jesienne-oslabienie-czy-menopauza

Ćwiczenia fizyczne są ważnym elementem życia – to prawda oczywista, wszystkim powszechnie znana. Jednak niewielu z nas rzeczywiście w praktyce oddaje się regularnym ćwiczeniom. Codzienna gimnastyka poranna to doskonałe rozwiązanie, aby się wewnętrznie obudzić, ale kto lubi rano wstawać i do tego jeszcze zmuszać do ruchu?

Jesień tuż tuż…

Na dworze szaro i deszczowo, dni stają się coraz krótsze, chłodniejsze. A Ty czujesz, że zupełnie nie masz ochoty rano wstać z łóżka. Jeszcze przed południem robisz się zmęczona, wyjście z domu i jakakolwiek aktywność stanowi problem. Czy to jesienne osłabienie a może pierwsze oznaki menopauzy?

REKLAMA

Nie zawsze złota jesień

Kiedy pogoda nas nie rozpieszcza i na niebie pojawia się coraz mniej słońca, jesienne przesilenie natychmiast daje o sobie znać. Pojawia się wiele objawów osłabienia organizmu, które związane są z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zmieniającymi się porami roku.

Są to między innymi:

 • niewytłumaczalne złe samopoczucie,
 • apatia,
 • brak energii, niechęć do wychodzenia z domu, brak aktywności,
 • przygnębienie, smutek, zobojętnienie,
 • nadmierna senność,
 • lęk, drażliwość, wahania nastroju,
 • utrata zainteresowań,
 • zwiększenie apetytu, zwłaszcza na słodycze i potrawy wysokokaloryczne,
 • nasilenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego,
 • zmniejszona odporność organizmu.

M. Witczak

15 KOMENTARZE

 1. Nie jestem meteoropatką. Na mnie pogoda nie ma większego wpływu, w każdej porze roku znajduję inny urok. Oczywiście wolę ciepłe klimaty, ale jesienna szaruga, też jest ciekawą dekoracją dla przyrody. Często ubieram sie odpowiednio i idę popatrzeć na nią /przyrodę/ w deszczowym wydaniu. A po powrocie mam tym wiecej radości z kubka gorącej herbaty czy ciepłej kąpieli.I w ogóle z ciepła domowego ogniska:) W porównaniu ze słotą na zewnątrz, ono tym bardziej przytulne.

 2. Artykuł przypomniany dla mnie w odpowiednim czasie. Snuję się w poszukiwaniu słodyczy, jestem drażliwa, czuję się zmęczona i ciągle spocona. W tym momencie wszystko zwalam na menopauzę ale może to właśnie jesienne osłabienie. Dobrze, że poprawiła się pogoda, będę starała więcej czasu spędzać na słońcu, zacznę gimnastykę i na ile pozwoli pogoda znowu będę jeździła na rowerze.

 3. Też zadawałam sobie to pytanie jakiś czas temu. Mam prawie 47 lat i tak gdzieś na jesieni zaczęłam odczuwać straszne zmęczenie. Wcześniej miałam trochę rozregulowane miesiączki, ale tłumaczyłam to stresem, przeprowadzką. A jak już doszła zmiana czasu, to nie mogłam sobie poradzić. Byłam bez sił, bez życia, a jak był dodatkowo pochmurny dzień, to mogłam spać i spać. Po wizycie u lekarza, kilku badaniach okazało się, że to jednak jeszcze nie menopauza. Kupiłam sobie na wzmocnienie tonik Biovital z żelazem i witaminami i piję go regularnie. Do tego staram się ćwiczyć, bardziej zadbałam o dietę i jest poprawa.

 4. Mam prawie 47 lat i już też zaczęłam kilka miesięcy temu baczniej się obserwować czy mnie też zaczyna dopadać menopauza. Najgorsze było zmęczenie, dziwne kołatania serca, kłopoty ze snem. Od razu poszłam do lekarza i na szczęście to jeszcze nie menopauza, uff. Wystarczyło trochę zmienić tryb życia, włączyć trochę ruchu i coś dodatkowo na serce i ogólne zmęczenie. natrafiłam na Biovital tonik. Wcześniej brałam jakieś witaminy w tabletkach ale ten tonik odczuwalnie lepiej na mnie działał. Dlatego piję go regularnie, dotleniam organizm i czekam na wiosnę 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ