seks w okresie menopauzy

Choć jest naturalnym procesem fizjologicznym, który czeka każdą kobietę, w świadomości Pań, funkcjonuje jako coś negatywnego. Menopauza, o której mowa, to proces przekwitania, który zmienia organizm kobiety, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Sprawdźmy, czym dokładnie jest menopauza, co dzieje się z organizmem i ciałem kobiety po jej nadejściu oraz jakie są skutki tego procesu.

Czym jest menopauza?

Ogólnie mówiąc, menopauza to proces przekwitania kobiety. Jest to naturalny etap rozwoju organizmu, który pojawia się między wiekiem rozrodczym, a starzeniem się. Proces może pojawić się w różnym wieku, jednak zazwyczaj jest to przedział między 45, a 55 rokiem życia.

Najbardziej znamienną cechą okresu przekwitania jest całkowity zanik miesiączki, a tym samym utracenie zdolności rozrodczej. Definiując zjawisko bardziej szczegółowo, należy powiedzieć, że menopauza to ostatnia miesiączka kobiety, zaś cały okres przekwitania, który ją poprzedza fachowo określa się jako klimakterium.

Etap przekwitania można podzielić na trzy etapy:

Pierwszy to tzw. okres premenopauzalny, czyli czas i procesy zachodzące w organizmie kobiety przed wystąpieniem ostatniej miesiączki.

Drugi nazywany bywa okołomenopauzalnym i jest to czas ostatniej miesiączki.

Trzeci zaś, to okres postmenopauzalny i jest to termin liczący dwanaście miesięcy od wystąpienia ostatniej miesiączki.

Dopiero po upływie takiego czasu, jeżeli nie pojawiła się w nim miesiączka, można z pewnością stwierdzić, że ta sprzed roku, była ostatnią w życiu kobiety. Jeśli jednak po okresie roku pojawi się krwawienie, należy udać się do lekarza.

Zmiany hormonalne

Okres klimakterium to czas, w którym dokonują się wyraźne i znaczące zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Kiedy pojawia się etap poprzedzający menopauzę, a zatem początek procesu przekwitania, spada aktywność przysadki mózgowej. Zaczyna ona produkować coraz mniejszą ilość żeńskich hormonów: estrogenu i progesteronu, zaczyna się także zmniejszać ilość uwalnianych jajeczek z jajników. Początkowe zmniejszenie aktywności przysadki, stopniowo przeradza się w całkowity zanik. Następuje tym samym, zanik cyklu miesiączkowego i kobieta traci zdolność rozrodczą.

Objawy towarzyszące klimakterium

Występowanie odczuwalnych objawów klimakterium, zarówno fizycznych, jak i psychicznych, nie jest każdorazowe. Przekwitanie może miech charakter bezobjawowy.

Jednak w większości przypadków procesowi klimakterium towarzyszą objawy, które mogą przyjąć nawet charakter dolegliwości. Lekarze szacują, że 80% kobiet przechodzi klimakterium w sposób odczuwalny.

Najczęstszymi symptomami zmian hormonalnych, zachodzących w organizmie kobiety przed wystąpieniem ostatniej miesiączki są: zimne dreszcze, nagłe uderzenia gorąca, zachwiany rytm pracy serca, pojawiające się zaczerwienienia twarzy, potliwość, zaburzenia pamięci, rozdrażnienie, przygnębienie, kłopoty z zasypianiem. Objawy te znikają po ostatniej miesiączce, a zmiany hormonalne, jakie dokonały się w organizmie mogą być odczuwane w inny sposób.

Po ostatniej miesiączce

Zakończenie procesu przekwitania eliminuje większość objawów, które dokuczały podczas jego trwania. Pojawiają się jednak nowe zmiany w organizmie kobiety.

Spadek libido po menopauzie oraz suchość miejsc intymnych to najpowszechniejsze problemy, z którymi będą musiały zmierzyć się kobiety. Jest to spowodowane głównie spadkiem produkcji żeńskich hormonów. W związku z tymi zmianami, Panie często uskarżają się na spadek jakości życia seksualnego. Zauważalne stają się także bolesności towarzyszące współżyciu.

Kobiety nie muszą jednak godzić się z taką sytuacją i akceptować utraty przyjemności z uprawiania seksu. Na rynku istnieje wiele preparatów, które pomagają przeciwdziałać naturalnym barierom, jakie stwarza organizm i przywracać radość z seksu. Wybór jest naprawdę duży.

Wystarczy przejrzeć katalog produktów, dostępny pod adresem https://swiat-doznan.pl/k-libido

Nie tylko spadek jakości życia seksualnego zauważalny jest po menopauzie. Kobiety uskarżają się także na nawracające infekcje miejsc intymnych oraz nietrzymanie moczu. Może pojawić się także przyrost masy ciała.

Seks przed i po menopauzie

Brak ochoty na seks wynika ze znacznie zmniejszonej produkcji estrogenu oraz testosteronu. Obecność tych właśnie hormonów odpowiada za popęd seksualny. Lekarze podają, że aż 46% kobiet po menopauzie uprawia seks rzadziej niż raz w miesiącu. Libido można jednak naturalnie stymulować, chociażby dzięki wybranym suplementom.

Największą skuteczność osiągają specjalne tabletki, które zwiększają ukrwienie stref intymnych, dzięki czemu poprawiają doznania podczas stosunku. Wśród nich, warto wymienić tabletki Viamea, których skład jest w pełni naturalny.

Suchość miejsc intymnych to kolejny czynnik, który nie tylko hamuje ochotę na seks, ale także zaburza odczuwanie z niego przyjemności. Zaniżona produkcja estrogenu przyczynia się do wyraźnego zmniejszenia ilości wydzieliny pochwowej. Podczas penetracji może przez to dochodzić do odczuwania bólu, a czasami nawet krwawienia. Specjalne żele nawilżające mogą zaradzić temu problemowi. Seks po menopauzie może być przyjemny i porównywalny z tymi doznaniami, które pojawiały się przed pojawieniem się okresu przekwitania. Większość Pań musi jednak zadbać o poprawę jakości współżycia przy pomocy specjalnych produktów.

Jakie produkty poprawią jakość seksu?

Najbardziej pomocne okazują się żele nawilżające, które skutecznie zwalczają suchość pochwy. Warto je stosować nie tylko przed stosunkiem. Regularne używanie takich produktów (w częstotliwości 2-3 razy w tygodniu) stale zwiększy nawilżenie pochwy, co przełoży się na poprawę jakości stosunku, niwelując ból i zwiększając przyjemne doznania.
Zwiększy to także komfort zwykłego, codziennego funkcjonowania.  Większość żeli posiada swoje odpowiedniki w tabletkach, tak jest w przypadku np. Libidizera. Dzięki temu, poprawa komfortu seksualnego możliwa jest również dla Pań, które mają problem z miejscowym stosowaniem preparatów.

Tekst partnera