Kobieta z blizną

22 sierpnia 2016 roku. Korytarz łódzkiego sądu. Przed procesem o stalking  do Katarzyny Dacyszyn podchodzi Robert W. i oblewa ją kwasem siarkowym. Kobieta z blizną to głośna historia, która wydarzyła się naprawdę. Historia fotomodelki, której stalker zniszczył życie. I ciało. Dacyszyn pokazuje, jak walczyć z prześladowcą, ale też jak podnieść się po tym, gdy wszystko wydaje się stracone. Dzięki temu stała się wzorem dla wielu kobiet w Polsce. Kobieta z blizną autorstwa Katarzyny Dacyszyn i Ireny A. Stanisławskiej w księgarniach już od 13 listopada. 

Zanim wydarzyła się tragedia, wydawało się, że historia zmierza do szczęśliwego finału. Pięknej i utalentowanej projektantce mody, Katarzynie Dacyszyn, po 11 latach prześladowania udało się postawić nękającego ją stalkera przed sądem. To, co miało być końcem sprawy, stało się jednak początkiem jeszcze większego dramatu. Katarzyna Dacyszyn – jak sama mówi – miała jednak szczęście. Szczęście, że podczas ataku w ułamku sekundy odwróciła głowę. Gdyby nie to, zachłysnęłaby się kwasem, co najpewniej doprowadziłoby do jej śmierci, a tak skończyło się „tylko” na ciężkich poparzeniach jednej czwartej ciała.

W szpitalu projektantka rozpoczęła dramatyczną walkę o powrót do zdrowia. Odzyskała wzrok. Przeszła operacje przeszczepów skóry i wiele zabiegów plastycznych. Potem przyszedł czas na długą rehabilitację, odzyskiwanie fizycznej sprawności i psychicznej równowagi. Powrót do życia, codziennego i społecznego, okazał się jednak niezwykle trudny. Dopiero czas spędzony w gabinecie psychologa, intensywne treningi sztuk walki i odważne sesje zdjęciowe pomogły Dacyszyn stać się na powrót silną. Być może silniejszą niż kiedykolwiek wcześniej.

Dziś Katarzyna Dacyszyn stanowi wzór dla wielu kobiet w Polsce. Walczy z wyretuszowanym obrazem piękna — pokazuje normalność, niedoskonałość, nie wstydzi się pokazać blizn. Uczy kobiety, jak pokochać siebie na nowo. Angażuje się w kampanie bodypositive — przeciw nieosiągalnym wzorcom urody, kreowanym w mediach społecznościowych.

Kobieta z blizną to także głośny protest przeciwko stalkingowi. Od momentu ataku modelka aktywnie angażuje się w kampanie społeczne i nagłaśnia problem prześladowań. Namawia kobiety do kursów samoobrony i pokazuje, jak skutecznie ścigać sprawców. Dacyszyn ujawnia bezczynność organów ścigania i brak społecznego zrozumienia dla problemu. –Jeśli uda się za moim przykładem coś zmienić w sposobie patrzenia na zagrożenie społeczne, jakim jest stalking, to będzie to znaczyło, że to, przez co przeszłam, miało sens — podkreśla.

Katarzyna Dacyszyn — fotomodelka, projektantka mody, właścicielka marki Bunny Blanc (w 2014 roku została zaproszona do udziału w Lingerie Fashion Week New York jako jedyny projektant z Europy). Będąc ofiarą stalkera nagłaśnia i uświadamia, czym jest stalking. Wzięła udział w kampanii FAKE OFF fotografki Dominiki Cudy, promując ideę samoakceptacji (bodypositive). W 2018 roku zorganizowała w Łodzi pierwsze w Polsce otwarte, bezpłatne wydarzenie pod hasłem Stop Stalking, które zgromadziło specjalistów do spraw walki ze stalkingiem i ofiary prześladowań z całej Polski.. Jako osoba dająca pozytywny przykład radzenia sobie z trudnościami oraz motywująca innych, otrzymała nagrodę Pozytywki TVN. Jest finalistką konkursu Harper’s Bazaar  Evoque I’m on The Move, w konkursie na silną kobietę aktywującą swoje otoczenie.

Irena A. Stanisławska – dziennikarka i współautorka wielu książek, m.in. „Oswoić narkomana”, „Pułapki przyjemności”, „jak tu nie zwariować”. Jej publikacje ukazywały się w magazynach „Kino”, „Film”, „Playboy”, „CKM”, „Kobieta i życie” i „Poradnik domowy”.