Fitness Nordic walking

Korzyści z uprawiania nordic walking

korzysci-z-uprawiania-nordic-walking

Aktywny marsz z kijkami pozwala zdobyć kondycję oraz rozwijać te grupy mięśni, które zwykle są zaniedbywane. Przy prawidłowej technice treningowi poddawane są jednocześnie nogi i biodra oraz górna część ciała: ręce, ramiona, barki, mięśnie klatki piersiowej oraz kręgosłup.

Dynamiczny ruch ramion z kijkami bardzo intensywnie oddziałuje na mięśnie, które u nas kobiet są najsłabsze, a które z wiekiem zamieniają się w „zwisające firanki”. Mowa tu o tricepsie, którego my kobiety wyjątkowo nie lubimy wzmacniać klasycznymi ćwiczeniami z użyciem hantli. Oddziaływanie ruchu podczas marszu z kijkami na biceps i mięśnie naramienne poprawia ich jędrność i zachęca od odsłonięcia wymodelowanych ramion i pochwalenia się nimi przed koleżankami.

Jeżeli mówimy już o zmianach w sylwetce, należy podkreślić skuteczność marszu nordyckiego w spalaniu kalorii. Z przeprowadzonych badań wynika bowiem, że jest ono intensywniejsze niż podczas biegania. W porównaniu z intensywnym biegiem w trakcie marszu z kijkami spalamy 20% więcej kalorii niż w trakcie biegu.

Dzieje się tak z powodu zaangażowania większej ilości mięśni, a także niższego tętna (w przypadku kobiet wieku menopauzalnego 120-130 uderzeń na minutę) co stanowi najlepszy sposób na spalanie tkanki tłuszczowej. Porównując nordic walking ze zwykłym marszem, ten pierwszy ponownie wypada korzystniej, gdyż spala około 400 kalorii w ciągu jednej godziny, podczas gdy marsz jedynie 280 kalorii.

Anna J

Aktywny marsz z kijkami pozwala zdobyć kondycję oraz rozwijać te grupy mięśni, które zwykle są zaniedbywane. Przy prawidłowej technice treningowi poddawane są jednocześnie nogi i biodra oraz górna część ciała: ręce, ramiona, barki, mięśnie klatki piersiowej oraz kręgosłup.

Oprócz wyraźnej poprawy naszej sylwetki, to jest pogłębienia się wcięcia w talii i podniesienia pośladków, regularne marsze nordyckie wpływają korzystnie na układ oddechowy i sercowo-naczyniowy. Nordic walking uważany jest za wyjątkowo skuteczny środek przeciw nadciśnieniu, gdyż stałe treningi obniżają ciśnienie spoczynkowe.

Jeżeli przechodzisz właśnie rehabilitację po zawale skonsultuj się ze swoim lekarzem czy nie ma żadnych innych przeciwwskazań i ruszaj na spacer z kijkami. Aktywność na świeżym powietrzu dotlenia cały organizm i zwiększa objętość płuc. Dodatkowo wzmacnia system immunologiczny, dzięki czemu stajemy się bardziej odporni na różne choroby.

Kolejną istotną sprawą, która dotyczy każdej z nas, jeszcze przed wejściem w okres menopauzalny jest zadbanie o nasze kości, w celu zmniejszenia ryzyka osteoporozy i uniknięcia ewentualnych, długo leczących się kontuzji, gdy będziemy już dojrzalsze. Marsz z kijkami jest obok gimnastyki w wodzie jedną z bezpieczniejszych metod wzmocnienia układu kostnego przy jednoczesnym odciążeniu stawów.

Anna J

Aktywny marsz z kijkami pozwala zdobyć kondycję oraz rozwijać te grupy mięśni, które zwykle są zaniedbywane. Przy prawidłowej technice treningowi poddawane są jednocześnie nogi i biodra oraz górna część ciała: ręce, ramiona, barki, mięśnie klatki piersiowej oraz kręgosłup.

Czy wiedziałyście, że nordic walking stymuluje produkcję hormonu wzrostu przeciwdziałającego objawom starzenia? Nie poddawajmy się więc i „powalczmy kijkami” o młode, jędrne i szczuplejsze ciało.

Będzie to tym łatwiejsze, że trening taki ma wyjątkowo korzystne działanie na naszą psychikę. Długie godziny pracy w zamkniętych, niedotlenionych pomieszczeniach, kontakt ze szkodliwym promieniowaniem sprzętu komputerowego sprawiają że jesteśmy bardziej zestresowane i gorzej radzimy sobie z obowiązkami rodzinnymi.

Właściwie wykonywane ruchy rąk i ramion uwalniają napięcia w obrębie karku i dostarczają przyjemnego uczucia odprężenia. Aktywność fizyczna i kontakt z naturą przyniesie nam redukcją stresu i doda sił w codziennych życiowych zmaganiach. To idealna metoda na przeciwstawienie się jesiennej depresji, zimowemu, apatycznemu stylowi życia, czy złagodzenie okresu samej menopauzy.

Anna J

Komentarze (12)

Emilly27k

8 lat temu

Jeden minus jest to ,że nie zawsze kijki są przystosowane do dłoni. Uciekają,więc należy dokładnie taśmą zakleić. :)))

pati25

11 lat temu

To bardzo pożyteczna forma aktywności fizycznej.A ile przynosi korzyści dla zdrowia,dla naszej figury.Coraz więcej osób przekonuje się do nordic walking

pauzka

12 lat temu

Szczerze polecam ten rodzaj aktywności wszystkim menopauzkom,
maszeruję od dwóch lat, a od roku jakby aktywniej bo mam młodą bokserkę,
która jest wulkanem enrgii i dzielnie mi towarzyszy .Samopoczucie naprawdę się poprawia.

amchojnacka

13 lat temu

Dużo słyszałam o tym sporcie i noszę się z zamiarem kupna kijków. Mam cichą nadzieję,że pomogą mi schudnąć.

gwolska

13 lat temu

Przyjdzie czas, że Nordic walking spowszednieje i rozpocznie się propagowanie nowego sportu, czy rodzaju aktywności fizycznej. Tak było z aerobikiem, którego propagatorką była Jane Fonda. Po latach sama przyznała, że aerobik zniszczył jej kolano. Wstawiono jej ceramiczne. Uważam, że zbyt intensywnie ćwiczyła do czego namawiała innych. Moda na aerobik już minęła, choć zapaleńców nie brakuje.

bumibear

13 lat temu

nordic walking jest mocno przereklamowane, ma rozrastająca sie błyskawicznie otoczke marketingową – dlatego pwostają specjalne buty doo marszu z kijkami itp bzdury… tak naprawdę nei daje nic więcej niz żwawy zwykły marsz, plus angazuje ręce, jedak podpatrując rzesze spacerowiczow z kijkami, ktorzy je ciągną za soba nie wykonując najmniejszej pracy rąk – to tej funkcji to tez nie spełnia… bardziej oddzialuje na psyche – jesli ktos kijki ma to nei dośc, że od razu czujesie jak pół-sportowiec to moze także się częsciej zachęci do aktywnosci i spacerowania niż jakby miał samemu chodzic bez kijkow, ot dla samego chodzenia (Szczególnie cięzko o systematycznośc, gdy nei ma sie psa).. jest wiele naukowych opracowań w tym zakresie, ze walory prozdrowotne sa mocno naciągane, a zdecydowana większośc aktywności ruchowych jest duzo bardziej oddziałująca na organizm i znacznie lepiej poprawiająca parametry organizmu i wydolność (choćby pływanie)…
NW nie jest SPORTEM, a aktywnością! prosze tego nei mylic… a w Opolu jest calkiem sporo klubów NW, wszak wszedzie sa instruktorzy, którzy muszą na siebie zarobić 🙂

giena53

13 lat temu

Kupiłam kijki jak byłam w górach Sudetach dużo ludzi tam z nimi chodziło a szczególnie starszych cho młodych też było dużo .Pan w sklepie bardzo obszernie opowiadał o zaletach ,dostałam broszurkę i chodziłam.Dużo lej było wchodzić pod górkę , chodzić po szlakach.I na tym się skończyło wróciłam na swoją wieś i kijki leżą do następnego urlopu.Tu na wsi to ludzie są daleko za „murzynami”Wytykali by mnie palcami ,robiliby głupie docinki tak jest.Jak kilka lat temu zebrałyśmy się w grupkę osób by poćwiczyć aerobik w szkole na sali gimnastycznej /pózną jesienią-bo wtedy jest czas/to w okna leciały kamyki ,stukanie w szyby gwizdy i takie tam okrzyki .Trzeba było to zakończyć.Teraz moje kijki znowu czekają na urlop lub vekkend kiedy mogę wyjechać.Ale się cieszę że mam aż tyle Pozdrawiam

barbara13

13 lat temu

Uwielbiam spacer nordycki, moje ciało wie, że żyje – każdy mięsień pulsuje, mam rumieńce bez makijażu niczym nastolatka i chęć do życia. Polecam wszystkim!

danatwa

13 lat temu

Dość późno ten sport stał się popularny u nas . W Holandii od kilku lat już widzę osoby które maszerują z kijkami. To bardzo potrzebny sport.

Zielarka

13 lat temu

U nas jest klubik pań chodzących z kijkami mam zamiar też się przyłączyć, w grupie raźniej i większa motywacja :):):)

basikmac

13 lat temu

Bardzo dobra sprawa z tymi kijkami. Też mam ale jeszcze nie zaczęłam 🙂 Muszę się zmobilizować…

Zostaw komentarz