowców, którzy zajmują się finansami, analizując wszystko co istotne. Decyzja o zakupie mieszkania musi być odpowiedzialna i poważna. W końcu to mieszkanie, a nie zakup nowej pary szpilek. W najgorszym wypadku pozostanie spłacanie rat przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.

Wspólnie mieszkanie jest poważną decyzją. A jego kupno to nie tylko ogromne ryzyko, ale także wyraz tego, że relacja jest na tyle głęboka, by zacząć wspólne życie na jeden rachunek. Zawsze warto dobrze się zastanowić, zanim zdecydujemy o czymś, co będzie miało wpływ na nasze dalsze życie.

Katarzyna Antos

Komentarze (4)

pati25

5 lat temu

Przed kupnem mieszkania trzeba się dobrze zastanowić.Tym bardziej,,gdy nie jesteśmy jeszcze po ślubie.Bo związek ,gdy się rozpadnie to pozostaje nam duży problem.Bo razem wzięliśmy kredyt i kto ma teraz spłacać.Dobrze,gdy się dogadamy z byłym partnerem.A jak nie…Mamy problem

  Aneta

  5 lat temu

  Tylko że slub też w obecnych czasach nie gwarantuje, ze zwiazek się nie rozpadnie… Kiedyś sie chyba naprawiało, ratowało, teraz idzie się do sądu i szybko załatwia rozwód…

   Irena

   5 lat temu

   Teraz jest tak dużo rozwodow, że z pewnością nie ma gwarancji na trwałość związku. A nawet powiedziałabym, że bez tego papierka związek może być trwalszy, jeśli tylko jest przemylany i dojrzały.
   Ja planuję kupić teraz mieszkanie z moim partnerem. Ja wezmę jeden kredyt, a on drugi.

Aneta

5 lat temu

Ja kupiłam z moim mężem mieszkanie zanim wzielismy ślub i żadnych problemów nie było. Bo ślub też nie jest gwarancją, że sie z kimś zostanie na stałe. Za to fakt – czasem jest się łatwiej rozwieść niż uregulować sprawy wspólnego kredytu 😉

Zostaw komentarz