Psychologia

Kobiety wysoko wrażliwe – na jakie trudności napotykają?

Kobiety wysoko wrażliwe

Zdjęcie autorstwa Anastasiya Lobanovskaya z Pexels

Szacuje się, że 20% populacji pań stanowią kobiety wysoko wrażliwe.  Jest to cecha osobowości uwarunkowana genetycznie, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na jakie trudności napotykają kobiety wysoko wrażliwe?

Kobiety wysoko wrażliwe to nie histeryczki

Dość długo kobiety wysoko wrażliwe traktowano jako histeryczki. Poniekąd była to zasługa Freuda, który przejawiał właśnie taki sposób myślenia. Tymczasem dziś już wiemy, że wysoka wrażliwość jest zakodowana genetycznie tak jak kolor oczu czy włosów.  Wskutek ekspresji pewnych genów dochodzi do oddziaływania na ośrodkowy układ nerwowy. W rezultacie kobieta staje się wrażliwa na zapachy, odgłosy, zmiany temperatury, a nawet obecność metki na ubraniu.

Kobiety wysoko wrażliwe zyskują etykietkę odludka

W związku z tym, iż hałas przeszkadza kobietom wysoko wrażliwym, podobnie jak nadmiar bodźców, nie lubią one chodzić do klubów z głośną muzyką. Dla ich znajomych to najlepsza forma relaksu po tygodniu ciężkiej pracy. Dla nich dodatkowa męczarnia, kobiety wysoko wrażliwe najlepiej odpoczywają z dala od nadmiaru bodźców. Niestety, przez to często zyskują etykietkę odludka.

Co przeszkadza kobietom wysoko wrażliwym?

Kobietom wysoko wrażliwym przeszkadza nadmiar bodźców. Dotyczy to zarówno zapachów, jak i odgłosów czy wrażeń wizualnych. Takim osobom trudno odnaleźć się na konferencjach, gdzie każdy z każdym rozmawia i nawiązuje wartościowe kontakty.  Kobiety wysoko wrażliwe czują się wówczas jak w środku piekła, ponieważ nie potrafią się na niczym skupić, czują się przytłoczone i zdenerwowane. Mają ochotę uciec z takiego miejsca.

Jakie zalety mają kobiety wysoko wrażliwe?

Wysoka wrażliwość to nie tylko wady, ale też zalety. Kobiety, które ją przejawiają,  są dobrymi słuchaczkami i wykazują się empatią, przez co sprawdzają się w roli przyjaciółek. Ponadto potrafią doskonale analizować mimikę twarzy drugiego człowieka, co daje im przydatną wiedzę.  W oparciu o nią mogą zmodyfikować swoją strategię sprzedaży towaru lub usługi.

Jak przejść bezboleśnie przez zmiany?

Dla kobiet wysoko wrażliwych także zmiany oznaczają duże zawirowania w życiu. Często trudno im się odnaleźć podczas remontu, przeprowadzki etc. Doskwiera im bowiem nadmiar nowych bodźców.  Do wszelkich zmian warto się wcześniej przygotować, aby przejść przez nie bezboleśnie.

Wypoczynek na wsi kontra wypoczynek w mieście

Kobiety wysoko wrażliwe lepiej odpoczywają na wsi niż w wielkim, gwarnym mieście. Nie dla nich popularne ośrodki turystyczne, przez które przewija się mnóstwo gości. Ich głośne rozmowy są bardzo absorbujące dla ośrodkowego układu nerwowego, przez co potęgują stan napięcia.

Dodaj komentarz