Styl życia

Kobieta asertywna – Stanlee Phelps i Nancy Austin

Kobieta asertywna

Zapewne nie raz denerwowałaś się sama na siebie, że zgodziłaś się na coś, co od początku ci nie odpowiadało. Nie potrafiłaś jednak stanowczo powiedzieć – nie. Bałaś się, że stracisz sympatię przyjaciół, klient odejdzie do konkurencji, szef cię zwolni, przez co na swoje barki brałaś więcej, niż byłaś w stanie unieść. Potem chodziłaś zmęczona i zdenerwowana. Mocno żałowałaś swojej zgody. To kwestia braku dobrze wykształconej asertywności. Stanlee Phelps i Nancy Austin w swoim bestsellerowym poradniku Kobieta asertywna udzielą ci kilku cennych lekcji.

Umiejętność wytyczania własnych granic

My, kobiety, mamy głęboko zakorzenione przekonanie, że musimy być miłe dla innych. Nie wypada nam odmawiać, wyrażać własne zdanie i kłócić się. Oczywiście, nie wszystkie mamy z tym problem. Niektóre matki bowiem zachęcały swoje córki do wytyczania własnych granic, pozwalały im podejmować decyzje. Dawały prawo do odmowy, nie zmuszały do całowania wszystkich ciotek.

Jak odmawiać w sposób kulturalny?

Tymczasem, jak pokazują Stanlee Phelps i Nancy Austin, można powiedzieć – nie, w sposób stanowczy i zdecydowany, nie tracąc przy tym dobrych relacji z innymi ludźmi. Odmowa wcale nie jest jednoznaczna z byciem niemiłym. Wszystko zależy od tego, czy odmówimy ze spokojem, czy z agresją w głosie.   Jeśli na spokojnie, ale stanowczo powiemy – nie, to druga osoba zrozumie, że jego propozycja nam nie odpowiada, ale wciąż darzymy go sympatią.

Jak stać się kobietą asertywną?

W poradniku Kobieta asertywna znajdziesz praktyczne ćwiczenia oraz przykłady z życia wzięte, dzięki którym pozostaniesz wierna swoim przekonaniom w pracy, w szkole czy podczas spotkań z przyjaciółmi. Nikt nie nakłoni cię dii przekroczenia własnych granic, bo będziesz potrafiła je wytyczać i stawać w ich obronie.

Asertywność czyni nasze relacje międzyludzkie zdrowszymi

Stanlee Phelps i Nancy Austin nie boją się podejmować tematów trudnych, aczkolwiek bardzo ważnych, takich jak przemoc domowa czy molestowanie seksualne.  Autorki poradnika Kobieta asertywna obalają liczne mity, które ograniczają zdolność pań do wyrażania własnych oczekiwań oraz potrzeb. Dzięki ich wskazówkom nauczysz czerpać się z relacji międzyludzkich, w tym ze związku, wszystko, co najlepsze.

Komentarze (3)

Zostaw komentarz