Fitness Ruch to zdrowie

Kobieca adrenalina

kobieca-adrenalina

Czy jest coś, co może podnieść adrenalinę u kobiet? Oczywiście! Panie wcale nie muszą żyć na krawędzi ani uprawiać ekstremalnych sportów aby czuć w żyłach pulsowanie adrenaliny.

Co to jest adrenalina?

Adrenalina to hormon, który powoduje przyspieszone bicie serca, wzrost ciśnienia tętniczego, rozszerzenie źrenic i przyspieszenie oddechu oraz spalanie tkanki tłuszczowej. Działanie adrenaliny jest podobne do stanu podniecenia. Kiedy jest gwałtownie uwalniana do krwiobiegu, zaczynamy się czuć jak pod wpływem narkotyku.

Hormon jest wytwarzany w organizmie w różnych sytuacjach – zarówno stresowych, jak i w czasie mobilizacji organizmu do wysiłku, np. podczas uprawiania sportu. Adrenalina jest bardzo podniecająca, a nawet uzależniająca. Niektórzy ludzie nie mogą żyć bez ciągłego skoku tego hormonu we krwi, dlatego szukają coraz mocniejszych wrażeń.

Co pobudza adrenalinę u kobiet?

Adrenalina powoduje, że jesteśmy w stanie robić więcej, sprawniej i szybciej. Tradycyjnie szukamy adrenaliny w sporcie, zwłaszcza ekstremalnym, np. skokach ze spadochronu albo wspinaczce bez zabezpieczeń. Ale w codziennych sytuacjach również możemy doznać przyjemnego pobudzenia tego hormonu. Wyrzut adrenaliny następuje wtedy, gdy organizm musi zmobilizować się do jakiegoś dużego wysiłku, kiedy musimy wykazać się większą sprawnością i kontrolą stresu. Często następuje to w sytuacjach trudnych i stresujących, np. w pracy. Każda matka dobrze wie, jak wiele adrenaliny potrafią przysporzyć także nasze dzieci. Naukowcy odkryli, że adrenalinę u kobiet wyzwalają w codziennym życiu między innymi wyprzedaże i…mycie okien na wysokich piętrach!

M. Witczak

Czy jest coś, co może podnieść adrenalinę u kobiet? Oczywiście! Panie wcale nie muszą żyć na krawędzi ani uprawiać ekstremalnych sportów aby czuć w żyłach pulsowanie adrenaliny.

Adrenalina jak miłość?

Hormon jest również wytwarzany w organizmie w stanie zakochania oraz miłosnych uniesień. Stresująca pierwsza randka może być przyczyną ogromnego pobudzenia emocjonalnego. Niezależnie od wieku zawsze czujemy wtedy motylki w brzuchu, zawrót głowy i kołatanie serca. Hormon sprzyja także podnieceniu i miłosnym igraszkom. Niestety, adrenalina zwykle towarzyszy nam tylko na samym początku związku. Z czasem randki przestają być tak ekscytujące.

Warto wiedzieć, że adrenalina bywa uzależniająca. To dlatego zwolennicy ekstremalnych sportów wciąż szukają nowych bodźców, a wiele kobiet nie może żyć bez emocji, jakie dostarczają im zakupy i wyprzedaży.

A co u Was, drogie Czytelniczki, powoduje wzrost adrenaliny?

M. Witczak

Komentarze (8)

Basiek

8 lat temu

ja lubię wychodzić na dach bloku i podchodzić do krawędzi – nie na całkiem koniec, bo by mnie adrenalina chyba zabiła, tak dwa metry obok już mi wystarczą! A wchodzę, bo lubię widok z góry, to mnie tak pozytywnie nastraja. A może to ta adrenalina właśnie?!
(devil)

Mindi

8 lat temu

Marzy mi się, żeby mieć czas i zapalić się do czegoś tak z całego serca jak kiedyś umiałam. Nie myślę o sportach ekstremalnych ale o ciekawej wycieczce, miłym spotkaniu czy nowej pasji. A zakupy podnoszą mi ciśnienie… jak długo za czymś chodzę i nie mogę dostać (devil)

Tess

8 lat temu

Ja teraz mam czas i ochotę na zdobywanie nowych sfer życia i to naprawdę wciąga. Kiedyś byłam zbyt zmęczona obowiązkami i tak jak Wam ciśnienie podnosiło tempo życia 😉

sirena46

8 lat temu

Zgadza się ja tak mam, jak mam dużo spraw na głowie to najpierw myślę, że nie dam rady, a później biegam jak pershing. Nie wiedziałam, że wyprzedaże potrafią u kobiet wyzwolić adrenalinę, trzeba będzie spróbować zwłaszcza jak będę miała niskie ciśnienie. 🙂

pati25

8 lat temu

Co za dużo to nie zdrowo.Wzrost adrenaliny od czasu do czasu…czemu nie.Jednak nie przepadam za tym zastrzykiem adrenaliny.Jej skok powoduje niemiłe objawy,o których wspominały koleżanki.A te objawy mogą „wykończyć”

filodendron

8 lat temu

a ja nie lubię zastrzykow adrenaliny , bo nagle przyśpiesza mi serce i rośnie ciśnienie – a strasznie nie lubię tego uczucia.Wolę spokojny rytm i spokój.

drobina

8 lat temu

a ja lubię ten zastrzyk emocji, który wywołuje adrenalinę:-X
Dostaję wtedy takiego kopa, że robię wszystko dwa razy szybciej:-X:-X

mejgosia

8 lat temu

nie mam pojęcia co u mnie wywołuje wzrost adrenaliny! Może wogóle jestem pozbawiona tego procesu? A może to i lepiej, bo skoro przy tym podnosi się ciśnienie, to ja dziękuję, i tak mam już podwyższone! (LOL)

Zostaw komentarz