Polecamy! Zdrowie

Kompresjoterapia- skuteczna walka z zaburzeniami krążenia kończyn dolnych

Kompresjoterapia

Veera

Zaburzenia krążenia, uczucie ciężkich nóg, opuchlizna czy nawet żylaki to bardzo częste schorzenia, które dotykają zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Pojawiające się dolegliwości tego typu nie należy bagatelizować, ponieważ mogą one prowadzić do poważnych konsekwencji. Jednym ze sposobów walki z zaburzeniami krążenia kończyn dolnych jest kompresjoterapia, do której wykorzystuje się wyroby uciskowe. Czym dokładnie jest kompresjoterapia i jak działają produkty kompresyjne? 

Jak działają wyroby kompresyjne? 

Kompresjoterapia, czyli inaczej ucisk stopniowany to coraz chętniej wykorzystywana nieinwazyjna metoda leczenia chorób żył. Jest stosowana zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, obrzęków limfatycznych czy zakrzepicy żylnej. Kompresjoterapia zalecana jest w każdym stadium niewydolności żylnej, ponieważ zmniejsza ona dolegliwości, a także wpływa korzystnie na zahamowanie postępu choroby. 

Wyroby kompresyjne działają na zasadzie ucisku- największego w okolicach kostki i stopniowo zmniejszanego ku górze. Produkty uciskowe pomagają usprawnić krążenie krwi w żyłach i limfy w naczyniach limfatycznych znajdujących się w kończynach dolnych. Wyroby medyczne wspomagają pompowanie krwi z dolnych kończyn do serca. Dzielą się one na wyroby profilaktyczne oraz lecznicze. 

wyroby kompresyjne
Veera

Wyroby kompresyjne- rodzaje

Wybierając wyroby kompresyjne, należy pamiętać o tym, że nie wyeliminują one żylaków, a jedynie pomogą złagodzić objawy i zapobiec powstawaniu różnych powikłań. Należy wiedzieć, że problemy z żylakami to tak naprawdę Przewlekła Niewydolność Żylna i jak nazwa wskazuje jest to choroba przewlekła, czyli nie można jej wyleczyć, zostaje ona z nami do końca życia a jedyne co możemy zrobić to zahamować jej rozwój i poprawić komfort życia. Istotne jest również to, że PNŻ nie leczona przechodzi do kolejnej fazy jej rozwoju. Fazy rozwoju PNŻ najlepiej harmonizuje międzynarodowa klasyfikacja CEAP. Istnieje kilka rodzajów wyrobów uciskowych, których wyrób zależy od stadium choroby oraz od rozległości zmian chorobowych. 

Wyroby uciskowe dzielimy na kilka grup w zależności od sposobu dopasowania rozmiaru, zastosowania oraz stopnia ucisku:

Pierwszy podział to: 

 1. Wyroby Profilaktyczne dopasowywane na podstawie standardowych rozmiarów i tabel dla wyrobów pończoszniczych.
 2. Wyroby „mierzalne” dopasowywane według dokładnych pomiarów kończyn i odpowiednich tabel – zalecane przez lekarzy w zależności od fazy rozwoju PNŻ i wymaganego ucisku.
 3. Wyroby szyte na miarę dopasowywane do kończyn na podstawie bardzo dokładnych pomiarów celem dopasowania do nieregularnych obrzęków i kształtów kończyn lub jako tutor utrzymujący efekty drenażu limfatycznego i bandażowania.

W tym punkcie należy zaznaczyć podział wyrobów szytych na miarę na:

– płaskodziane

– okrągłodziane

Podkolanówki przeciwżylakowe
Veera

Drugi podział to podział ze względu na rodzaj produktu:

 • Podkolanówki uciskowe

Podkolanówki to najczęściej stosowany wyrób medyczny. Wspomagają one pompę mięśniową łydki. Podkolanówki przeciwżylakowe mogą być również stosowane przez kobiety ciężarne. 

 • Rajstopy uciskowe

Rajstopy kompresyjne skutecznie zapobiegają zaburzeniom żył w przypadku żylaków pojawiających się również w obrębie uda, można je stosować w okresie ciąży (Rajstopy dla kobiet w ciąży ze specjalna regulowalna częścią majtkową), dlatego są bardzo często zalecane przez lekarzy. 

 • Pończochy uciskowe

Maja podobne zastosowanie jak Rajstopy i podkolanówki uciskowe a dzięki swym walorom estetycznym nie odróżniają się niczym od klasycznych modnych pończoch z samonośną koronka. 

 • Skarpety uciskowe dla mężczyzn (podkolanówki

Skarpetki uciskowe dla mężczyzn (podkolanówki) są dedykowanymi podkolanówkami uciskowymi i są idealnym rozwiązaniem dla mężczyzn, którzy zmagają się z problemem, jakim są żylaki. 

Skarpetki uciskowe
Veera

Trzeci podział to:

Stopnie ucisku wyrobów kompresyjnych 

Aby produkty uciskowe przyniosły zamierzone efekty, powinny być odpowiednio dobrane, zarówno pod względem rozmiaru, jak i stopnia ucisku. Wybór stopnia kompresji zależy przede wszystkim od poziomu zaawansowania zmian chorobowych i oceny ryzyka ich wystąpienia. Im wyższy stopień kompresji, tym ucisk jest większy. 

 • Ucisk profilaktyczny trzy zakresy 8-12 mmHg, 13-17 mmHg i 18-21 mmHg dopasowywane na podstawie standardowych rozmiarów i tabel dla wyrobów pończoszniczych. 

 

 • I stopień kompresji 18-21 mmHg dopasowywane według dokładnych pomiarów kończyn i odpowiednich tabel

Jest to najniższy stopień certyfikowany przez certyfikat RAL, który wywołuje wyczuwalny ucisk. Podkolanówki, rajstopy czy skarpety o tym stopniu kompresji stosuje się zarówno w profilaktyce jak i w momencie wyraźnych zmian chorobowych.

 • II stopień kompresji 22-32 mmHg

Większy ucisk powoduje, że wyroby kompresyjne o II stopniu kompresji nie tylko zapobiegają powstawaniu i rozprzestrzenianiu się zmian, ale także stosowane są po zabiegach skleroterapii, laserowego usuwania pajączków czy innych inwazyjnych zabiegach na naczyniach krwionośnych. 

Stopnie ucisku wyrobów kompresyjnych 
Veera
 • III stopień kompresji 34-46 mmHg

Wyroby kompresyjne o III stopniu kompresji wywołują głęboki ucisk powierzchowny. Zalecane są przy mocno wyczuwalnych zmianach chorobowych i skomplikowanych terapiach pod nadzorem lekarza i fizjoterapeuty. 

 • IV stopień kompresji >49 mmHg

Wyroby uciskowe o tym stopniu kompresji charakteryzują się bardzo silnym uciskiem. Stosuje się je głównie do przypadków klinicznych pod nadzorem lekarza i fizjoterapeuty. 

Warto pamiętać, że wyroby uciskowe przynoszą efekty tylko wtedy, gdy są odpowiednio dobrane do każdego pacjenta oraz stosowane regularnie. 

Dodaj komentarz