Kultura Styl życia

Księga hygge. Jak zwolnić, kochać i żyć szczęśliwie – Louisa Thomsen Brits

Księga hygge jak zwolnić kochać i żyć szczęśliwie

Hygge to duński styl życia, który w ostatnim czasie stał się modny. Każdy z nas pragnie być szczęśliwy, ale nie każdy wie, jak osiągnąć ten stan. Nic dziwnego, że w poszukiwaniu komfortu, życiowej równowagi i spełnienia sięgamy po poradniki, które mają nam pomóc uzyskać pożądany stan. Księga hygge. Jak zwolnić, kochać i żyć szczęśliwie to książka, która zasługuje na uwagę osób zainteresowanych coachingiem i samodoskonaleniem. Louisa Thomsen Brits w ciekawy i dość oryginalny sposób przybliża duński styl życia.

Hygge a poczucie wspólnoty

Główną ideą hygge jest poczucie przynależności, które wiąże się z takimi wartościami jak zaufanie, wspólnota, wzajemność, bezpieczeństwo, dom i zadowolenie. Duńczycy i inne kraje skandynawskie  znajdują się w czołówce narodów zadowolonych ze swojego życia.  Choć może wydawać się to paradoksalne, wszak mieszkańcy północnej Europy są narażeni na niesprzyjające warunki atmosferyczne i klimatyczne, wielu z nich jest szczęśliwszych od Polaków. Jak widać, nawet słabe nasłonecznienie w okresie zimowym nie musi oznaczać braku zadowolenia z życia. Duńczycy są narodem, w którym istotną rolę odgrywa wspólnota. Społeczne zaufanie jest w tym kraju na tyle wysokie, iż ludzie nie boją się zostawiać rowerów na ulicach. Mają bowiem świadomość, że sąsiad, z którym tworzą wspólnotę, ich nie okradnie.

Choć mogłoby się wydawać, że istotą hygge jest przebywanie w towarzystwie innych osób i pielęgnowanie nawiązanych przyjaźni, to w rzeczywistości można stworzyć silną więź z samym sobą.  Duński styl życia to tworzenie spójnego obrazu wspólnoty, w której żyjemy.  Hygge łączy w sobie nasze życiowe doświadczenia z przeżyciami innych osób, pamięcią o miejscach i przedmiotach, które są częścią nas.

Miejsca, które znamy – źródło szczęścia

Hygge można poczuć w miejscach, które są najbliższe naszemu sercu i odegrały kluczową rolę w kształtowaniu naszego życia. To korytarz akademika, na którym rozmawialiśmy z przyjaciółmi do białego rana, park nieopodal domu, w którym  wyprowadzaliśmy na spacer ukochanego psa, ulubiony fotel męża.

Osoby, które postanawiają żyć zgodnie z zaleceniami hygge, stają się częścią wspólnoty. Są w niej mocno zakorzenieni, dzięki czemu uczestniczą w ważnych dla niej wydarzeniach. Tym, co daje radość Duńczykom oraz innym osobom, które zdecydowały się na wprowadzenie hygge do swojego życia, jest świadomość, że znajdują się we właściwym miejscu. Nie są tylko świadkiem wydarzeń, ale też ich uczestnikami.  Osoby praktykujące hygge cieszą się, gdy przebywają w ważnych dla siebie miejscach – pod drzewem, w którym spotkały swojego przyszłego męża, na działce u przyjaciółki.  Znajome lokalizacje dają im szczęście i bezpieczeństwo.

 

Człowiek jako część otaczającego go świata

Duński styl życia pokazuje, że rutyna nie musi być zła. To właśnie ona bardzo często tworzy nasze poczucie przynależności. Sprawia, że nasza codzienność jest w pewnym zakresie przewidywalna i tym samym bezpieczna. Hygge to także uważna obserwacja otaczającej nas natury. Przyloty i odloty ptaków, rozkwit drzew i zawiązywanie owoców – wszystko to stanowi część naszego życia.  Warto zatrzymać się na chwilę w ogrodzie  z kubkiem ulubionej herbaty, wsłuchując się w wiosenny śpiew ptaków. Czyż w takich małych przyjemnościach nie kryje się wzór na szczęście, do którego każdego dnia tak usilnie dążymy?

Księga hygge. Jak zwolnić, kochać i żyć szczęśliwie – poradnik inny niż reszta

Księga hygge. Jak zwolnić, kochać i żyć szczęśliwie to pięknie ilustrowana książka, w której można znaleźć wiele ciekawych i wartościowych cytatów. Choć w ostatnim czasie na rynku wydawniczym pojawiło się wiele poradników poświęconych duńskiemu stylowi życia, ten autorstwa Louisy Thomsen Brits jest zupełnie inny.  Czytając go, czytelnik nie czuje się do niczego zmuszony, ponadto pisarka nie podchodzi do hygge zbyt rygorystycznie. Nakreśla pewne ogólne ramy, ale każdy z nas musi wybrać to, co jest dla niego najlepsze.  Jej podejście wydaje się uczciwe i realistyczne.

Irmina Cieślik

Komentarze (8)

Irene_J

4 lata temu

Niestety, w Polsce kapitał zaufania społecznego praktycznie w ogóle nie istnieje. Jesteśmy strasznie nieufni, przez co trudno mówić o tworzeniu większych wspólnot aniżeli te rodzinne.

dulcynea

4 lata temu

Nigdy wcześniej nie słyszałam o hygge .
Ale ubiegłym tygodniu otrzymałam do przeczytania ten poradnik , od koleżanki która otrzymała go w prezencie na urodziny.
Narazie tylko przejrzałam , ale bardzo ciekawa .

Cyla

4 lata temu

Na pewno warto zwolnić, na razie udaje mi się oddzielać życie prywatne od zawodowego. Wieczory mam tylko dla siebie i swojego męża. Generalnie jestem szczęśliwa. Moja córka żyje w ciągłym biegu, chodzi podenerwowana i źle sypia. Może podrzucę jej tę książkę jako inspirację.

AduSia

4 lata temu

Nie miałam do czynienia z żadną książką nt. hygge, ale chętnie zgłębię temat. Przedstawiona pozycja zapowiada się interesująco.

Mindi

4 lata temu

Bardzo podoba mi się styl jaki proponuje autorka tego poradnika. Już sama recenzja wywołała u mnie wiele przemyśleń, więc chętnie zapoznam się z myślą samej autorki.

migotka

4 lata temu

Zawsze zastanawiałam się, o co w ogóle chodzi z tym hygge. Temat stał się nośny, cieszę się, że w końcu go przystępnie przybliżono.

Zostaw komentarz