Uroda

Kosmetyki naturalne bezpieczne dla skóry

Kosmetyki naturalne bezpieczne dla skóry

pexels

Kosmetyki naturalne to produkty, które nie zawierają żadnych sztucznych składników, barwników, konserwantów, silikonów, parabenów ani żadnych innych sztucznych substancji. W zamian często zawierają naturalne oleje, ekstrakty roślinne, woski, ekstrakty ziołowe, ekstrakty z owoców i zioła. Mogą one być wykonane z organicznych lub biologicznych składników, które delikatnie oddziałują na skórę i jednocześnie cechują się skutecznością. Rosnąca świadomość konsumentów sprawia, że to właśnie ten typ kosmetyków jest obecnie najbardziej pożądany przez klientów. Jakich składników kosmetyków unikać, a na jakie stawiać? Poznaj zalety kosmetyków naturalnych, wegańskich i organicznych.

  1. Jak czytać skład kosmetyków?
  2. Jakie składy kosmetyków są bezpieczne dla skóry?
  3. Naturalne składniki aktywne

Cosmetic ingredients – to właśnie na ten element etykiety kosmetyków powinno się zwracać główną uwagę. Estetyczne opakowanie i ciekawe wzory na tubce kremu lub podkładzie do twarzy to za mało, by zdecydować się na zakup. Składniki kosmetyków odpowiadają za to, jak dany produkt wpływa na skórę i mogą powodować problemy z cerą, jeśli dobierze się je nieprawidłowo. Ważny jest nie tylko sam skład kosmetyku, ale i sposób działania danych składników na cerę tłustą lub suchą. Sprawdź, jak wybierać produkty kosmetyczne dla siebie w sposób świadomy.

Jak czytać skład kosmetyków?

Międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetyków podaje ich nazwy po łacinie lub po angielsku. Nie oznacza to, że nie da się ich zrozumieć. Składniki bazowe o stężeniu większym niż 1% wymienia się w kolejności od najwyższego do najniższego stężenia, pozostałe – w dowolnej. Substancje z końcówką Oil to oleje roślinne i eteryczne, natomiast mineral oil to niepożądane oleje mineralne. Jako Extract oznacza się ekstrakty pozyskiwane z roślin, mające zbawienny wpływ na skórę. Acid to kwasy, które wykorzystuje się do łagodnego i bezpiecznego złuszczania naskórka (np. kwasy owocowe). Unikać powinno się kosmetyków, w których występują substancje z końcówką -paraben, silikony, oznaczane końcówkami -cone, -siloxane lub -conol oraz polisorbaty. Ostrożność powinno się zachować także, gdy w składzie występuje sodium laureth sulfate, czyli SLS. Jego obecność może prowadzić do podrażnień i przesuszenia skóry.

Jakie składy kosmetyków są bezpieczne dla skóry?

Czytanie składów kosmetyków pozwala uniknąć stosowania produktów, które zawierają liczne, syntetyczne związki, sztuczne aromaty i barwniki. Ich unikanie ogranicza ryzyko pojawienia się problemów skórnych i reakcji alergicznych. Naturalne składniki bazowe i składniki pomocnicze są przyjazne nawet dla skóry bardzo suchej, wrażliwej i atopowej. Szczególną łagodnością cechują się kosmetyki wegańskie, w których znajdują się wyłącznie związki roślinne bez dodatku substancji pochodzenia zwierzęcego. Dzięki nim można zarówno zadbać o optymalną pielęgnację skóry, jak i wykonać trwały makijaż. Naturalne kosmetyki tego typu oferuje Drogeria Magnuspharm.

Naturalne składniki aktywne

Naturalne składniki aktywne chronią skórę przed wieloma problemami związanymi z alergią lub niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Ich bezpieczny skład wspiera odbudowę płaszcza lipidowego i utrzymuje optymalne pH skóry. Dzięki temu cera jest gładka, miękka i promienna bez względu na jej typ. Olejki roślinne zatrzymują wodę w skórze suchej, a kwasy owocowe pomagają odblokować pory w przypadku cery tłustej i trądzikowej. Cera atopowa jest z kolei chroniona przez kosmetyki na bazie wód termalnych i emolientów.

Dodaj komentarz