Kultura Styl życia

Jeszcze jeden uśmiech – Magdalena Majcher

Jeszcze jeden uśmiech

Magdalena Majcher słynie z tego, że w swoich powieściach lubi poruszać trudne tematy społeczne. Nie inaczej jest w przypadku książki Jeszcze jeden uśmiech. Tutaj autorka ukazuje cztery różne kobiety, każda z nich posiada inne marzenie, ale w trudnej sytuacji wykazuje się empatią.  Dlaczego warto sięgnąć po najnowszą powieść Magdaleny Majcher?

Cztery różne kobiety

Monika to kobieta sukcesu, stawia na pierwszym miejscu karierę, z kolei dla Karoliny najważniejszą rolę odgrywa rodzina, Olga jest w kolejnej ciąży, choć wychowuje już trójkę dzieci. Natomiast Agnieszka czuje się winna, że nie poświęca córce tyle czasu, ile by chciała.

Kawiarnia dla mam

Monika wraz z Karoliną pragnie założyć własny biznes i otworzyć kawiarnię dla mam.  Jest przekonana, że wpadła na świetne rozwiązanie wypełniające niszą na rynku. W końcu matki lubią wymieniać się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem, a przychodzi im to łatwiej, gdy ich pociechy znajdują się pod okiem animatora. Kawiarnia okazuje się strzałem w dziesiątkę i nie może narzekać na brak klientów.

Nieśmiertelne dylematy matek

Jednocześnie kawiarnia dla matek okazuje się miejscem prowadzenia burzliwych dyskusji. Każda kobieta pragnie udowodnić, że jest lepszą matką i stosuje lepsze metody wychowawcze.  W kawiarni odżywają nieśmiertelne dylematy – czy lepiej karmić dziecko butelką, czy piersią? Wybrać poród naturalny czy cesarkę? Wychowywać dziecko twardą ręką czy w poczuciu bliskości? Czy dziecko może zjeść czasem śmieciowe jedzenie, czy zawsze musi otrzymać pełnowartościowy posiłek?

Jeszcze jeden uśmiech – apel o tolerancję i zrozumienie

Magdalena Majcher w powieści Jeszcze jeden uśmiech pokazuje, że  matki potrafią sobie nierzadko dokopać za inność. Krytykują nawzajem swoje metody wychowawcze. Tak bardzo dążą do swojego ideału i tytułu super matki, że nie widzą tego, co dzieje się w życiu ich najbliższych. Macierzyństwo to nieustanne poszukiwania, nie ma jednej, uniwersalnej recepty, jak być dobrą matką. Warto natomiast postawić na elastyczność. Swoje zachowanie trzeba dostosować do okoliczności. Czasem należy postawić na surowość, ale dziecko potrzebuje też bliskości. Jednocześnie nie stanie się nic złego, jak czasem zje pizzę zamiast domowej zupy.  Karmienie piersią jest zdrowe dla dziecka, ale nie można zapominać o zdrowiu kobiety. Karmienie piersią nie może osłabiać i wyniszczać jej organizmu. Cesarka jest lepszym rozwiązaniem dla kobiety, która panicznie boi się porodu. Bardziej wytrzymałe panie, gdy dziecko jest dobrze ułożone, a ich stan zdrowia zadowalający, powinny rodzić naturalnie.  Jak widać, każda sytuacja jest inna. Nie należy krytykować osób myślących inaczej, wyznających odmienne wartości.  Sytuacja każdej kobiety i rodziny jest bowiem zupełnie inna.

Każdy ma własny przepis na szczęście

Jeszcze jeden uśmiech to książka, którą Magdalena Majcher chce przemówić do zdrowego rozsądku Polek. Dałyśmy się trochę omamić telewizji śniadaniowej, która mówi nam, jak być idealną matką. Niestety, nie wszystkie z tych porad można i należy wcielać w życie. Czasem warto postawić na instynkt macierzyński i zdrowy rozsądek.

Komentarze (2)

Zostaw komentarz