Poradnik pacjenta Profilaktyka

Kiedy należy przeprowadzać badanie piersi?

kiedy-nalezy-przeprowadzac-badanie-piersi

Badanie piersi jest niezbędnym elementem profilaktyki nawet jeśli nie znajdujemy się w grupie o podwyższonym ryzyku zachorowalności.

Choć ryzyko zachorowań na raka piersi jest największe w przypadku kobiet między 50 a 69 rokiem życia, to do grup ryzyka zaliczają się również: panie z obciążeniem genetycznym (czyli z przypadkami zachorowań na raka piersi wśród bliskiej rodziny), panie przechodzące późną menopauzę oraz doświadczające późnego macierzyństwa (po 35 roku) lub pozostające bezdzietnymi. Wpływ na zachorowalność ma również nadużywanie alkoholu oraz nadwaga.

Samobadanie piersi powinno odbywać się co najmniej raz w miesiącu (najlepiej robić to tego samego dnia cyklu, w 2 – 4 dni po ustaniu miesiączki). Wtedy badania są najbardziej miarodajne. Ważna jest zarówno dokładna obserwacja kształtu piersi oraz ewentualnych zmian w kolorze, jak i badanie manualne, również w rejonie węzłów chłonnych, pod pachą.

Mają one na celu wykrycie zgrubień czy guzków (które wcale nie muszą oznaczać nowotworu, jednak w wypadku wykrycia czegoś niepokojącego – najlepszym wyjściem jest konsultacja u specjalisty).

Obok samobadania ważnym elementem profilaktyki jest również regularne odwiedzanie lekarza (kontrola powinna odbywać się co najmniej raz do roku). Przeprowadzane jest wtedy tzw. badanie palpacyjne – u każdej kobiety powyżej 20 roku życia.

Redakcja

Badanie piersi jest niezbędnym elementem profilaktyki nawet jeśli nie znajdujemy się w grupie o podwyższonym ryzyku zachorowalności.

Po 25 roku życia dodatkowo raz do roku powinno się wykonywać badanie USG piersi. Należy się na nie zgłaszać po miesiączce ( do 10 dnia cyklu), samo badanie jest bezpieczne, nie zagraża nawet zdrowiu kobiet w ciąży.

W okresie pre-menopauzalnym podstawowe badania, jak badanie palpacyjne, nie są wystarczające. Każda kobieta po 40 roku życia powinna co dwa lata wykonywać mammografię (bezpłatną przy skierowaniu od lekarza ginekologa). Pozwala ona wykryć nawet najmniejsze guzki – niestety nie daje jasnego obrazu, czy zmiany te są złośliwe czy łagodne. Dlatego uzupełnieniem mammografii (przy niejednoznacznym wyniku) powinno być USG piersi.

Nade wszystko trzeba pamiętać, że regularne badania są kluczowym elementem profilaktyki, a wczesne wykrycie zmian nowotworowych jest niezbędne do ich całkowitego wyleczenia.

Redakcja

Dodaj komentarz