Kultura Styl życia

Kto powalczy o prawo reprezentowania Polski na Eurowizji?

Lake Malawi

Źródło: screen z serwisu YouTube

W niedzielę poznamy tegorocznego reprezentanta Polski na Konkurs Piosenki Eurowizji, który w maju odbędzie się w Rotterdamie. Przypomnijmy, że w latach 2018-2019 nie awansowaliśmy do finału imprezy. Kto z Polski powalczy o bilet na Eurowizję?

Reprezentant Polski zostanie wybrany w ramach Szansy na sukces

Wybór tegorocznego reprezentanta Polski na Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się kilkuetapowo w ramach Szansy na sukces. Ten format preselekcji sprawdził się w przypadku Eurowizji Junior. Wybrana w ten sposób Viki Gabor zdobyła dla Polski Grand Prix w ubiegłorocznym konkursie.

Albert Cerny, Kasia Dereń i Alicja Szemplińska – kto z nich pojedzie na Eurowizję?

W każdym z trzech odcinków Szansy na sukces wystąpiło 7 wykonawców. Losowali oni utwory, które wcześniej znali. W pierwszym odcinku były to piosenki Abby, w drugim hity eurowizyjne, a w trzecim utwory grupy The Beatles. W każdym z odcinków występy oceniała komisja jurorska składająca się z Cleo, Michała Szpaka i Gromeego. Z pierwszego odcinka do wielkiego finału awansowała Kasia Dereń, z drugiego Alicja Szemplińska, a z trzeciego Albert Cerny.

Kim są finaliści Szansy na sukces?

Kasia Dereń występowała w chórkach u Lukasa Meijera, który pojechał na Eurowizję wraz z Gromeem. Z kolei Alicja Szemplińska jest laureatką The Voice of Poland. Natomiast Albert Cerny w zeszłym roku reprezentował Czechy z grupą Lake Malawi.

Nieoczekiwana zmiana w regulaminie TVP

Początkowo każdy z finalistów miał wykonać dwie piosenki. Jedną z odcinka, z którego awansował, a drugą napisaną przez wytwórnię Universal. Jednak TVP zmieniła zasady rywalizacji, taką możliwość zastrzegła sobie we wcześniejszym regulaminie, który zaakceptowali wszyscy wykonawcy. W niedzielę każdy z artystów zaśpiewa hit eurowizyjny oraz odpowiednio: piosenkę wytwórni Universal (Alicja Szemplińska), Lucy (Albert Cerny wraz grupą Lake Malawi, jest to singiel zespołu, który miał swoją premierę w Walentynki), autorski utwór (Kasia Dereń z Nickiem Sincklerem w chórkach).

Alicja Szemplińska wydaje się być faworyzowana

Biorąc pod uwagę to, w jakim kierunku ewoluuje regulamin, można odnieść wrażenie, że promuje on Alicję Szemplińską. Otrzyma ona typowo eurowizyjny utwór napisany przez wielką wytwórnię. W najgorszej sytuacji jest Kasia Dereń, która sama musi sobie stworzyć piosenkę na tę okoliczność. Albert Cerny ma utwór, który nagrał z Lake Malawi na potrzeby rozwoju własnej kariery muzycznej.

O tym, kto pojedzie do Rotterdamu, zadecydują widzowie oraz jurorzy podczas niedzielnej Szansy na sukces, która rozpocznie się o 15:15.

Dodaj komentarz