Psychologia W głąb siebie

Kleptomanka – kradnę, bo jestem chora

kleptomanka-kradne-bo-jestem-chora

Kim jest kleptomanka? To kobieta, która wcale nie potrzebuje kraść dla pieniędzy, ona po prostu wchodzi do sklepu i oglądając towar, wkłada do kieszeni lub torebki wszystko, co się tam zmieści. Kiedy później dyskretnie wychodzi, zdarza się nawet, że od razu wyrzuca swoje zdobycze do najbliższego kosza. Dlaczego tak się dzieje?

Patrząc z boku na zachowanie opisane powyżej może nam się wydawać, że kleptomani wiele ryzykują, a niewiele z tego mają. Kradną jednak mimo to, ponieważ mają taką wewnętrzną potrzebę, której nie mogą powstrzymać.

Czym jest kleptomania?

Kleptomania jest zaliczana do zaburzeń psychicznych. Wiąże się często z występowaniem zmian nastroju i stanów lękowych. Niekiedy zdarza się, że towarzyszy jej również anoreksja albo bulimia. Naukowcom nie udało się jednak jeszcze do końca wyjaśnić związku kleptomanii z innymi zaburzeniami.

Badania nad kleptomanią prowadzone są na całym świecie. Wynika z nich, że większość osób uzależnionych od kradzieży to ludzie do trzydziestego roku życia i częściej są to kobiety niż mężczyźni. Czynnikami sprzyjającymi temu zaburzeniu są m.in. niepowodzenia w pracy lub szkole i problemy w życiu.

Objawy choroby

Osoby uzależnione od kradzieży czują ogromną satysfakcję, kiedy coś sobie przywłaszczą. Nawet wtedy, kiedy wiedzą, że byłoby ich stać na zakup tych rzeczy. Jednak emocje, jakie towarzyszą kradzieży i podwyższony poziom adrenaliny nie dają za wygraną. Dopiero, gdy minie stan podniecenia, zaczynają mieć wyrzuty sumienia i ogarnia ich strach oraz przerażenie, jak pomyślą sobie, że takie sytuacje będą się powtarzać. Kleptomania przypomina pod tym względem uzależnienie od hazardu – gracz czuje podniecenie, kiedy ryzykuje, a po całym zdarzeniu zaczyna wszystkiego żałować. Zdaje sobie jednak sprawę z tego, że jeśli nadarzy się jeszcze okazja do zagrania, na pewno z niej skorzysta.

Katarzyna Tomczyk

Kim jest kleptomanka? To kobieta, która wcale nie potrzebuje kraść dla pieniędzy, ona po prostu wchodzi do sklepu i oglądając towar, wkłada do kieszeni lub torebki wszystko, co się tam zmieści. Kiedy później dyskretnie wychodzi, zdarza się nawet, że od razu wyrzuca swoje zdobycze do najbliższego kosza. Dlaczego tak się dzieje?

Jak leczyć kleptomankę?

Leczenie kleptomanii oparte jest głównie na podawaniu leków i terapii psychologicznej. Jednak różne ośrodki prowadzące badania nad kleptomanią odmiennie niekiedy opisują wpływ leków antydepresyjnych na zachowanie osób uzależnionych od kradzieży. Jak się okazuje, nauka tylko w niewielkim stopniu poznała kleptomanię – jej przyczyny, związek z innymi zaburzeniami oraz sposoby leczenia. Potrzeba będzie zapewne jeszcze dużo czasu zanim każdy psychiatra i psycholog będzie znał skuteczne metody leczenia tego zaburzenia.

Źródło: zdrowie.wieszjak.pl

Katarzyna Tomczyk

Komentarze (3)

pati25

7 lat temu

To choroba a właściwie uzależnienie,z którego tryudno się wyleczyć.Dla kleptomanki każda kradzież wiąże się z ryzykiem,ze wzrostem adrenaliny.A kleptomanka to lubi

elle@elle

8 lat temu

Ja czytalam powiesc o kleptomanie Stefana Chwina ;”Złoty Pelikan” głownemu bohaterowi kradzieze sprawialy sastysfakcje ,byly jak ryzykowna podniecajaca gra a tez do biednych nie należal,takie hobby,rodzaj polowania .

filodendron

11 lat temu

Znam taką kobietę,mąż wielki dyrektor z pensją ponad 30 tysięcy,Ona jest z biednej rodziny i kradła od dzieckai jest do tego przyzwyczajona.Teraz mimo,że jest bogata kradnie dla przyjemności.Wydaje mi się,że to nie jest kleptomanka tylko wyzuta z wszelkich zasad zwykła złodziejka.

Zostaw komentarz