Kobiety górą

Jaki dzień wydaje się być najlepszy, by pokazać kobiecą jedność i siłę? Oczywiście Dzień Kobiet! Z tej okazji, kobiety na całym świecie wyjdą na ulice, by po raz kolejny udowodnić, że mają prawo głosu. To jest czas dla nas! Kobiety górą!

Początki wspólnej walki

Wszystko zaczęło się w zeszłym roku, kiedy polskie kobiety zadziwiły rząd i wyszły na ulice. Tłumnie protestowały, wyrażając swój sprzeciw wobec zmianom. Pokazały, że siła rzeczywiście jest kobietą. Tłumy pań ubranych na czarno protestowały w październiku w wielu polskich miastach. Zarówno młode jak i starsze kobiety, całe pokolenia kobiet uczestniczyły w proteście. Parasolki i czarne barwy stały się symbolem czarnego protestu, o którym usłyszał cały świat. Kobiety pokazały, że mają głos, a jego skala potrafi być ogromna. A to dopiero początek.

#CzarnyProtest

Do akcji dołączyły kobiety w różnym wieku, w tym przedstawicielki wszelkich środowisk. Nawet znane osobistości z telewizji, świata modeling czy filmu, publicznie wyraziły swój protest wobec pomysłów rządu i wsparcie dla innych kobiet. W przypadku czarnego protestu solidarność jajników nabiera szczególnego znaczenia. Walka toczy się o prawa kobiet, dostęp do godnej opieki okołoporodowej i wielu innych aspektów współczesnego, a przede wszystkim demokratycznego życia. Czarny protest spotkał się z falą krytyki, ale zyskał także wielkie poparcie, nie tylko ze strony płci pięknej. Mężczyźni także udowodnili, że wspierają swoje kobiety i razem z nimi stają po jednej, tej samej stronie barykady.

Międzynarodowy Strajk Kobiet

Dzień Kobiet to szczególny dzień, dlatego na 8 marca zaplanowano Międzynarodowy Strajk Kobiet. Głos współczesnej kobiety rozległ się na całym świecie. Kilkadziesiąt państw dołączyło do wspólnej inicjatywy. Właśnie w święto kobiet, panie wyjdą na ulice swoich miast, by domagać się swoich praw, m.in. do dofinansowania do in vitro, dostępu do bezpłatnej antykoncepcji czy edukacji seksualnej. Strajk ma wspólne hasło „Solidarność naszą bronią” oraz charakterystyczne logo, kopiowane na całym świecie. Jego autorką jest Aleksandra Jasionowska. W sieci znajdziemy programy strajków w poszczególnych miastach. Ponad 80 polskich miast dołączyło do wydarzenia. Kobiety namawiają, by z tej wyjątkowej okazji wziąć wolne w pracy, ubrać się na czarno i dołączyć do protestu. Zachęcają także mężczyzn, by w ramach prezentu, dołączyli do protestujących kobiet. Nietypowe świętowanie ma na celu zwrócenie uwagi na traktowanie kobiet, nie tylko w naszym kraju. Każda z pań ma prawo do godnego życia, a zmiany wprowadzane przez władze kraju, uderzają w czułe punkty kobiet.

strajk kobietDemokracja to wolność, szacunek i prawa, a dziś odbiera się je, w dodatku wielkim kosztem. Kobiety wychodzą na ulicę, udowadniając, że mają potężną siłę i odwagę. Dochodzą swoich praw i szacunku. Międzynarodowy Strajk Kobiet zorganizowany w Dzień Kobiet, na zawsze zmieni oblicze tego święta. Dziś przyjmuje ono czarną barwę.

Katarzyna Antos