O badaniach Profilaktyka
Kontrola pracy nerek

Z nerkami nie ma żartów… Czy warto czekać do sytuacji, kiedy ból jest nie do zniesienia, a wyniki badań stwierdzają poważną chorobę. My uważamy, że nie. Dlatego przedstawiamy badania, które warto wykonać w profilaktyce chorób nerek.
Z roku na rok rośnie liczba osób z niewydolnością nerek. Leczenie schyłkowej niewydolności nerek jest bardzo drogie i trudne, zatem należy wykonywać badania kontrolne przynajmniej raz w roku, aby możliwie wcześnie wykryć chorobę i zacząć ją leczyć. Im wcześniejsze leczenie, tym większe szanse spowolnienia, a nawet zatrzymania postępu niewydolności nerek. Nerki to bardzo ważny narząd i absolutnie nie wolno bagatelizować jakichkolwiek sygnałów.
Badania oceniające prawidłowość pracy nerek
Profilaktyka to najłatwiejszy i równocześnie najskuteczniejszy sposób leczenia. Jak chronić swoje nerki? To proste – wykonuj badania kontrolne. Jak łatwo się domyślić, badanie moczu to pierwsza rzecz, którą zleci nam lekarz, jeżeli chce stwierdzić czy z naszymi nerkami wszystko jest w porządku.
- Pomiar ciśnienia krwi
Większości chorób nerek towarzyszy nadciśnienie, które jest zwykle pierwszym objawem ich uszkodzenia. Dlatego pozornie łatwe badanie, jakim jest pomiar ciśnienia krwi, może ujawnić nieprawidłowości w pracy nerek.
- Stężenie kreatyniny we krwi
Kreatynina jest produktem ubocznym mięśni i jest odfiltrowywana w organizmie przez nerki (kłębuszki nerkowe). Stężenie kreatyniny we krwi powinno wynosić 53-114 µmol/l (0,6 – 1,3 mg%). Jeśli badania wykazują przekroczenie normy stężenia kreatyniny we krwi to oznacza ostrą lub przewlekłą niewydolność nerek.
Zuzanna Górka
Z nerkami nie ma żartów… Czy warto czekać do sytuacji, kiedy ból jest nie do zniesienia, a wyniki badań stwierdzają poważną chorobę. My uważamy, że nie. Dlatego przedstawiamy badania, które warto wykonać w profilaktyce chorób nerek.
- Badanie obecności albuminy (rodzaj białka) w moczu
Albumina jest białkiem stanowiącym 60% całkowitej ilości białka we krwi. Jeśli nerki pracują sprawnie to nie przesączają do moczu cząsteczek białek tylko oddają je z powrotem do krwi. W przypadku, gdy w moczu zostanie wykryte białko, to oznacza, że nerki są uszkodzone. W początkowej fazie choroby w moczu będą znajdować się niewielkie ilości albuminy. Im choroba będzie się bardziej rozwijać, tym ilość białka będzie większa.
- USG nerek
Badanie USG nerek wykonuje się na zlecenie lekarza. Aby postawić właściwą diagnozę, USG jest kolejnym krokiem po badaniu moczu.
Niestety, w naszym społeczeństwie pokutuje przekonanie, że wizyta u lekarza jest ostatecznością, do której zmusza nas mocny ból. Czas to zmienić – badania kontrolne (nerek i nie tylko) powinny stać się naszym corocznym nawykiem.
Zuzanna Górka
« Jak uczcić Dzień Ojca?
pati25
11 lat temu
Jak dostanie się atak nerki to ból jest taki silny,że zwykłe środki przeciwbólowe nie pomagają.Przynajmniej mi.Takie ataki dostawałam co pół roku przez okres 5 lat.Atak pojawiał się nagle.Wzywałam pogotowie i dawali mi zastrzyk z Tramalu.Ból szybko mijał.Podczas ataku nerki czułam jak w przewodach moczowych przesuwa się mały,oostry kamyczek.Sam wyszedł.Od tego cczasu ataki minęły.Ale co się wycierpiałam…Z bólu miałam aż sine usta.Nie życzę nikomu takiego bólu.Jest gorszy niż przy porodzie.Dbajcie dziewczyny o swoje nerki.Róbcie badania jak zauważycie jakieś dolegliwości
mejgosia
11 lat temu
Ja muszę uważać na takie objawy jak nadciśnienie, bo przy miażdżycy tętnic, może to oznaczac ,ze mam zwęzoną tętnicę nerkową i nerka jest niedokrwiona! Na to ratunku już raczej nie ma, chwilowo jest wszystko ok, ale musze miec rękę na pulsie, no właściwie na ciśnieniomierzu!
klaryska
11 lat temu
o to muszę pamiętać bo często dokucza mi kręgosłup a jak widzę łatwo pomylić
filodendron
11 lat temu
Lekarze czesto myla bol nerek z bolem kregoslupa,tak dlugo dawali mi leki przeciwbolowe,ze az wyladowalam w szpitalu i ledwo uratowano mi nerke,stan zapalny byl okropny,trzech lekarzy powielalo bledna diagnoze,zadajcie zawsze,badania nie tylko moczu,ale i krwi.