Kobieta i mężczyzna Psychologia

Kobiety przeciw kobietom

kobiety przeciw kobietom

Kobiety mają wielką siłę, możemy pokusić się nawet o stwierdzenie, że posiadają super moce, chociażby podzielną uwagę. Nie zawsze jednak ma miejsce przyjaźń pomiędzy kobietami. One także potrafią być do siebie wrogo nastawione. Jak zachowują się współczesne przedstawicielki płci pięknej względem swoich koleżanek?

Drugie imię zazdrość

Zazdrość niejedno ma imię. I tak jak w przypadku zdrowej relacji, odrobina zazdrości nie jest niczym negatywnym, spotęgowane uczucie tego typu nie jest najlepszą drogą. W relacji kobiecej, przyjacielskiej czy koleżeńskiej może pojawić się zazdrość. Najczęściej chodzi o mężczyznę. Cudze szczęście nie każdego cieszy. Niektórych dołuje, czy wzbudza w nich wiele negatywnych emocji. Kobiety potrafią być zazdrosne o faceta swojej koleżanki, szczególnie jeśli same są singielkami czy nie układa im się w związku. I niektóre z zachowań mogą dziwić, bo z zazdrości jesteśmy w stanie robić różne rzeczy. A niewiele trzeba, by przekroczyć granice i nawet zniszczyć wieloletnią przyjaźń czy dobre stosunki w pracy.

Zazdrosna o faceta

Kobiety potrafią być solidarne, ale nie zawsze zachowują się wobec siebie w porządku. Weźmy przypadek dwóch znajomych, które mieszkają w jednym mieście. Jedna z kobiet spotyka faceta na portalu randkowym. Umawiają się od dłuższego czasu, choć ich znajomość nie jest zobowiązująca. Dziewczyny pewnego razu rozmawiają o tej znajomości i swojej aktywności na portalu. Obydwie szukają tam miłości. Dochodzi do sytuacji, kiedy okazuje się, że umawiają się z tym samym facetem. Fakt ten wychodzi na jaw i znajomość dziewczyn dobiega końca. Postępując w ten sposób, jedna z kobiet zazdrościła drugiej i najwyraźniej nie miała skrupułów, by spotkać się z tym samym chłopakiem. Sytuacja absurdalna, bo wiedziała o relacji łączącej jej koleżankę ze wspomnianym mężczyzną. Gdyby ją szanowała, nie doszłoby do tej randki, a dziewczyny pewnie dalej byłyby dobrymi koleżankami.

Znajomość z podtekstem

Nie wszyscy wierzą w przyjaźń między kobietą a mężczyzną. Bywa przecież tak, że jedna ze stron może chcieć czegoś więcej. Problem pojawia się, gdy kobieta nie ma hamulców i zbyt spoufala się z cudzym facetem. Niby przypadkowy dotyk, wspólne zdjęcia publikowane w sieci, oczywiście z odpowiednim podpisem. Niby na żarty, w końcu to tylko przyjaźń, ale co w takiej sytuacji może pomyśleć sobie kobieta tego faceta? Z pewnością poczuje zazdrość i być może zagrożenie. Dziewczyna ze zdjęcia może być dla niej rywalką. Może jest młoda, piękna, zgrabna, więc czemu miałaby nie zawrócić w głowie facetowi. Dlatego tak ważne są granice. Taką cienką linię łatwo przekroczyć. Warto więc nie pozwalać sobie na wszystko, nawet jeśli wydaje nam się, że nie ma w zachowaniu ukrytego podtekstu.

Negatywne nastawienie

zazdrośćKoleżanki powinny się wspierać. Znalezienie miłości i szczęścia przez jedną z nich, dla drugiej powinno być powodem do radości. W końcu to cudowne, że układa się w życiu oraz miłości. Lecz zazdrość potrafi zepsuć pozytywne emocje. Nie zawsze kobiety wspierają się nawzajem i potrafią cieszyć ze swoich sukcesów. Zamiast ciepłych słów słyszą negatywne opinie. Nastawienie tego typu od razu jest wyczuwalne w relacji. Kiedy przedstawiasz koleżance swojego nowego faceta, a ona mówi ci, że nie wzbudził jej sympatii, jest ci przykro. Liczysz bowiem, że bliska osoba będzie dzieliła z tobą radość. Rzeczywistość wygląda inaczej i zamiast wsparcia i wspólnej euforii pojawia się ukłucie w sercu. Wtedy najlepiej zapomnieć o tych słowach i cieszyć się swoim szczęściem. W końcu nikt nie ma prawa nam go odbierać. Nawet poczucie zazdrości naszej koleżanki. Każdy zasługuje przecież na miłość i to, by być szczęśliwym.

Katarzyna Antos

Komentarze (5)

dulcynea

5 lat temu

Kobiety potrafią być solidarne , ale potrafią też być w stosunku do siebie bardzo krytyczne.
A najgorzej jeśli w tych relacjach stoi obok facet , to o solidarności mowy nie ma !

Aneta

5 lat temu

Dla mnie kilka razy w zyciu przyjaźń z kobieta znaczyła więcej niz relacja z facetem, ale to fakt, czasem przez mężczyzn kobiece przyjaźnie potrafia sie rozpaść…

  linea

  5 lat temu

  Miałam koleżankę, która odkąd pamiętam zawsze była zazdrosna o moje powodzenie u chłopaków. Kręciła się ciągle przy mnie, gdy w czasach młodości chodziłyśmy po tzw. zabawach. I zawsze mówiła że podoba jej się każdy chłopak, który chciał ze mną być. Ja odmawiałam im jak chcieli ze mną tańczyć, czy umówić się, bo ona prosiła mnie o to a i tak z nią nikt nigdy się nie umówił.
  W końcu powiedziałam koniec i umówiłam się z chłopakiem, którego poznałam na takiej imprezie. Od razu wpadliśmy sobie w oko i zostaliśmy parą. Ona ciągle nosiła w sobie tą zazdrość i jak się później okazało knuła przeciwko mnie. Pojawiała się całkiem przypadkiem tam gdzie on i jeszcze mówiła że ja go zdradzam. Życie tak się ułożyło, że po skończeniu szkoły średniej rozstaliśmy się. On bardzo to przeżył, bo planował ze mną przyszłość. Moja koleżanka skorzystała z okazji i zaprosiła go na wesele jako osobę towarzyszącą. Chłopak, z którym byłam kilka lat i który nie pił na tym weselu postanowił utopić smutki w kieliszku. Nie miała z niego pożytku.
  Dodam, że koleżanka pochodziła z bogatszego domu i zawsze miała co chciała. Chodziłyśmy do klasy razem, ale ja miałam komunię rok wcześniej, ponieważ miałam o rok starszego brata i można było przystąpić do tego sakramentu wcześniej. Dostałam rower w prezencie. Kilka dni później rodzice kupili jej prawie identyczny bo tak sobie zażyczyła.

  Kilka lat temu gdy byłyśmy na wspólnym weselu próbowała podrywać mojego chłopaka. Troszkę to przerażające. Nie utrzymuję z nią bliskich relacji. Nie potrzebuję takich osób w swoim otoczeniu.

   Aneta

   5 lat temu

   No cóż, z tej opowieści wynika, ze dobrze sie stało, ze w zasadzie straciłyscie ze sobą kontakt. Nic dobrego z takiej znajomości nie wynika. Myślę, ze traktowała ludzi bardzo przedmiotowo i bolało ją, jeśli nie mogła mieć kogoś na kogo miała ochotę… Cóż, mam nadzieje, ze kiedys zrozumie, ze nie wszystko w życiu można kupić…

Zostaw komentarz