Menopauza Przed menopauzą
Kiedy zaczyna się menopauza?

Menopauza to nieunikniony etap w życiu kobiety. Budzi on lęk, niepokój, gdyż kojarzy się przede wszystkim z nieprzyjemnymi doświadczeniami. Czy można przewidzieć, kiedy zacznie się przekwitanie?
Wiele pań z niepokojem śledzi swój cykl miesięczny, podejrzewając, że przekwitanie jest tuż-tuż. Dla kobiet rasy białej przeciętny wiek, kiedy rozpoczyna się menopauza, to 51-52 lata, ale oczywiście jest to wynik uśredniony. Klimakterium może się zacząć już w wieku 40 lat, albo dużo, dużo później.
Co ma wpływ na wystąpienie menopauzy?
Najważniejszym czynnikiem, który pozwoli kobiecie określić, kiedy zacznie się u niej klimakterium, jest wiek, w którym jej matka zaczęła przejawiać objawy menopauzy. Czynnik genetyczny jest bardzo silny – to poziom hormonów matki podczas ciąży w dużym stopniu determinuje, jakie wykształcą się jajniki u jej córki.
Jednak jeśli matka przeszła przedwczesną menopauzą, raczej nie przytrafi się to jej córce, o ile babcia nie weszła przedwcześnie w okres przekwitania.
Bardzo istotny wpływ na czas wystąpienia menopauzy ma palenie papierosów, czy to w formie czynnej, czy biernej. Biologowie podejrzewają, że ma to związek z aktywowaniem genów odpowiedzialnych za niszczenie komórek jajników pod wpływem substancji chemicznych zawartych w papierosach.
Joanna Pastuszka-Roczek
Menopauza to nieunikniony etap w życiu kobiety. Budzi on lęk, niepokój, gdyż kojarzy się przede wszystkim z nieprzyjemnymi doświadczeniami. Czy można przewidzieć, kiedy zacznie się przekwitanie?
Kobiety palące około 10 papierosów dziennie mają 40% szans więcej, niż niepalące, aby doświadczyć przedwczesnej menopauzy, a na pewno doświadczą jej wcześniej, niż ich niepaląca matka.
Problemy z jajnikami a menopauza
Każda operacja, która ingeruje w tkankę jajników przyspiesza wystąpienie menopauzy, gdyż po zabiegu pozostaje mniej zdrowej tkanki. Lekarze zajmujący się wpływem ingerencji w jajniki wyraźnie mówią, że operacja jajników powinna być absolutną ostatecznością i sugerują, by prowadzić terapie hormonalne tak długo, jak to możliwe, by obszar wycięty z jajnika był jak najmniejszy.
Bardzo niszcząco na kondycje jajników wpływa chemioterapia, stosowana przy dowolnym nowotworze, nie tylko jajników czy macicy. Niedawno przeprowadzono skutecznie bardzo rewolucyjny zabieg – usunięto kobiecie przed chemioterapią zdrowy jajnik, gdyż terapia na pewno by go zniszczyła.
Jajnik został zamrożony, a po okresie rekonwalescencji – ponownie wszczepiony kobiecie. Operacja okazała się sukcesem, kobieta jest w tej chwili szczęśliwą mamą, jajnik funkcjonuje prawidłowo. Sporo jednak wody upłynie, zanim ta procedura stanie się codziennością.
Usunięcie jajników czy ich zniszczenie zawsze skutkuje przedwczesną menopauzą.
Joanna Pastuszka-Roczek
Menopauza to nieunikniony etap w życiu kobiety. Budzi on lęk, niepokój, gdyż kojarzy się przede wszystkim z nieprzyjemnymi doświadczeniami. Czy można przewidzieć, kiedy zacznie się przekwitanie?
Co nie wpływa na przyspieszenie menopauzy?
Wbrew obiegowej opinii, przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej wcale nie opóźnia przekwitania. Doustna antykoncepcja powstrzymuje organizm jedynie przed owulacją, cała reszta cyklu przebiega bez zmian, a więc jajnik ulega naturalnym procesom starzenia.
Na przyspieszenie menopauzy nie ma wpływu również czas, kiedy kobieta ma pierwszy okres – te dwa czynniki są od siebie zupełnie niezależne.
Nie ma również wpływu ciąża, ile dzieci kobieta urodziła, ani czas karmienia piersią. Podobnie, jak przy przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej, jajniki w tym czasie normalnie pracują, starzeją się, produkują estrogen. Ilość ciąży i rodzaj porodu ma jednak istotny wpływ na wystąpienie problemów układu moczowo-płciowego (NTM, opadanie macicy) w przyszłości, właśnie podczas menopauzy.
Biolodzy i medycy nieustannie odkrywają nowe fakty na temat budowy i funkcjonowania kobiecego organizmu, a szczególnie – funkcjonowania jajników. Być może kiedyś będziemy w stanie dokładnie określić, kiedy zacznie się klimakterium. Na razie pozostaje nam dbać o swoje zdrowie i… uwierzyć, że menopauza wcale nie jest taka zła, a nawet – wręcz przeciwnie!
Joanna Pastuszka-Roczek
« Afrodyzjaki na talerzu
pati25
10 lat temu
Menopauzę będzie iała prędzej czy później każda kobieta.I w różny sposób będzie ją przechodzić.Nie ma co narzekać na te przykre objawy.Jest tyle możliwości łagodzenia tych objawów.
drobina
10 lat temu
Ja też zakumplowałam się z tą „babą”, chociaż ona pewnie jest cholernie wściekła, że nie potrafi mi „dopiec”. Chyba już gdzieś pisałam, że geny to cudowna rzecz;)…
stazyz
10 lat temu
No moje Panie:) naprawdę jestem z Nas/Was bardzo dumna i cieszę się, że jest w Nas tyle Empatii:):):) nawet, dla nie zawsze miłych „koleżaneczek::):):)
Mindi
10 lat temu
W pewnym stopniu zazdroszczę kobietom z dawnych lat, nie było kultu młodości, mogły spokojnie żyć zgodnie z naturalnym cyklem. Nas atakują abyśmy ciągle wyglądały lepiej, były coraz młodsze a prawda jest taka, że naturalnie jesteśmy słabsze. Ale plusem są leki, którymi możemy się wspomagać. Ogólnie nie myślę o menopauzie, reaguję na samopoczucie, chodzę do lekarza i raczej jestem otwarta na nieuniknione zmiany.
sirena46
10 lat temu
Myślę, że obecnie kobiety nie mogą narzekać na menopauzę. Można zastosować HTZ lub naturalne preparaty, które łagodzą przykre objawy. Są portale internetowe, książki i wiele innych sposobów, aby kobieta mogła się dowiedzieć wszystkiego co ją interesuje na temat menopauzy. Co miały powiedzieć nasze prababcie i babcie, one nie miały takiego luksusu jak współczesne kobiety. 🙂
mejgosia
10 lat temu
Chwilowo jeszcze pracuję nad tą przyjaźnią, jestem na etapie koleżeństwa, ale wszystko dąży do przyjaźni, ONA trochę odpuści i bedzie dobrze! To się nazywa kompromis? 🙂
Danusiate
10 lat temu
Ja się zaprzyjaźniłam – chociaż ta przyjaciółka bywa czasami strasznie wredna 🙂
dulcynea
10 lat temu
To mądre co napisała Stazyz .
Nie ma z czym walczyć ,kiedy nie mamy ,nawet, cienia szansy na wygraną .Zaprzyjaźnić się i cześć:)
filodendron
10 lat temu
Pozostaje nam się jedynie cieszyć ,że żyjemy w dzisiejszych czasach i mamy możliwość przeżywać menopauzę ,a nie umierać przed nią ,jak kobiety w dawniejszych czasach .Wszystko ma swoją cenę.
stazyz
10 lat temu
Czyli… musimy zaprzyjaźnić się ze zmianami w naszym organizmie, a nie walczyć z nimi:):) Ot ,stara prawda:):):)