Kultura Styl życia

Joyful. Zaprojektuj radość w swoim otoczeniu – Ingrid Fetell Lee

Joyful. Zaprojektuj radość w swoim otoczeniu

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego pewne rzeczy sprawiają ci radość? Co sprawia, że ładny kubek czy kolorowa apaszka wprawiają cię w dobry nastrój? Temu zagadnieniu postanowiła przyjrzeć się bliżej Ingrid Fetell Lee w swojej książce pt. Joyful. Zaprojektuj radość w swoim otoczeniu. Dlaczego warto sięgnąć po ten tytuł?

Czy przedmioty sprawiają radość?

Ingrid Fetell Lee studiowała wzornictwo, podczas jednego z egzaminów usłyszała od prowadzącego, że jej przedmioty sprawiły mu radość. Nie do końca rozumiała dlaczego. Postanowiła zgłębić ten temat, zadając pytania egzaminatorowi. Ten jednak nie był w stanie na nie odpowiedzieć. Ingrid Fetell Lee doszła do wniosku, że radość stanowi ulotne uczucie, które może pojawić się w kontakcie z całkiem materialnym przedmiotem.

Dlaczego lubimy kolorowe groszki?

Dlaczego kolorowe groszki na ubraniach, parasolkach etc. sprawiają nam radość? Dlaczego wielobarwne, zaokrąglone cukierki do dziś cieszą się popularnością na całym świecie? Co wspólnego z radością ma kształt przedmiotów codziennego użytku, w tym słodyczy?

Zadbane miasto to bezpieczne miasto

Ingrid Fetell Lee w swojej książce opisuje historię Tirany jako wzorcowy przykład, że zmiana otoczenia wpływa na zmianę naszego myślenia. Stolica Albanii była niegdyś brudnym, nieprzyjaznym miastem, które bezskutecznie walczyło z przestępczością. Gdy władzę w Tiranie przejął artysta-plastyk, postanowił pomalować szare bloki na pomarańczowo. Nieoczekiwanie miasto zaczęło emitować dobrą energię. Kolorowe bloki przypadły mieszkańcom do gustu, ci zaczęli też uczciwie płacić podatki, przestępczość zmalała, choć wcale na ulicach nie pojawiło się więcej policji. Ludzie zyskali energię niezbędną do działania. Tak zadziałał na nich żywy kolor.

Żywe kolory dodają energii

Jeśli chcesz dodać sobie woli walki, potrzebujesz siły do stawienia czoła przeciwnościom losu, postaw na żywe kolory.  One sprawią, że staniesz się człowiekiem czynu i zaczniesz odnosić sukcesy na wielu polach.

Estetyka radości ma charakter uniwersalny

Ingrid Fetell Lee zwróciła uwagę na to, że istnieją pewne rzeczy, które sprawiają przyjemność większości ludzi. Zapewne zauważyłeś, że większość osób przystaje, gdy widzi zachodzące słońce. Wiele z nich chętnie to dokumentuje, robiąc zdjęcie telefonem. Wielu z nas z przyjemnością ozdabia domy lampkami, a widok słodkiego zwierzaka zawsze wzbudza pozytywne emocje.

Jak poprawić sobie nastrój?

Poradnik Joyful. Zaprojektuj radość w swoim otoczeniu wykazuje, iż istnieje ścisły związek między naszym samopoczuciem a światem zewnętrznym. Czasem otoczenie, obdrapane kamienice, bałagan na osiedlu, sprawiają, że dopada nas poczucie beznadziei i przygnębienia. Kiedy indziej, gdy obcujemy z pięknem przyrody, odnotowujemy przypływ sił witalnych. Joyful. Zaprojektuj radość w swoim otoczeniu to książka, którego autorka przekonuje nas do dokonywania świadomych wyborów. Ingrid Fetell Lee  przekonuje, że zakup świeżych kwiatów do mieszkania może wydawać się fanaberią, jednak w rzeczywistości wpływa korzystnie na nasze samopoczucie i zmniejsza ryzyko depresji. W rezultacie ponosimy stosunkowo niewielkie koszty, biorąc pod uwagę, że spadek nastroju często prowadzi do dość drogiej wizyty u terapeuty.

Zainwestuj w dobre samopoczucie

Kolory, faktury oraz kształty rzeczy, którymi otaczamy się na co dzień, mogą dodawać nam pozytywnej energii i stanowić źródło radości. Nie pozwólmy sobie wmówić, że drobne dekoracje w naszym domu stanowią wyraz próżniactwa. To inwestycja w nasze lepsze samopoczucie.

Książka Ingrid Fetell Lee ukazała się nakładem Wydawnictwa Feeria.

Komentarze (4)

Lanza

3 lata temu

Nie sądziłam, że pomalowanie bloków może uczynić miasto bezpieczniejszym. Zadziałał tutaj ciekawy mechanizm psychologiczny.

Rosia58

3 lata temu

To ciekawe, ale naprawdę większość osób ma słabość do tych samych motywów – światełek na balkonach, kolorowych groszków etc.:)

alibabka

3 lata temu

To ciekawe, w jaki sposób ładne miejsca i przedmioty oddziałują pozytywnie na nasze samopoczucie. Zgadzam się z autorką, że nie jest to wyraz próżniactwa:)

Zostaw komentarz