Dieta Pij na zdrowie!
Konsekwencje niedoboru wody

Odwodnienie jest stanem poważnie zagrażającym naszemu organizmowi i występuje wówczas, gdy ma on mniej wody niż potrzebuje. Nasze ciało stara się utrzymać objętość wody w ustroju na stałym poziomie przez właściwe zrównoważenie jej pobierania i wydalania.
Uczucie pragnienia jest spowodowane zahamowaniem czynności wydzielniczej ślinianek, które powodują wysuszenie śluzówki jamy ustnej. Jest to sygnał informujący nas o konieczności uzupełnienia płynów. Już samo jednak wystąpienie tego stanu nie jest dla nas dobre. Najlepiej pić wodę regularnie i nie dopuszczać do sytuacji alarmującego pragnienia, które niesie za sobą szereg niepotrzebnych dolegliwości.
Konsekwencją odwodnienia jest na poziomie komórkowym spowolnienie i zakłócenie przemian biochemicznych zachodzących w komórkach, co powoduje ich gorsze odżywienie. Zmniejszenie ilości wydalanego moczu może wpłynąć na gorsze odprowadzanie metabolitów i zatrucie organizmu, co szczególnie dotyczy osób regularnie uprawiających sport. Zaburzona gospodarka wodna wpływa również na funkcje termoregulacyjne organizmu, gdyż przy zmniejszonej intensywności pocenia się grozi nam przegrzanie oraz znacząca utrata składników mineralnych usuwanych wraz z potem.
Niedobór wody w organizmie wpływa na osłabienie naszej koncentracji, wywołuje uczucie zmęczenia oraz zwiększa podatność na stres. Niedotlenione mięśnie słabną, co wpływa na naszą wydajność i brak zapału do pracy. 2% ubytku wody przekłada się na 20% utraty energii całego organizmu. W dalszej kolejności nasila się ogólne osłabienie, pojawiają się bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, a nawet omdlenia.
Brak wody wywiera również wpływ na spowolnienie pracy układu trawiennego i pojawienie się częstych zaparć. Przewlekłe niedobory wody zaburzają funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego, a także pracę trzustki, wątroby, nerek i powodują pojawienie się problemów ze skórą.
Redakcja
Odwodnienie jest stanem poważnie zagrażającym naszemu organizmowi i występuje wówczas, gdy ma on mniej wody niż potrzebuje. Nasze ciało stara się utrzymać objętość wody w ustroju na stałym poziomie przez właściwe zrównoważenie jej pobierania i wydalania.
Starajmy się nie dopuszczać do powyższych deficytów, ponieważ przynoszą one trudno odwracalne ubytki na naszym zdrowiu. Niech tzw. suchy język lub popękane usta, a nie wycieńczenie, zapadnięte oczy i senność będą dla nas sygnałem, że nasz organizm domaga się wody i powinnyśmy zwiększyć jej spożycie.
Przeanalizuj swoją codzienną dietę pod kątem wypitej ilości i rodzaju płynów. Czy nie jest ona uboga w wodę w czystej postaci? Jeżeli tak, spróbuj zwiększyć ilość wody mineralnej do 1,5 litra dziennie, obok wypijanej kawy i herbaty. Nie przerażaj się od razu podaną przez nas ilością – to tylko 6 szklanek wody w ciągu 14-16 godzin Twojej aktywności. Wprowadź zmiany stopniowo, zaczynając od 1-2 szklanek wody po przebudzeniu – możesz ją lekko ogrzać lub dodać do niej soku ze świeżo wyciśniętej cytryny. Minimum 20 minut przed każdym posiłkiem wypij szklankę wody – osiągniesz w ten sposób dodatkową korzyść wypełnienia żołądka, co gwarantuje, że zjesz mniej niż normalnie i zadbasz o szczuplejszą sylwetkę!
Redakcja
« Klimakterium i już – rozmowa z Elżbietą Jodłowską
Aneczka2015
9 lat temu
Lubię wodę i piję tylko wtedy gdy mam na to ochotę- nic na siłe 🙂
Emilly27k
9 lat temu
Jeśli przyzwyczajamy nasz organizm do picia wody to lepiej się wówczas funkcjonuje. Polecam picie wody. Rano można wypijać, gdy się wstanie- woda letnia.
elle@elle
10 lat temu
lubie Muszynianke i butelke dziennie wypijam :))):))):)))
piwonia
10 lat temu
Piję wodę ,ale czasami mam dość. Wypijam około 3 litrów w/g zalecenia lekarza. Zastanawiam się czy ma to negatywny wpływ na nadciśnienie, które mnie trapi.^_^
drobina
11 lat temu
Kiedyś piłam wodę w mikroskopijnych ilościachB). Dopiero od dwóch lat piję jej więcej – nie dlatego, że ją lubię, ale…bo tak trzeba:P Muszę przyznać, że wyszło mi to na dobre, mam więcej energii i mniejsze kłopoty z krążeniem:-) No i najwazniejsze! Znaczny ubytek wagi chyba też trochę zawdzięczam wodzie:-X
pati25
12 lat temu
Piję wodę również dla urody gdyż moja skóra jest sucha i potrzebuje intensywnego nawilżenia od wewnątzr i od zewnątrz.Dlatego też staram się pić jej jak najwięcej
Dariusz
12 lat temu
Picie wody malymi lykami, to glowna zasada, dobrze by bylo ja dokladnie pogrysc i polaczyc ze slina zeby lepiej sie wchlonela, osobiscie jestem za woda, czesto zmieniamy rodzaj wody, zeby dostarczyc organizmowi jak najwiecej skladnikow mineralnych, woda wodzie nie rowna i nie przyzwyczajamy sie do jednego rodzaju wody czy firmy ktora ja butelkuje.Pijemy zawsze po troszku nie czekajac az pojawi sie pragnienie.
możefajna
12 lat temu
Piję tyle, ile potrzebuje mój organizm. ponieważ potrzebuje jej mało,
nie piję na siłę. A najdziwniejsze jest to, że podczas upałów, piję
najmniej. Ponieważ się nie pocę , nie wydalam wody z organizmu
w takiej ilości, żeby natychmiast ją uzupełnić. A najbardziej dziwne
jest to, że więcej piję zimą niż latem…. Czy powinnam się czegoś
obawiać ? Myślę, że nie. Widocznie – mój organizm tak funkcjonuje.
Zatem – nic na siłę.
Emilly27k
12 lat temu
Nie ma życia bez wody, ponieważ woda zawiera w obie wile pozytywnych czynników niż negatywnych:) Osobiście chwalę sobie wodę z miętą i cytryną.
filodendron
12 lat temu
Trzeba pamiętać o tym , że nie można pić dużo płynów przy niewydolności serca, im więcej wody tym większe obciążenie dla serca.
pati25
12 lat temu
Przykre są dla organizmu konsekwencje odwodnienia.Ja staram się nawet nie dopuścić do uczucia pragnienia.Piję często.Ciągle mam przy sobie butelkę z wodą mineralną niegazowaną.
babka
12 lat temu
Moja koleżanka kiedy boli ją głowa to zawsze twierdzi, że to od braku wody i jej lekarstwem na ból głowy jest szklanka wody. Nie wiem tylko jaki jest rezultat.
filodendron
12 lat temu
Pijam dużo herbaty, inne napoje nie pociągają mnie specjalnie.Właściwie nie piję czystej wody – podobno to błąd.Czyżby rzeczywiście była taka duża różnica we wchłanianiu samej wody a herbaty.Myślę, że organizm jest tak mądry, że z powodzeniem odizoluje wodę od herbaty.
nadii1919
13 lat temu
ja osobisci wypijam 1,5 litra wody mineralnej a do tego dochodzą różne cherbatki i soki.Dzieki temu moja skóra jest nawilżona od srotka a picie dużej ilości wody pozwala również utrzyma wage w równowadze
picola
13 lat temu
Ja piję bardzo dużo, najczęściej wodę i rozcieńczane soki, robię tak ponieważ mam chore nerki i nauczyłam się, że gdziekolwiek jestem mam przy sobie butelkę wody lub kubek z napojem i ciągle coś piję. Zyskała na tym moja figura, ponieważ, jak tak pije cały dzień to nie mam apetytu na żadne przekąski między posiłkami.
danatwa
13 lat temu
Odwodnić najczęściej można się przy chorobach żołądka. Nie wydaje mi się żeby w innym wypadku organizm nie upominał się o wodę.
Annagata
13 lat temu
Nigdy nie zdawałam sobie sprawy z tego,jak ważne jest picie odpowiedniej ilości wody.Gdy piję za mało zaczyna mnie boleć głowa i czuję się zmęczona.Nawet kawa nie jest w stanie postawić mnie na nogi.Jeśli jednak wypiję każdego dnia przynajmniej dwa litry,organizm odwdzięcza się energią i rześkością.Poza tym picie dwóch litrów wody zapobiega zbyt szybkiemu powstawaniu zmarszczek!