ABC menopauzy Menopauza

Kiedy kończy się menopauza?

kiedy kończy się menopauza

Wszystko ma swój początek i koniec, tak samo menopauza. Okres przekwitania, nie trwa wiecznie. Inaczej my kobiety miałybyśmy totalnie przechlapane. Ile może trwać menopauza? Kiedy się kończy? Postaramy się odpowiedzieć na te często, zadawane przez was pytania.

Menopauza w życiu kobiety

U niektórych kobiet menopauza pojawia się znienacka. Zaskakuje przychodząc zbyt wcześnie czy w najmniej spodziewanym momencie. Inne panie z kolei wyczuwają, że coś jest na rzeczy. Fizyczne zmiany pomagają w określeniu, czy to rzeczywiście czas przekwitania. Potwierdzenia najlepiej szukać u lekarza. Zawsze bowiem można wykonać badania hormonalne, by sprawdzić co takiego dzieje się z naszym organizmem. Menopauza jest naturalnym etapem w życiu kobiety, związanym z wygasaniem aktywności jajników. Zanika cały cykl miesięczny, czemu towarzyszą różne objawy. Jednak nie każda z pań odczuwa dolegliwości tego okresu. Objawy mogą być zróżnicowane. Każda z nas jest inna, więc nic dziwnego, że menopauzę przechodzimy w różny sposób.

Kiedy wszystko się zaczyna

Podręcznikowo menopauza przychodzi między 45. a 55. rokiem życia. W praktyce bywa to różnie. Faktycznie, najwięcej kobiet przechodzących menopauzę to panie w okolicach 50. roku życia. Niektóre mogą mieć lat 60. czy nawet więcej. Niestety coraz młodsze kobiety, także przed 40. rokiem życia wchodzą w czas przekwitania. Powody bywają różne. Zdarzają się przypadki także bardzo młodych kobiet, u których pojawiła się menopauza, zbyt wcześnie niż powinna. Początki menopauzy to nie tylko zaburzenia cyklu miesięcznego, ale również szereg innych objawów. Pojawia się rozdrażnienie, kobieta szybko się denerwuje i wpada w huśtawki nastrojów, podobnie jak przy ciąży. Oprócz tego mogą wystąpić uderzenia gorąca, nocne poty czy problemy z zasypianiem. Objawy bywają na tyle uciążliwe, że panie z reguły sięgają po specjalne środki, by je załagodzić. Na początku menopauzy najlepiej udać się do lekarza, który pomoże w ich doborze.

Kiedy kończy się menopauza

Wiemy, kiedy mniej więcej zaczyna się menopauza, ale kiedy właściwie się kończy? O menopauzie mowa, jeśli minął rok od ostatniej miesiączki. Ale już dużo wcześniej kobieta może zaobserwować objawy, które zwiastują jej nadejście. Nawet 10 lat wcześniej mogą pojawić się zaburzenia cyklu czy inne dolegliwości. To tzw. okres przedmenopauzalny. Podobnie jest po menopauzie. Całość może więc trwać kilka lat, jednak to indywidualna kwestia danego organizmu. przekwitanieKlimakterium nie kończy się więc na zaniku krwawienia. Ale jak wspominaliśmy, z jego objawami zawsze można sobie skutecznie poradzić. Nie ma sensu męczyć się z dokuczliwymi symptomami, jeśli mamy możliwość leczenia objawów. Do wyboru mamy nie tylko hormonalną terapię zastępczą, ale także liczne suplementy czy inne tego typu środki. Każda z pań może więc dostosować leczenie do swoich potrzeb.

Nie należy bać się menopauzy. Gdy już przyjdzie, warto zrobić wszystko, by dalej czuć się komfortowo. To tylko pewien okres w życiu kobiety, który w odpowiednim czasie dobiegnie końca.

Katarzyna Antos

Komentarze (2)

Aneta

3 lata temu

To na pewno istotna zmiana w życiu kobiety, ale wcześniej w jej życiu już wiele zmian się pojawiło. Na pewno z czasem nadejdzie i od nas samych sporo zależy jak będziemy to przechodzić. Trzeba tylko pamiętać, że nie ujmuje nam nic z kobiecości 😉

Mindi

3 lata temu

Dobrze wiedzieć jak sobie radzić w czasie menopauzy. Im więcej wiemy tym mniej się jej obawiamy bo wiemy gdzie szukać pomocy.

Zostaw komentarz