Dieta

Kiedy i dlaczego warto sięgnąć po odżywkę białkową?

Odżywka białkowa

Odżywka białkowa kojarzy się zazwyczaj z osobami, które regularnie uprawiają sport. Czy jednak tylko sportowcy powinni włączyć do swojej diety ten rodzaj suplementów? Dowiedz się, kiedy i dlaczego warto sięgnąć po odżywkę białkową.

Odżywka białkowa to rodzaj suplementu diety, którego podstawowym składnikiem jest białko, czyli materiał budulcowy każdej tkanki organizmu. Białko jest przede wszystkim podstawowym budulcem mięśni, co powoduje, że po treningu wzrasta zapotrzebowanie na proteiny.

Czym są odżywki białkowe?

Odżywki białkowe zawierają w swym składzie zazwyczaj minimum 70% białka, choć dostępne są preparaty z zawartością nawet 90% tego cennego składnika. Wyróżnia się kilka rodzajów odżywek białkowych, w zależności od pochodzenia białka. Najpopularniejsze produkty zawierają kazeinę, czyli białko z mleka ssaków, które zostaje wyodrębnione podczas procesów trawiennych, a także serwatkę, czyli wysokobiałkową pozostałość po całkowitym ścięciu krowiego mleka. Białko serwatkowe cieszy się największym zainteresowaniem wśród osób spożywających odżywki. Cechuje się wysoką jakością i dobrą przyswajalnością. Zaletą tego preparatu jest duże stężenie zawartości białka. Inne odżywki zawierają izolat białka sojowego, czyli wyizolowane proteiny pochodzenia roślinnego. To polecany wybór dla wegetarian. Popularnym rodzajem odżywki jest też wersja zawierająca albuminę, tj. białko produkowane z jaj.

Dla kogo są odżywki białkowe?

Ze względu na duże zapotrzebowanie na białko po treningu, odżywki białkowe są szczególnie zalecane zawodowym sportowcom, a także innym osobom, które regularnie trenują. To polecany wybór również dla każdej osoby, która ćwicząc, stara się zbudować masę mięśniową. Nawet najbardziej zrównoważona dieta obfitująca w białko, witaminy, węglowodany, tłuszcze oraz inne niezbędne składniki, okazuje się niewystarczająca. W takich przypadkach organizm potrzebuje znacznie więcej protein, dlatego też przyjmowanie odżywek białkowych jest niezbędne. Podaż białka należy też zwiększyć w przypadku nadwagi i nadmiaru tkanki tłuszczowej, a także niskiej masy mięśniowej.

Dlaczego warto przyjmować odżywki białkowe?

Odżywka białkowa służy więc wzbogaceniu diety sportowca w najważniejszy budulec mięśni. W ten sposób dochodzi do wzmocnienia mięśni, ale również do poprawy skuteczności wykonywanych ćwiczeń. Warto przy tym pamiętać, że wraz z kolejnymi treningami u osób regularnie ćwiczących wzrasta zapotrzebowanie na białko, dlatego też odpowiednia suplementacja jest tak istotna.

Przyjmowanie wysokiej jakości odżywek białkowych w odpowiednich proporcjach sprzyja wzrostowi efektywności wykonywanych ćwiczeń. Przyczynia się również do przyrostu pożądanej masy mięśniowej. Ma również wpływ na efektywną i szybką redukcję niepotrzebnej tkanki tłuszczowej.

Aby mieć pewność spożywania odpowiedniej ilości i jakości białka, najlepiej skonsultować się z doświadczonym trenerem personalnym albo dietetykiem. Należy też wziąć pod uwagę zalecenia producenta, znajdujące się na ulotce dołączonej do opakowania.

Dodaj komentarz